400میلیارد ریال برای توسعه اهدای سلول‌های بنیادی خونساز اختصاص یافت

تهران-ایرنا-رئیس سازمان انتقال خون از اختصاص 400میلیارد ریال برای توسعه اهدای سلول های بنیادی خونساز خبر داد و دو بسته مشاركتی خیرین را برای توسعه این خدمت در كشور رونمایی كرد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، علی اكبر پور فتح الله روز شنبه در مراسم روز جهانی اهدای سلول‌های بنیادی خونساز در پایگاه وصال سازمان انتقال خون تهران افزود: اهدای سلول های بنیادی خونساز،اقدامی هزینه بر است و علت اینكه تاكنون این خدمت در كشور توسعه نیافته است، نبود بودجه و اعتبار كافی بوده است.
وی گفت: برای هر مورد پذیره نویسی داوطلبان اهدای سلول های بنیادی خونساز بین 350 تا 400 هزار تومان اعتبار لازم است كه در گذشته امكان تامین این بودجه فراهم نبود.
رئیس سازمان انتقال خون افزود: در چند سال اخیر و در دولت یازدهم تلاش زیادی شد تا با تمركز در خریدهای سازمان انتقال خون و حذف تشریفات و مناقصه ها منابع مالی صرفه جویی شود و اكنون می توانیم 40 میلیارد تومان را برای توسعه خدمات پذیره نویسی و توسعه مراكز سپاس (ستاد های پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز) در كشور اختصاص دهیم.
وی گفت: تاكنون چهار مركز پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز در تهران دایر شده ست كه در پایگاه وصال سازمان انتقال خون، بیمارستان شریعتی، مركز طبی اطفال و بیمارستان طالقانی است و به زودی در شهرهای دیگری مانند مشهد، شیراز،تبریز و شهرهای دیگر نیز این مراكز دایر می شود.
پورفتح الله افزود: برنامه سازمان انتقال خون این است كه با استفاده از اعتبار اختصاص یافته مراكز پذیره نوسی سلول های بنیادی خونساز در تمام مراكز جامع اهدای خون كه در مراكز تمام استان‌های كشور است، در كنار مراكز اهدای پلاسما و پلاكت دایر شود.
رئیس سازمان انتقال خون گفت: این سازمان برای توسعه این خدمات آماده خرید خدمت از بخش خصوصی است و هر آزمایشگاهی كه برای انجام آزمایش نسجی در استان‌های كشور توانمندی داشته باشد، آماده خرید خدمات از آن هستیم، زیرا برنامه‌ای برای ایجاد و توسعه آزمایشگاه های تست نسجی نداریم.
وی افزود: خدمات مربوط به پذیره نویسی سلول‌های بنیادی خونساز در كشور تاكنون به علت محدودیت‌های مالی توسعه چندانی نیافته است اما در شش ماه گذشته توانسته ایم میزان نمونه‌های این سلول‌ها را در مراكز اهدا به هفت هزار مورد برسانیم.
پورفتح الله گفت: امیدواریم با توسعه مراكز پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز تا پایان امسال تعداد این نمونه ها در مراكز سپاس به 20 هزار مورد برسد و تا پایان سال 96، بتوانیم یك شبكه بانكی این سلولها را با 100 هزار نمونه HLA داشته باشیم و حداقل 50 درصد نیاز بیماران را تامین كنیم.
وی افزود: هنوز شرایط مناسب برای تبادل نمونه‌ها با بانك های خارجی فراهم نشده است، برای این كار باید تاییدیه‌های بین‌المللی را برای آزمایشگاه‌های نسجی كشور بگیریم و همزمان استاندارد ملی برای اهدای سلول های بنیادی خونساز داشته باشیم كه این موارد نیز در حال پیگیری است و كار تدوین این استانداردها با دستور وزیر بهداشت شروع شده است.
پورفتح گفت: سلول‌های بنیادی خونساز هم اكنون برای درمان برخی سرطان های خون، لنفوم و برخی بیماریهای مادرزادی كاربرد دارد اما در مواردی كه نمونه داخلی برای پیوند سلول بنیادی در كشور نباشد مجبوریم از بانكهای خارجی به دنبال نمونه مورد نیاز بیمار بگردیم كه در صورت پیدا شدن نمونه، فرآیند خرید و انتقال نمونه به كشور حدود 27 هزار دلار هزینه دارد كه در توان اكثر بیماران نیز و حتی اگر باشد آنها را به زیر خط فقر می برد.

**دو بسته مشاركتی خیرین رونمایی شد
رئیس سازمان انتقال خون ادامه داد: برای جبران این مشكل امروز بسته مشاركت خیرین برای تامین نمونه سلول بنیادی خونساز از خارج را رونمایی می‌كنیم و امیدواریم خیرین كشور در این خداپسندانه مشاركت كنند.
وی گفت: همزمان بسته مشاركتی دیگری برای توسعه مراكز اهدای سلول های بنیادی خونساز در كشور نیز برای خیرین رونمایی می شود.
پورفتح الله ادامه داد: اقدام دیگری كه برای توسعه این خدمت در كشور انجام می شود، جست و جوی خانوادگی و نژادی برای پیدا كردن نمونه خون و HLA مناسب بیماران نیازمند پیوند سلول بنیادی خونساز است.
وی گفت: در این طرح كه با نام جست و جوی زندگی اجرا می‌شود، می‌توانیم به جست و جو و نمونه گیری از 30، 40 و در موادی تا 300 مورد خون از بین اقوام و نژاد یك بیمار، نمونه مورد نیاز را پیدا كنیم.
وی افزود: این كار نیز هزینه زیادی می‌طلبد كه مشاركت خیرین را نیز در این زمینه خواهانیم و امیدواریم با اجرای این برنامه ملی در آینده نزدیك، با توجه به تنوع قومی و ن‍ژادی در كشور یك بانك ملی بزرگ از نمونه های HLA سلول های بنیادی خونساز در كشور ایجاد شود.
وی گفت: با این كار در آینده، امكان پیدا كردن نمونه سلول بنیادی برای بیماران یك قوم مثلا قوم بلوچ، كرد، تركمن و ... در كشور بیشتر می شود و می توانیم به میزان بیشتری به نیاز بیماران كشور پاسخ دهیم و پیشگامی و پیشرو بودن را در این دانش نوین در منطقه حفظ كنیم.
امیر علی حمیدیه، رئیس ستاد اهدای سلول های بنیادی خونساز نیز در ادامه این مراسم گفت: در دنیا تاكنون یك میلیون و 200 هزار مورد پیوند سلول های بنیادی خونساز انجام شده است كه سهم ایران فقط هشت هزار مورد است.
وی گفت: تا سال گذشته سالانه حدود 500 مورد پیوند سلول بنیادی خونساز در كشور انجام می شد كه امسال به حدود هزار مورد می رسد اما باید با توسعه مراكز پیوند این سلولها به حداقل 1500 پیوند در سال برسیم.
حمیدیه افزود: وزارت بهداشت برای رسیدن به این هدف دو سیاست را به طور همزمان دنبال می كند كه شامل توسعه مراكز پذیره نویسی داوطلبان اهدای سلول بنیادی خونساز و توسعه مراكز پیوند سلول های بنیادی خونساز است.
وی گفت: نكته مهم در این پیوندها این است كه تا جای ممكن، اهدای سلولهای بنیادی خونساز از افرادی غیر از خانواده باشد، در دنیا حدود 60 درصد موارد پیوند غیر خانوادگی است اما در كشور ما از هشت هزار موردی پیوندی كه انجام شده است، حدود 100 مورد غیر خانوادگی بوده كه رقم ناچیزی است.
حمیدیه افزود: برای اهدای خون بند ناف نیز هم اكنون سه بانك خون بند ناف در تهران است كه شامل بانك خون بند ناف سازمان انتقال خون، پژوهشگاه رویان و بیمارستان شریعتی است و تاكنون 3 هزار نمونه را پذیره نویسی كرده اند، در شیراز،كرمان، اصفهان و مازندران نیز بانك خون بند ناف در حال تاسیس است.
اجتمام(3)**3063 ** 1418
خبرنگار : افشین شاعری / دبیر: مریم فراهانی