۲۵ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۸:۰۶
کد خبر: 82230780
۰ نفر
پارچه ای كه از خورشید و باد، برق تولید می كند

تهران - ایرنا- محققان پارچه جدیدی تولید كرده اند كه می تواند به طور همزمان با دریافت انرژی نور خورشید و حركت فیزیكی، برق تولید كند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، پارچه هایی كه از حركت فیزیكی برق تولید كنند، چند سال است كه مورد استفاده قرار گرفته اند، اما محققان موسسه فناوری جورجیاتك یك گام جلوتر رفته و پارچه ای ابداع كرده اند كه می تواند همزمان از انرژی حاصل از نور خورشید و حركت فیزیكی بهره برداری كند.
به كارگیری همزمان این دو روش تولید برق در یك پارچه، زمینه را برای تولید لباس هایی فراهم می كند كه می توانند خود یك منبع انرژی برای تامین برق دستگاه هایی مانند تلفن هوشمند و یا سیستم های جهانی موقعیت یابی باشند.
برای تولید این پارچه محققان از یك ماشین نساجی صنعتی برای در هم تنیدن سلول های خورشیدی ساخته شده از الیاف پلیمر سبك با نانوژنراتورهای تریبو الكتریك مبتنی بر الیاف، استفاده كردند.
نانوژنراتورهای تریبو الكتریك با استفاده از تركیبی از اثر تریبو الكتریك و القای الكتریكی، مقداری انرژی الكتریكی حاصل از حركت مكانیكی مانند چرخش، لغزش و یا لرزش تولید می كنند.
محققان پیش بینی می كند كه از این پارچه جدید به ضخامت 320 میكرومتر كه با رشته های پشم بافته می شوند، می توان در تولید چادر، پرده و یا پوشاك استفاده كرد.
این پارچه كه بسیار منعطف و سبك است و هوا می تواند از آن رد شود، می تواند كاربردهای زیادی داشته باشد.
این تحقیق در شماره 12 سپتامبر نشریه Nature Energy منتشر شده است.
علمی**2038**2017 ×× درنا محمدیان×× علی شریفی

برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm