۲۳ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۱
کد خبر: 82228504
۰ نفر
انديشمندان حوزه اعتياد گرد هم مي آيند

تهران- ايرنا- رئيس دهمين كنگره بين المللي دانش اعتياد با بيان اينكه انديشمندان و محققان حوزه اعتياد گردهم مي آيند، گفت: آخرين يافته هاي علمي حوزه اعتياد كه در جهان مطرح است، توسط اساتيد و صاحبنظران داخلي و خارجي 24 شهريور به مدت سه روز در مركز همايش رازي ارايه مي شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمي ايرنا از دبيرخانه دهمين كنگره بين المللي دانش اعتياد، دكتر محمدتقي جغتايي افزود: اين كنگره به همت مركز تحقيقات سلولي و مولكولي دانشگاه علوم پزشكي ايران و مركز تحقيقات سوء مصرف و وابستگي به مواد دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي برگزار مي شود.
وي افزود: در كنگره بين المللي دانش اعتياد، آخرين يافته هاي علمي حوزه اعتياد كه در جهان مطرح است، توسط اساتيد و صاحبنظران خارجي به شركت كنندگان اين كنگره ارائه مي‌شود.
جعتايي اظهار كرد: همچنين اهداي جوايز طب اعتياد، جايزه پيشگيري سازمان بهزيستي كشور و جايزه سلامت وزارت بهداشت از ديگر برنامه هاي ديگر اين كنگره است.
رئيس دهمين كنگره بين المللي دانش اعتياد همچنين، شركت بيش از 20 سخنران مطرح بين المللي را كه عمدتا از كشورهاي اروپايي و آمريكايي هستند،از ديگر ويژگي هاي كنگره امسال ذكر كرد.
جغتايي به اهميت موضوع اعتياد در جامعه و نتايج مطالعه انجام شده در كشور اشاره و اضافه كرد: مردم بزرگترين مشكل سلامتي در جامعه خود را اعتياد مي دانند و اين نگرش به دليل ابعاد گسترده تخريب فردي و اجتماعي معضل اعتياد به وجود آمده كه آن را به بيماري رواني، زيستي و اجتماعي تبديل كرده است.
وي افزود: اين كنگره سه روزه همچنين فرصت مناسبي است كه سازمان هاي دولتي و غيردولتي (NGO) درگير و متولي درمان و توانبخشي اعتياد بتوانند تجربيات خود را در اختيار ديگران قرار بدهند و در عين حال، نيازهاي اين حوزه را مطرح كنند.
جعتايي به محورهاي هم اين كنگره اشاره كرد و افزود: پيشگيري از اعتياد، پژوهش در اعتياد و اپيدميولوژي مصرف مواد، رفتارهاي جنسي در مصرف مواد، اختلالات همراه روانپزشكي در اعتياد، مشكلات جسمي در مصرف مواد، پرستاري اعتياد، مددكاري در اعتياد، درمان و بازتواني در اعتياد، مصرف الكل و عوارض آن، اعتياد در گروه هاي خاص از مواردي است كه مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي اعتياد و ابعاد فرهنگي، ارزيابي آزمايشگاهي و سنجش مواد، اعتياد و مسائل اجتماعي، اعتياد و مسائل قانوني، روان درماني هاي اعتياد، اعتياد در كودكان و نوجوانان، ژنتيك و اپي ژنتيك، اعتياد در زنان، ابعاد شناختي اعتياد، بيولوژي اعتياد، رفتارهاي اعتيادي، كاهش آسيب، سياست ها و برنامه ها در كاهش تقاضا را از ديگر موضوعات برشمرد.
دهمين كنگره بين المللي اعتياد از 24 شهريور ماه به مدت 3 روز در مركز همايش هاي رازي دانشگاه علوم پزشكي ايران برگزار مي شود.
علمي **1354**2017