۲۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۰:۵۳
کد خبر: 82228227
T T
۰ نفر
نوبخت:دولت در تصمیمات خود به منافع ملی توجه كافی دارد/از تریبون نماز جمعه تقوا و عدالت را ترویج كنند

تهران - ایرنا - سخنگوی دولت با تاكید بر این كه دولت یازدهم در اقدامات و تصمیمات خود به مصالح كشور و منافع ملی توجه كافی دارد، گفت: انتظار داریم از تریبون نماز جمعه تقوا، عدالت، مسائل دینی و سیاست را ترویج كنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود در پاسخ به منتقدان FATF افزود: تاكنون ابهامات و اتهامات فراوانی در این زمینه مطرح شده كه مسئولان ذیربط دولتی به ابهامات و حتی اتهامات پاسخ داده اند به ویژه وزیر امور اقتصادی و دارایی كه در برنامه زنده تلویزیونی به طور مستقیم به سوال ها پاسخ داد.
وی ادامه داد: صرف نظر از این كه این نوع مباحث، مباحثی نیست كه جمع بندی آن در رسانه ها و فضای مجازی و گفت و گوی مطبوعاتی رسیدگی شود، FATF موضوعی تخصصی و ملی است.
سخنگوی دولت تصریح كرد: نظام اداری دچار درهم ریختگی نیست و هر كدام وظیفه خود را می دانیم.
نوبخت همچنین اظهار داشت: از تریبون نماز جمعه انتظار داریم تقوا، عدالت، مسائل دینی و سیاست را ترویج كنند.
وی یادآور شد: از سوی دیگر در شورای عالی امنیت ملی كه سران قوا ، فرماندهان نظامی و جمع از وزرا حضور دارند مباحثی كه امكان دارد منافع ملی را مخدوش كند مورد بحث قرار می گیرد.
سخنگوی دولت همچنین گفت: از جمع بندی شورای عالی امنیت ملی نسبت به این موضوع با خبر هستیم و هر بخشی كه لازم باشد دبیر این شورا اطلاع رسانی می كند و جای این گونه مباحث شورای عالی امنیت ملی است.
نوبخت افزود: احساس می كنم پرسش هایی در رسانه ها مطرح می شود كه سوال شونده در شرایطی قرار می گیرد كه برای توضیح، می بایست مطالبی را بیان كند كه نباید در آن تریبون گفته شود همچنان كه در تریبون دیگر كشورها نیز این گونه مباحث شنیده نمی شود.
وی خاطرنشان كرد: یكی از مسئولان در پاسخ به سوالی مجبور شد مطالبی را بیان كند كه نباید مطرح می شد و نباید دشمنان ما می شنیدند و مورد سوءاستفاده از سوی رسانه های خارجی قرار گیرد.
رییس سازمان برنامه و بودجه تاكید كرد: ایران دشمنانی دارد، چرا چنین فضایی را بوجود می آوریم، به همین جهت در ارتباط با FATF شورای عالی امنیت ملی جمع بندی خود را داشته و اطلاع رسانی می كند.
نوبخت همچنین در پاسخ به این كه سخنگوی شورای نگهبان بحث بررسی FATF در مجلس شورای اسلامی مطرح كردند، نظر دولت در این زمینه چیست، تصریح كرد: اگر به توضیحات تفضیلی سخنگوی شورای نگهبان دقت كنید، می بینید كه مسئله را تایید می كند و در چارچوب قانون است و دولت نیز قبول دارد اگر هر جایی نیازی به اجازه مجدد باشد باید كسب شود ولی هیچگاه این مطلب را مطرح نكردند.
وی ادامه داد: در ارتباط با FATF اگر دنبال پاسخ هستید از سوی مسئولین داده شده است ولی اگر قانع نشدید، قابل بررسی است. مثلا در موضوع قراردادهای نفتی دیدیم كه مسئولان پاسخ های زیادی به برخی سوال ها داده اند همچنان كه هنوز پرسش ها ادامه دارد ولی اگر قرار باشد به همین روش ادامه دهیم و قطر از منابع نفتی منتفع شود و ما بمانیم، درست نیست.
سخنگوی دولت با تاكید بر این كه جواب های دولت صریح و قانونی است ، گفت: دولت یازدهم تلاش كرد تا هر آنچه را كه مدنظر سوال كنندگان است، اصلاح كند ولی هر از گاهی فردی یا كارشناسی نظری می دهد بنابراین دولت چه اقدامی باید انجام دهد تا این گونه نظرات را تامین كند.
نوبخت خاطرنشان كرد: فرزندان ملت بر همه موضوعات حساس هستند و زیر هر قراردادی كه منافع ملی مطرح نباشد، امضا نخواهند كرد.
وی همچنین در پاسخ به این كه آیا در FATF تعریف مشتركی از گروه های تروریستی به دست آمده است ، گفت: این مسئله با صراحت از سوی مقامات ایرانی اعلام شد كه آنچه به عنوان سیاست ها و توصیه هایی كه طرف خارجی یاد می كند آنهایی را خواهد پذیرفت كه درچارچوب قانون اساسی كشور ایران باشد.
وی افزود: قانون اساسی ایران به صراحت بر مبارزه قاطع با تروریسم صراحت دارد و نسبت به جنبش های آزادی بخش نگاه حمایت گرایانه خواهد داشت ودر حال حاضر هیچ توافقی صورت نگرفته ویك سال زمان وجود دارد ولی تصریح شده كه تمام توافقات ما در چارچوب قانون اساسی كشور خواهد بود.
سیام ** 1053 ** 9314 ** 1336
۰ نفر