۲۰ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۹:۵۷
کد خبر: 82224662
۰ نفر
ساخت جوهرهاي رسانا با استفاده از نانو ذرات مس در ايران

تهران- ايرنا- پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميركبير با استفاده از نانو ذرات مس، جوهر رسانايي را عرضه كردند كه در توليد بردهاي الكترونيكي كاربرد خواهد داشت.

به گزارش ايرنا از دانشگاه صنعتي اميركبير، مجري طرح تحقيقاتي 'توليد جوهر رسانا با نانو ذرات مس' گفت: جوهرهاي رسانا نسل جديدي از جوهرها هستند كه كاربردهاي فراواني در سلول هاي خورشيدي، ديودهاي ساطع كننده نور آلي، آنتن هايRFID و مدارهاي الكترونيكي دارند.
'امير رضواني مقدم' ادامه داد: در توليد سنتي بردهاي الكترونيكي پس از نشاندن مس روي تمام قسمت‌هاي فيبري برد، طرح و نقشه مدار با استفاده از «لتراست» و يا ماژيك ضد آب روي برد مسي رسم مي‌شود و پس از انجام مرحله شستشو با اسيد، قسمت‌هاي پوشانده شده با لتراست روي برد باقي‌مانده و به عنوان مدار الكترونيكي استفاده مي‌شوند.
وي، افزايش ميزان مصرف مس و زمان‌بر بودن را از جمله معايب توليد بردهاي الكتريكي به شيوه سنتي دانست و خاطرنشان كرد: براي رفع اين مشكل طرح 'ساخت جوهرهاي رسانا' را به عنوان راهكاري نوين در اين زمينه اجرايي كرديم.
رضواني مقدم درباره جزئيات اين طرح اظهار كرد: در اين تحقيقات، ساخت جوهر رسانايي در دستور كار قرار گرفت كه بر حسب تقاضا (on demand) روي برد الكترونيكي اعمال مي‌شود و از لحاظ زمان ساخت و هزينه ساخت بردهاي الكترونيكي بسيار كم‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.
مجري طرح يكي از معضلات اين نوع جوهرها را اكسيد شدن نانوذرات مس موجود در آن عنوان كرد و يادآور شد: براي رفع اين مشكل از روش‌هاي شيميايي خاص جهت محافظت نانوذرات مس در برابر اكسيداسيون استفاده كرديم كه مقاومت اكسيداسيون مس را به ميزان زيادي بهبود داده و ميزان اكسيژن موجود روي سطوح نانوذرات مس را به حداقل ممكن رساند.
اين پروژه تحقيقاتي در قالب پايان‌نامه دوره كارشناسي ارشد امير رضواني مقدم در دانشكده مهندسي پليمر و رنگ دانشگاه اميركبير اجرايي شده است.
علمي**1055**2017