۱۹ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۲۱:۱۲
کد خبر: 82224332
۰ نفر
ساره جوانمردی نشان طلای پارالمپیك ریو را شكاركرد

شیراز- ایرنا- ساره جوانمردی بانوی تیرانداز شیرازی نشان طلای رقابت های پارالمپیك ریو برزیل را شكار كرد و نخستین مدال طلا را برای كاروان ایران به ارمغان آورد و ركورد جهان را هم به نام خود كرد.

به گزارش ایرنا ساره جوانمردی شامگاه جمعه در رقابت های تیراندازی ماده تپانچه بادی 10متر، مدال ارزشمند طلا را برگردن آویخت تا پس از كسب نشان برنز رقابت های پارالمپیك 2012 لندن با كسب نشان طلا پارالمپیك ریو به افتخاری بزرگ دست یابد و ویترین مدال های خود را كامل كند.
ساره جوانمردی و عالیه محمودی در دومین روز بازی های پارالمپیك ریو 2016 در فینال رقابت های تیراندازی تفنگ بادی 10 متر در بخش زنان همراه با تیراندازانی از تركیه (دو نفر)، اوكراین، مقدونیه، جمهوری آذربایجان و مجارستان در خط A و F تیرخود را شلیك كردند.
در این مرحله محمودی دارنده مدال برنز پارآسیایی 2014 اینچئون در جایگاه هشتم ایستاد و از رفتن بر روی سكو بازماند.
همچنین نمایندگان كشورهای تركیه ،جمهوری آذربایجان، مجارستان،تركیه و مقدونیه به ترتیب در جایگاه سوم تا هفتم قرار گرفتند.
با حذف یلنا تارانووا از كشور آذربایجان، مدال جوانمردی مسجل شد و نماینده كشورمان به رقابت خود برای كسب مدال طلا ادامه داد.
در بین سه تیرانداز باقیمانده، «آیساگل پهلیوانلار» از تركیه با امتیاز 172.3 بدترین ركورد را داشت و به مدال برنز بسنده كرد.
در رقابت جوانمردی با «اولگا كووالچوك» از اوكراین، جوانمردی با امتیاز 193.4، عملكرد بهتری نسبت به حریف اوكراینی با ركورد 191.2 داشت و موفق شد به مدال طلا برسد.
بدین ترتیب جوانمردی اولین طلای كاروان كشورمان در پارالمپیك ریو را به نام خود ثبت كرد.
جوانمردی همچنین ركورد جهان را نیز به نام خود ثبت كرد، این بانوی شیرازی در بازی های 2012 لندن به مدال برنز دست یافته بود .
با كسب نخستین مدال طلا جایگاه ایران در جدول رده بندی این رقابت ها 13 پله صعود داشت و به رتبه چهاردهم رسید. پیش از این سامان پاكباز در پرتاب وزنه دوومیدانی به مدال نقره دست یافته بود.
كاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران با نام «منا» با 111 ورزشكار در رشته های دوومیدانی، وزنه برداری، تیراندازی با كمان، تیراندازی، جودو، قایقرانی كانو، دوچرخه سواری، شنا، والیبال نشسته مردان و زنان، فوتبال هفت نفره و پنج نفره و بسكتبال با ویلچر شركت می كند.
پانزدهمین دوره بازی های پارالمپیك 2016 ریو به طور رسمی از 18شهریورماه با حضور چهار هزار و 350 ورزشكار از 178 كشور جهان به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل آغاز شد و 28شهریورماه پایان می یابد.
7368 / 1876

سرخط اخبار استان‌ها