هزینه‌ها در صنایع تولید كاغذ به كمك فناوری نانو كاهش پیدا می كند

تهران - ایرنا -محقق دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان گفت: براساس نتایج یك پژوهش می توان با یك نانو ماده تولید داخل آن را جایگزین ماده‌ وارداتی گران‌ قیمت صنایع تولید كاغذ قرار داد و هزینه های مربوطه نیز كاهش خواهد یافت.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ،صنعتی شدن این طرح آزمایشگاهی علاوه بر كاهش هزینه، میزان خروج ارز را در صنعت كاغذ تقلیل خواهد داد.
ماده مورد مصرف به نام باگاس كه از نیشكر تولید می‌شود، حدود 20 تا 30 درصد از وزن نیشكر را تشكیل می‌دهد.
باگاس در واقع باقیمانده فیبری به جای مانده از عصاره‌گیری از شكر است كه به‌صورت ریزتراشه‌ چوب و به رنگ قهوه‌ای است، از باگاس برای تولید كاغذ استفاده می‌شود.
به‌منظور بهبود خواص مكانیكی كاغذ تولید شده از باگاس، از الیاف دیگر نیز در ساختار كاغذ استفاده می‌شود و علاوه برآن برخی از این افزودنی‌ها، هزینه تولید كاغذ را افزایش می‌دهد.
محققان كشورمان تحقیقاتی هم برای جایگزینی مواد گران‌قیمت وارداتی با مواد ارزان‌قیمت تولید داخل انجام شده است.
رضا غفران، مجری طرح مزبور ضمن تأكید بر لزوم اجرای این پژوهش گفت: برای تهیه كاغذ تحریر و نوشتاری حدود 15 درصد خمیر الیاف بلند وارداتی افزوده می‌شود تا كاغذ تولید شده خواص مطلوبی پیدا كند.
به گفته وی براساس این پژوهش سعی شده ماده ارزان‌قیمت نانو سلولز جایگزین الیاف بلند وارداتی شود.
غفران افزود:استفاده از نتایج این طرح علاوه بر اینكه از خروج ارز از كشور جلوگیری می‌كند، كاهش هزینه‌های مربوط به فرایند تولید كاغذ را نیز در پی دارد.
وی اضافه كرد: افزایش مقاومت مكانیكی ناشی از افزودن نانوالیاف سلولزی به‌واسطه‌ افزایش پیوندهای هیدروژنی و واندروالس بین خمیر باگاس و نانوالیاف سلولزی بوده است.
طرح یاد شده با حمایت گروه صنایع كاغذ پارس صورت گرفته و در قالب پایان‌نامه‌ كارشناسی ارشد رضا غفران و با راهنمایی دكتر محمدهادی مرادیان و دكتر محمدعلی سعادت نیا از دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان انجام‌شده است.
علمی **1354 ** 1559