معاون وزیر تعاون: نقش 25 درصدی تعاونی ها در اقتصاد كشور محقق نشده است

شیراز- ایرنا- معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: اینك تعاونی ها نقش پنج درصدی در اقتصاد كشور و تولید ملی دارند درحالی كه هدفگذاری ها برای نقش آفرینی این بخش به میزان 25 درصد بوده؛ موضوعی كه محقق نشده است.

به گزارش ایرنا، حجت الله میرزایی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان یازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان فارس در شیراز افزود: هم اینك یك میلیون و 600 هزار نفر در بخش تعاون كشور شاغل هستند كه این رقم، هشت درصد كل اشتغال كشور را شامل می شود.
معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: اگر خطاهایی در گذشته در ایجاد تعاونی ها صورت گرفته باشد باید شناسایی شود و تعاونی ها غربالگری شوند و مسیر طی شده توسط آنها ارزیابی و بررسی شود.
وی اظهار كرد: امروز در اقتصادی فعالیت می‌كنیم كه تجربه‌های تلخی از فساد و تخریب محیط كسب و كار را دارد و از خاطر نمی بریم كه رتبه ایران در جهان در یك دوره كوتاه در زمینه فضای كسب و كار از 82 به 155 و در فساد از 66 به 168 تنزل داشت و فرار سرمایه در سال‌های 84 تا 89 افزون بر 125 برابر رشد داشت.
میرزایی با بیان اینكه در همان سال‌ها با وجود بالاترین و شگفت‌انگیزترین میزان درآمدهای نفتی، تنها 0.5 درصد در سال اشتغال ایجاد شد و رشد اقتصادی كشور نامطلوب بود و دلیل این امر را باید در ناكارآمدی دولت وقت جست‌وجو كرد زیرا اقتصاد نادیده گرفته شد.
معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: امروز و با تلاش های دولت تدبیر و امید، شاخص كسب و كار بهبود یافته و در زمینه كاهش فساد و تورم نیز شاهد اقدامات چشمگیری بوده‌ایم و معنی این شاخص‌ها، رسیدن به فضای آرام و با ثباتی است كه افزایش تعداد تعاونی‌ها و جذب سرمایه‌های خارجی، از مزیت های آن محسوب می‌شود.
میرزایی با بیان این كه هم اینك رتبه ایران در فضای كسب و كار به 130 ارتقا یافته است، گفت: استان فارس كه پیش تر از نظر این شاخص، رتبه 28 كشور را در اختیار داشت هم اینك به رتبه 19 ارتقا یافته است و نشان می دهد كه شاخص كسب و كار بهبود خوبی داشته است.
وی ادامه داد: استان فارس از نظر افزایش تعداد تعاونی ها، بیشترین فزونی را در میان استان های كشور داشته است و از نظر میزان تولید شركت های تعاونی، رتبه چهارم كشور را دارد.
در این آیین از 16 تعاونی برتر استان فارس كه در میان آنها، شركت های تعاونی صنایع دستی و بیمارستان اردیبهشت شیراز در سطح ملی نیز برگزیده شده اند، تجلیل شد.
بنا بر اعلام دبیرخانه یازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان فارس، هم اینك بیش از شش هزار تعاونی در استان فارس فعال هستند كه از میان آنها، 400 تعاونی در این جشنواره شركت كردند و با بررسی های صورت گرفته، 16 تعاونی برتر تجلیل شدند.
در این آیین از سند فرهنگ تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان فارس رونمایی شد.
2027 /1876