معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي: نقش 25 درصدي تعاوني ها در اقتصاد كشور محقق نشده است

شيراز- ايرنا- معاون اقتصادي و برنامه ريزي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: هم اينك تعاوني ها نقش پنج درصدي در اقتصاد كشور و توليد ملي دارند و اين در حالي است كه هدفگذاري ها براي نقش آفريني اين بخش به ميزان 25 درصد در اقتصاد كشور بوده است، موضوعي كه محقق نشده است.

به گزارش ايرنا، حجت الله ميرزايي چهارشنبه در آيين تجليل از برگزيدگان يازدهمين جشنواره تعاوني هاي برتر استان فارس در شيراز افزود: هم اينك يك ميليون و 600 هزار نفر در بخش تعاون كشور شاغل هستند كه اين رقم، هشت درصد كل اشتغال كشور را شامل مي شود.
معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: اگر خطاهايي در گذشته در ايجاد تعاوني ها صورت گرفته باشد بايد شناسايي شود و تعاوني ها غربالگري شوند و مسير طي شده توسط آنها ارزيابي و بررسي شود.
وي اظهار كرد: امروز در اقتصادي فعاليت مي‌كنيم كه تجربه‌هاي تلخي از فساد و تخريب محيط كسب و كار را دارد و از خاطر نمي بريم كه رتبه ايران در جهان در يك دوره كوتاه در زمينه فضاي كسب و كار از 82 به 155 و در فساد از 66 به 168 تنزل داشت و فرار سرمايه در سال‌هاي 84 تا 89 افزون بر 125 برابر رشد داشت.
ميرزايي با بيان اينكه در همان سال‌ها با وجود بالاترين و شگفت‌انگيزترين ميزان درآمدهاي نفتي، تنها 0.5 درصد در سال اشتغال ايجاد شد و رشد اقتصادي كشور نامطلوب بود و دليل اين امر را بايد در ناكارآمدي دولت وقت جست‌وجو كرد زيرا اقتصاد ناديده گرفته شد.
معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: امروز و با تلاش هاي دولت تدبير و اميد، شاخص كسب و كار بهبود يافته و در زمينه كاهش فساد و تورم نيز شاهد اقدامات چشمگيري بوده‌ايم و معني اين شاخص‌ها، رسيدن به فضاي آرام و با ثباتي است كه افزايش تعداد تعاوني‌ها و جذب سرمايه‌هاي خارجي، از مزيت هاي آن محسوب مي‌شود.
ميرزايي با بيان اين كه هم اينك رتبه ايران در فضاي كسب و كار به 130 ارتقا يافته است، گفت: استان فارس كه پيش تر از نظر اين شاخص، رتبه 28 كشور را در اختيار داشت هم اينك به رتبه 19 ارتقا يافته است و نشان مي دهد كه شاخص كسب و كار بهبود خوبي داشته است.
وي ادامه داد: استان فارس از نظر افزايش تعداد تعاوني ها، بيشترين فزوني را در ميان استان هاي كشور داشته است و از نظر ميزان توليد شركت هاي تعاوني، رتبه چهارم كشور را دارد.
در اين آيين از 16 تعاوني برتر استان فارس كه در ميان آنها، شركت هاي تعاوني صنايع دستي و بيمارستان ارديبهشت شيراز در سطح ملي نيز برگزيده شده اند، تجليل شد.
بنا بر اعلام دبيرخانه يازدهمين جشنواره تعاوني هاي برتر استان فارس، هم اينك بيش از شش هزار تعاوني در استان فارس فعال هستند كه از ميان آنها، 400 تعاوني در اين جشنواره شركت كردند و با بررسي هاي صورت گرفته، 16 تعاوني برتر تجليل شدند.
در اين آيين از سند فرهنگ تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان فارس رونمايي شد.
2027 /1876