مذاكرات سایپا و كیاموتورز هفته آینده نهایی می شود

تهران- ایرنا- مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به تداوم مذاكرات با خودروسازان خارجی گفت: مذاكرات با شركت های نیسان و كیا در حال انجام است كه مذاكره با كیا هفته آینده نهایی می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی جمالی امروز (سه شنبه) در آیین ورود به بازار خودروی سی اس 35 (CS-35 ) در جمع خبرنگاران افزود: مذاكرات مناسبی با خودروسازان خارجی در دستور كار است كه بر اساس آن مذاكره با سیتروئن قطعی شده است.
وی ادامه داد: با شركت رنو همكاری های مشتركی داریم و برای توسعه كار مذاكراتی در دستور كار قرار گرفته است كه بر اساس آن یك برنامه كسب و كار(Business Plan) تعریف می شود.
جمالی یادآور شد: این برنامه هنوز اعلام نشده و محصولاتی كه قرار است به طور مشترك تولید شوند، نیز مشخص نیست.
وی در ارتباط با همكاری های بین المللی این شركت و همكاری مشترك با خودروسازان چینی تیز گفت: برنامه سایپا این است كه تا سال 2024 ظرفیت تولید خود را به 1.5 میلیون دستگاه در سال برساند.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا تاكید كرد: بر این اساس 50 درصد محصولات به طور كامل داخلی خواهند بود و شركت های همكار خارجی در مجموع 50 درصد محصول را به صورت همكاری مشترك (joint venture) انجام خواهند داد.
جمالی ادامه داد: هر كدام از این شركت ها كه به تعهدات صادراتی و عمق ساخت داخل بیشتر توجه داشته باشند، همكاری سایپا با آنها عمیق تر خواهد بود.
وی خاطر نشان كرد: در حال حاضر كمتر از چهار درصد محصولات سایپا چینی است.
وی ادامه داد: از آنجا كه برخی كشورهای همسایه مانند عراق،‌ افغانستان و تركمنستان به خودروهایی با قیمت پایین تر نیاز دارند، شركت های خودروسازی چین می تواند شریك تجاری خوبی برای ما باشند.
جمالی استقبال مناسب از محصولات مشترك سایپا با همكاران خارجی خود را یكی از نشانه ارایه خدمات پس از فروش به موقع دانست و افزود: در مذاكرات با همكاران خارجی، خدمات پس از فروش نخستین تضمینی است كه از طرف سایپا مطرح می شود.

* افزایش ظرفیت تولید در سایپا به دوره قبل از تحریم
مدیرعامل سایپا همچنین در سخنانی به مناسبت ورود خودروی CS35 این شركت به بازار، وضعیت تولید خودرو در گروه سایپا را با ثبات توصیف كرد و گفت: گروه خودروسازی سایپا امروز از نظر تولید، فروش و از نظر مالی در شرایطی است كه آینده موفقی را خواهد داشت.
وی به مشكلات صنعت خودرو در سال های اخیر از جمله تحریم ها اشاره كرد و افزود: با روندی كه در این شركت برنامه ریزی و اجرا شد، توانسته ایم ظرفیت تولید را به شرایط سال های قبل برگردانیم.
مدیر عامل سایپا ادامه داد: سال گذشته در ارتباط با قراردادهای خارجی نگرانی هایی وجود داشت اما اكنون در وضعیت مطلوبی قرار داریم.
جمالی تاكید كرد: امروز انتخاب طرف های خارجی به دست ما افتاده است در حالی كه در گذشته نه تنها انتخاب به دست ما نبود، بلكه گزینش ما به عنوان طرف تجاری، توسط خارجی ها كار سختی بود اما امروز ما در رقابت انتخاب طرف های خارجی هستیم.
وی افزود: قرارداد سیتروئن با موفقیت انجام شد و قراردادهای خوبی در پیش داریم كه اینها می تواند بازار خوبی برای سایپا در آینده رقم بزنم.
وی گفت: سایپا باید پاسخگوی همه نیازهای كشور و در آینده پاسخگوی نیازهای منطقه ای باشد و برنامه ریزی ها و روش های این كار در گروه سایپا آماده شده است.
مدیر عامل سایپا با اشاره به رونمایی از دو مدل خودروی رنو و همچنین خودروی CS35، گفت: تا پایان سال یك محصول جدید با طراحی سایپا به بازار عرضه كنیم و ساینا را نیز قبل از پایان سال در مدل دنده اتوماتیك روانه بازار خواهیم كرد.
جمالی با این نوید كه سال آینده سال پر رونق و موفق برای سایپا خواهد بود، افزود: برنامه اولیه شركت برای سال آینده حداقل 20 درصد رشد نسبت به امسال است كه ركود سال های گذشته را جبران خواهد كرد.

** عمق ساخت داخل CS35 به 40 درصد می رسد
فریبرز شهباز مدیر عامل شركت سایپا كاشان كه خودروی CS35 در این سایت تولید می شود، نیز در این آیین گفت: این شركت در سال 1389 تاسیس شد و اكنون خودروهای سایپا 111، CS35، ساینا و تیبا را تولید می كند.
وی افزود: در سایپا كاشان تاكنون 630 هزار دستگاه خودرو تولید و عرضه شده است.
شهباز اضافه كرد: شركت چانگان شریك تجاری شركت های فورد، سیتروئن و مزدا است و 25محصول را در 27 سایت خود تولید می كند.
مدیر عامل شركت سایپا كاشان برنامه تولید CS35 برای امسال را پنج هزار و 500 دستگاه، برای سال آینده 15 هزار دستگاه و برای سال بعد (1397) را 20 هزار دستگاه اعلام كرد.
وی عمق ساخت داخل كنونی این خودرو را 14 درصد عنوان كرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، ساخت داخل این خودرو تا پایان امسال به 21 درصد و سال بعد (1396) به 40 درصد می رسد.

** بازار اطراف ایران، یكی از اهداف همكاری چینی ها
یوآن مینگ شوئه (Yuan Mingxue) قائم مقام شركت خودروسازی چانگان (Vice President Of Changan Otomobil co) كه در این مراسم حضور داشت، بازار كشورهای اطراف ایران را یكی از اهداف حضور خود در ایران عنوان كرد.
وی ادامه داد: شركت چانگان در سال 1862 میلادی تاسیس شد و از 33 سال پیش وارد عرصه خودروسازی شده است.
مینجو افزود: چانگان با تولید و فروش 10 میلیون دستگاه خودرو در سال، یكی از بزرگترین برندهای خودروسازی در چین به شمار می آید.
قائم مقام شركت خودروسازی چانگان افزود: این شركت در چهار شهر چین سایت تولیدی داشته و علاوه بر این، در كشورهای ایتالیا، ژاپن، انگلستان و آمریكا نیز حضور دارد.
وی افزود: بر اساس آخرین آمارها، سایپا كاشان تاكنون یك هزار دستگاه خودرو CS35 را پیش فروش كرده است كه این، نشان دهنده اقبال مصرف كنندگان از این خودرو است.
به گزارش ایرنا، خودروی كراس اور CS35 محصول همكاری مشترك گروه خودروسازی سایپا و خودروسازی چانگان چین است كه در سایت سایپا كاشان تولید می شود.
این خودرو دارای موتور چهار سیلندر خطی، با حجم 1600 سی.سی و حداكثر قدرت 123 اسب بخار است.
مصرف سوخت این خودرو در مدل های دستی 6.6 و در مدل های اتوماتیك 7 لیتر در 100 كیلومتر عنوان شده است.
اقتصام**9189** 2025