راه آهن خواف - سنگان به بهره برداری رسید

تربت حیدریه - ایرنا- طرح راه آهن خواف - سنگان با هزینه 230 میلیارد ریال اعتبار، روز چهارشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، قطعه یاد شده به طول 14 كیلومتر یكی از قطعات چهارگانه راه‌آهن خواف - هرات و نخستین خط آهن بین 2 كشور ایران و افغانستان است.
همزمان با افتتاح راه‌آهن خواف - سنگان، عملیات ریل ‌گذاری راه‌آهن خواف -هرات از مرز شمتیغ در كشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقام های 2 كشور آغاز شد.
قطعات یك و 2 خط ریلی خواف - هرات از شهرستان خواف تا مرز شمتیغ و قطعات سه و چهار از مرز شمتیغ تا شهر هرات در كشور افغانستان واقع شده است.
طول این مسیر در داخل ایران 76.8 كیلومتر و دارای چهار ایستگاه در سنگان، میوتك، خوشابه و شمتیغ است كه 14 كیلومتر آن تا ایستگاه سنگان امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.
ساخت راه آهن خواف-هرات سبب احیای جاده ابریشم از طریق ریلی و اتصال چین به ایران از طریق افغانستان می شود و علاوه بر آن عامل توسعه و پیشرفت منطقه و كشور افغانستان، تكمیل و توسعه شبكه ریلی كشورهای اكو و افزایش ترانزیت كالا از كشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به تركیه و اروپا خواهد بود.
گسترش شبكه ریلی كشور، كمك به توسعه و پیشرفت شهر خواف و محدوده مرزی ایران و افغانستان، ایجاد شبكه ریلی مواصلاتی بین ایران و افغانستان و امكان صادرات و واردات بین دو كشور از طریق شبكه ریلی و اتصال افغانستان به آب‌های آزاد از دیگر مزایای این خط ریلی عنوان شده است.
خواف از شهرستان‌های استان خراسان رضوی و در ۲۵۰ كیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده ؛ سنگان از جمله شهرهای شهرستان خواف است.
این شهرستان در نوار مرز شرقی ایران و ۱۲۳ كیلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان دارد.
7489/6121/5132

سرخط اخبار اقتصاد