طرح راه آهن خواف - سنگان به بهره برداری رسید

تربت حیدریه- ایرنا- طرح راه آهن خواف - سنگان روز چهارشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار خراسان رضوی و شماری از مسئولان كشوری و محلی به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، قطعه یاد شده به طول 14 كیلومتر كه با صرف 230 میلیارد ریال اعتبار ساخته شده، یكی از قطعات چهارگانه محور راه‌آهن خواف- هرات و نخستین خط آهن بین دو كشور ایران و افغانستان است.
همزمان با افتتاح راه‌آهن خواف-سنگان، عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن خواف-هرات از مرز شمتیغ در كشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقامات دو كشور آغاز شد.
قطعات یك و دو خط ریلی خواف - هرات از شهرستان خواف تا مرز شمتیغ و قطعات سه و چهار از مرز شمتیغ تا شهر هرات در كشور جمهوری اسلامی افغانستان واقع شده است.
طول این مسیر در داخل ایران 76.8 كیلومتر و دارای چهار ایستگاه در سنگان، میوتك، خوشابه و شمتیغ است كه 14 كیلومتر آن تا ایستگاه سنگان امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.
ساخت راه آهن خواف-هرات سبب احیای جاده ابریشم از طریق ریلی و اتصال چین به ایران از طریق افغانستان می شود و علاوه بر آن عامل توسعه و پیشرفت منطقه و كشور افغانستان، تكمیل و توسعه شبكه ریلی كشورهای اكو و افزایش ترانزیت كالا از كشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به تركیه و اروپا خواهد بود.
گسترش شبكه ریلی كشور، كمك به توسعه و پیشرفت شهر خواف و محدوده مرزی ایران و افغانستان، ایجاد شبكه ریلی مواصلاتی بین ایران و افغانستان و امكان صادرات و واردات بین دو كشور از طریق شبكه ریلی و اتصال افغانستان به آب‌های آزاد از دیگر مزایای این خط ریلی عنوان شده است.
6121/5132

سرخط اخبار استان‌ها