۱۶ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۵۸
کد خبر: 82220329
۰ نفر
بازگشت دو قطعه شاه بوف به طبيعت كردستان

سنندج- ايرنا- رئيس اداره محيط زيست بانه گفت: دو قطعه شاه بوف زخمي پس از مداوا و درمان در طبيعت و زيستگاه هاي اين شهرستان رهاسازي شدند.

محمد دلسوز ميرزايي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين دو قطعه پرنده توسط دوستداران محيط زيست به اين اداره تحويل شده بودند كه به دليل مصدوميت قادر به پرواز و زندگي در طبيعت نبودند.
وي اضافه كرد: اين پرندگان پس از مداوا و بهبودي كامل به مدت سه ماه در اداره حفاظت محيط زيست بانه، توسط ماموران يگان حفاظت محيط زيست اين شهرستان در دامن طبيعت رهاسازي شدند.
وي با قدرداني از اقدام دوستداران محيط زيست اين شهرستان براي تحويل پرندگان مصدوم به محيط زيست ابراز اميدواري كرد، بازگشت دوباره اين پرندگان به طبيعت به حفظ گونه هاي آن كمك كرده و آنها دوباره به زندگي طبيعي خود بازگشته و به زاد و ولد بپردازند.
شاه بوف (Bubo bubo) پرنده اي از خانواده جغد و در حدود ۶۶ تا ۷۰ سانتيمتر طول دارد، اين پرنده داراي گوشپرهاي مشخص، سينه زرد مايل به قهوه اي بارگه هاي پهن، چشم هاي درشت نارنجي رنگ، سطح پشتي زرد مايل به قهوه اي با لكه هاي قهوه اي پررنگ است.
اين پرنده معمولاً به صورت تنها در شكاف سنگ ها و درخت ها يا روي شاخه هاي درخت در محلي نزديك به تنه درخت قائم مي نشيند و در آشيانه متروك پرندگان شكاري زاد و ولد مي كند.
شهرستان بانه در 242 كيلومتري غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
3020/1772