۱۶ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۵۶
کد خبر: 82220322
۰ نفر
بازگشت دو شاه بوف به طبیعت كردستان

سنندج- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بانه گفت: دو شاه بوف زخمی پس از مداوا و درمان در طبیعت و زیستگاه های این شهرستان رهاسازی شدند.

محمد دلسوز میرزایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دو پرنده توسط دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل شده بودند كه به دلیل مصدومیت قادر به پرواز و زندگی در طبیعت نبودند.
وی اضافه كرد: این پرندگان پس از مداوا و بهبودی كامل به مدت سه ماه در اداره حفاظت محیط زیست بانه، توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در دامن طبیعت رهاسازی شدند.
وی با قدردانی از اقدام دوستداران محیط زیست این شهرستان برای تحویل پرندگان مصدوم به محیط زیست ابراز امیدواری كرد بازگشت دوباره این پرندگان به طبیعت به حفظ گونه های آن كمك كرده و آنها دوباره به زندگی طبیعی خود بازگشته و به زاد و ولد بپردازند.
شاه بوف (Bubo bubo) پرنده ای از خانواده جغد و در حدود ۶۶ تا ۷۰ سانتیمتر طول دارد، این پرنده دارای گوشپرهای مشخص، سینه زرد مایل به قهوه ای بارگه های پهن، چشم های درشت نارنجی رنگ، سطح پشتی زرد مایل به قهوه ای با لكه های قهوه ای پررنگ است.
این پرنده معمولاً به صورت تنها در شكاف سنگ ها و درخت ها یا روی شاخه های درخت در محلی نزدیك به تنه درخت قائم می نشیند و در آشیانه متروك پرندگان شكاری زاد و ولد می كند.
شهرستان بانه در 242 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
3020

سرخط اخبار استان‌ها