ارامنه نقش پررنگي در تاريخ فرهنگ و هنر ايران داشته اند

تهران - ايرنا - مديركل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: جامعه اقليت مذهبي بويژه ارامنه نقش پررنگي در تاريخ فرهنگ و هنر ايران داشته اند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، مجيد ملانوروزي در بازديد از نمايشگاه نقاشي رنگ هاي سرزمين مادري «ادموند آيوازيان» با بيان اينكه هنر نقاشي خصوصا نقاشي معاصر ايران مديون تلاش ها و زحمات هنرمندان ايراني -ارمني است، افزود: آثار ادموند آيوازيان ساختاري دارد كه برخاسته از نگاه آرشيتكتي اوست. در عين حال او با الهام از طبيعت از رنگ هايي استفاده مي كند كه آبستره خوبي را پديد مي آورد.
وي با اشاره به غيبت طولاني مدت اين هنرمند و آثار وي در مجامع فرهنگي و هنري گفت: روحيات هنرمندان، مختلف و متفاوت است از اين رو بايد كارشناسان و مديران فرهنگي اين آگاهي را داشته باشند و از هنرمنداني كه به هر دليل تمايل به برگزاري نمايشگاه ندارند دعوت كنند تا آثار خود را در معرض ديد عموم قرار دهند.
ملانوروزي ادامه داد: بخشي از پيكره فرهنگ و هنر سرزمين ما را هنرمندان دورگه تشكيل داده اند. تاكنون نمايشگاه هاي بسياري در موزه هنر هاي معاصر و مكان هاي ديگر به منظور نمايش آثار آنها داشته ايم. همچنين در انتخاب 30 اثر از هنرمندان معاصر ايران به منظور نمايش در نمايشگاه برلين و ماكسي چهار اثر از هنرمندان دورگه وجود دارد كه از آن ميان مي توان به ماركو گريگوريان، سيراك ملكونيان و سونيا بالاسانيان اشاره كرد. هنرمنداني كه با فرهنگ و هنر ايران عجين شده اند.
ادموند آيوازيان نقاش، معمار و طراح ايراني ارمني‌تبار تا كنون نمايشگاه هاي بسياري به صورت گروهي و انفرادي، داخلي و بين المللي داشته است كه از آن ميان مي توان به برگزاري نمايشگاه انفرادي در سالن گولبِنگيان لندن، برگزاري نمايشگاه انفرادي در گالري گيوركي در نيويورك، شركت در نمايشگاه گروهي موزه كتابخانه بوستون وشركت در نمايشگاه باشگاه هنر نوين انگليسي در گالري مال لندن اشار كرد.
نمايشگاه نقاشي‌هاي رنگ‌هاي «سرزمين مادري‌ام» روز جمعه ١٢ شهريور ماه در فرهنگسراي نياوران گشايش يافت و تا ٢٠ شهريور از ساعت ١٠ تا ١٩ و جمعه‌ها از ساعت ١٤ تا ٢١ ميزبان علاقه مندان است.
فراهنگ ** 9338 ** 1071