3 اقدام مهم دولت یازدهم برای كاهش واردات برنج/ 800 هزارتن كسری داریم

تهران- ایرنا- دبیر انجمن برنج كشور سه اقدام مهم دولت شامل تعیین محدودیت ثبت سفارش واردات برنج، پرداخت پنج هزار ریال به ازای هركیلوگرم واردات برای اصلاح و بهبود اراضی شالیزاری و برقراری تعرفه 40 درصدی واردات در تمام طول سال را برای كاهش واردات تعیین كننده عنوان كرد.

جمیل علیزاده شایق روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا نیاز كسری برنج كشور را برای سال جاری حدود 800 هزار تن برآورد كرد و افزود: نیاز مصرفی برنج كشور سالیانه 3 میلیون تن است كه پیش بینی می شود در سال جاری حدود 2.2 میلیون تن آن از تولید داخل تامین شود.
وی گفت: بنابراین نیازی به واردات بیش از 800 هزارتن نداریم و انتظار می رود وزارت جهادكشاورزی از واردات بیش از این جلوگیری كند تا بازار برنج داخلی با مشكل مواجه نشود.
علیزاده شایق تصریح كرد: اقدام مهم دولت در تعیین محدودیت زمان ثبت سفارش موجب شد جلوی برخی واردات بی موقع گرفته شود. به طور مثال در گذشته به هیچ عنوان محدویت زمانی در ثبت سفارش وجود نداشت و در برخی موارد برنجی كه وارد می شد مربوط به ثبت سفارش دو تا سه سال قبل بوده است.
به گفته دبیر انجمن برنج، با سیاست وزارت جهادكشاورزی در تعیین محدودیت ثبت سفارش و واردات برنج اگر واردات به موقع انجام نشود ثبت سفارش متوقف و واردكننده بعدی جایگزین می شود.
وی اقدام دیگر دولت را تعیین مالیات پنج هزار ریالی برای اصلاح و بهبود اراضی شالیزاری به ازای هر كیلوگرم واردات برشمرد و افزود: بنابراین در این سیاست گذاری هر كسی نمی تواند واردات انجام دهد.
علیزاده شایق اظهارداشت: یكی دیگر از سیاست های دولت تدبیر و امید برقراری تعرفه 40 درصدی واردات برنج در تمام طول سال است به نحوی كه در گذشته تعرفه به شكل فصلی انجام می شد بنابراین برخی واردكنندگان تعرفه را دور می زدند و در زمان كاهش تعرفه ها اقدام به واردات برنج می كردند اما در این روش واردكنندگان فرصتی برای دورزدن تعرفه ها ندارند.

** ممنوعیت تحت تاثیر شرایط واردات
دبیر انجمن برنج كشور درباره واردات 150 هزارتن برنج در فصل برداشت ضمن انتقاد از سیاست وزارت جهاد كشاورزی بر ممنوعیت واردات برنج از اول مردادماه تا ابتدای آبان ماه گفت: سیاست ممنوعیت وزارت جهاد كشاورزی كمی آرمان گرایانه (ایده آلیست) است. اما واقعیت این است كه با وجود این كه وزارت جهاد كشاورزی تنظیم كننده بازار است اما باید به این نكته توجه داشته باشد كه واردات محصولاتی همچون برنج تابع شرایط خرید در كشور مبداء، زمان ورود كالا و شرایط حمل و نقل دریایی است.
«براساس بخشنامه وزیر جهادكشاورزی دولت یازدهم در آبان ماه سال گذشته مبنی بر ممنوعیت واردات و ترخیص برنج به منظور حمایت از كشاورزان و تولید داخلی، از ابتدای مردادماه سالجاری همزمان با فصل برداشت این محصول واردات و ترخیص برنج ممنوع اعلام شد.»
وی اظهارداشت: به طور عمده محوله های برنج وارداتی از تایلند، هند، ویتنام و پاكستان از طریق دریایی و با كشتی حمل می شود بنابراین نمی توان شرایط دریا و حمل و نقل را برای زمان ورود كالا پیش بینی كرد به طور مثال محصول وارداتی كه باید 28 تیرماه به كشور وارد می شد براساس شرایط جوی در سوم مردادماه به كشور وارد شده است.

** برنج وارداتی شركت بازرگانی در سردرگمی
علیزاده شایق گفت: در حال حاضر به دلیل ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت بخشی از برنج وارداتی شركت بازرگانی دولتی ایران در بنادر جنوب و گمرك بلاتكلیف است ، زیرا براساس قانون امكان ترخیص تا زمان پایان ممنوعیت وجود ندارد و مشخص نیست چه بلایی به سر این برنج در كشتی در مدت زمان طولانی خواهد آمد.
وی اظهار داشت: به نظر می رسد اگر دولت جلوی واردات بیش از 800 هزارتن را بگیرد مشكلی برای محدودیت زمانی واردات در حجم پایین به دلیل شرایط خاص نداریم ، زیرا می تواند برای حمایت از تولید برنج داخلی و كشاورزان، واردات در فصل برداشت علنی و وارد بازار نشود و این كالا در مدت چهار ماه ممنوعیت، در انبارهای فنی و مناسب نگهداری شود.
علیزاده شایق وضعیت فعلی بازار برنج داخلی را مطلوب دانست و گفت: خوشبختانه واردات 150 هزارتن برنج هیچ تاثیری بر بازار داخلی نداشته است.
به گفته وی، برآورد تولید برنج داخلی برای امسال 2.2 میلیون تن است كه تاكنون بیش از 50 درصد برنج برداشت شده كه بیش از میزان پیش بینی بوده است.

** چگونگی ورود بخشی از برنج وارداتی مشخص نیست
وی در خصوص انحصار واردات برنج گفت: در حال حاضر انجمن واردكنندگان برنج در كشور فعال است و باید واردات از طریق این انجمن و شركت بازرگانی دولتی ایران انجام شود، اما بخش زیادی از برنج نمی دانیم هر ساله چگونه و از كجا وارد می شود.

** قیمت برنج شمال 40 تا 92 هزار ریال
دبیر انجمن برنج كشور درباره قیمت برنج داخلی گفت: در حال حاضر هر كیلو برنج درجه یك شمال كشور با دو تا سه درصد خرد حدود 92 هزار ریال و برنج پرمحصول بین 40 تا 60 هزار ریال به فروش می رسد.
علیزاه شایق به وضعیت عرضه برنج شمال در تهران و استان های بزرگ كشور انتقاد كرد و افزود: متاسفانه برنج شمال با اختلاط بین 8 تا 9 درصد و با قیمت های بین 110 تا 120 هزار ریال عرضه می شود كه منصفانه نیست و انتظار می رود دولت نظارت بر عرضه برنج را تشدید كند.
به گزارش ایرنا، براساس بخشنامه دولت در آبان ماه سال گذشته مبنی بر ممنوعیت واردات ازاول مرداد ماه ، چندی پیش یك محموله 150 هزارتنی برنج به شكل غیرقانونی در فصل برداشت محصول وارد كشور شده است.
اقتصام**9186 **1561