ساخت بيمارستان يك هزار تختخوابي اراك در مجلس پيگيري مي شود

اراك - ايرنا - نمايندگان مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي در نشست مجمع نمايندگان استان با مسئولان حوزه سلامت اين خطه از پيگيري ساخت بيمارستان يك هزار تختخوابي اراك در خانه ملت خبر دادند.

سيد مهدي مقدسي نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي روز يكشنبه در اين نشست گفت: دولت تدبير و اميد در راستاي تسريع در ارائه خدمات بهداشتي و درماني، برنامه تحول نظام سلامت را با سه رويكرد حفاظت مالي از مردم، ايجاد عدالت در دسترسي به خدمات سلامت و ارتقاي كيفيت خدمات بهداشتي درماني اجرا كرد كه موجب رضايتمندي مردم شد.
وي بيان كرد: مجمع نمايندگان استان مركزي ضمن پيگيري ساخت بيمارستان يك هزار تختخوابي اراك موضوع ساخت بيمارستان هسته‌اي و بيمارستان بيمارستان سوانح سوختگي در استان را نيزبا جديت در دستور كار قرار مي دهند.
مقدسي گفت: با توحه به اينكه مسئله راه اندازي مركز تحقيقات آلاينده هايزيست محيطي و سلامت در سال هاي قبل انجام شده و قول مساعد وزير بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در اعطاي مجوز و اعتبار لازم داده شده است، اين مهم به عنوان يكي از نيازهاي مهم حوزه سلامت استان با قوت پيگيري مي شود.
علي اكبر كريمي نيز در اين نشست بيان كرد: شرايط صنعتي استان و قرار گرفتن آن در مسير در كريدور شمال به جنوب و شرق به غرب كشور، ساخت بيمارستان يك هزار تختخوابي را در اراك ضروري كرده است.
وي ادامه داد: مجمع نمايندگان استان مركزي براي ساخت اين بيمارستان از هيچ تلاشي دريغ نمي كند و از آغاز به كار مجلس دهم نيز رايزني هاي متعددي در اين خصوص انجام شده است.
نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: دانشگاه علوم پزشكي اراك بايد در حوزه هاي پژوهشي بيشتر فعاليت كند چرا كه در برخي از مباحث فعلي استان از جمله آلودگي هوا و سهم آلاينده هاي مختلف، نياز به كار پژوهشي وجود دارد و بدون مستندات علمي در اين زمينه نمي توان براي حل مشكلات تصميم گيري كرد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي اراك نيز در اين نشست گفت: با وجود شش هزار بيمار سرطاني در استان مركزي تنها بيمارستان تخصصي سرطان اين استان 64 تخت دارد و گاهي در اين بيمارستان بيش از 60 بيمار سرطاني در نوبت بستري هستند.
دكتر حسن طاهر احمدي افزود: از دو هزار تخت بيمارستاني استان مركزي 1100 تخت در اراك و بقيه در ديگر شهرستان ها است اما، با اين وجود مركز استان با ضريب اشغال تخت بيش از 100درصد روبه رو است و كمبود تخت بيمارستاني وجود دارد.
وي اضافه كرد: در شهرستان هاي ديگر استان ضريب اشغال تخت ها پايين و حدود ۳۰ درصد است اما نمي توان مراكز درماني اين شهرها را تعطيل يا تخت هاي بيمارستاني را كم كرد.

*** رويكرد اداره كل بهزيستي بايد به توانمندسازي مددجويان تغيير يابد
نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي در ديدار با مسئولان نهاد حمايتي بهزيستي استان مركزي گفت: براي افزايش انگيزه مددجويان براي حضور در اجتماع بايد رويكرد بهزيستي از حمايتي به توانمندسازي تغيير يابد.
علي اكبر كريمي افزود: مدد جويان بايد مهارت‌هاي لازم براي كار و اشتغال را كسب كنند تا به استقلال مادي برسند و نبايد كساني كه امكان توانمند شدن را دارند به افراد مستمري‌ بگير تبديل كرد.
نماينده ديگر مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست گفت: محور سياست هاي اقتصاد مقاومتي كه توسط مقام معظم رهبري ابلاغ شده بر تقويت توانمندي توليد داخلي و كيفيت محصولات است و اين مهم نيازمند حضور آگاهانه مردم در صحنه ، راهبري مشاغل خرد و خانگي و زمينه سازي براي فروش و صادرات محصولات است.
سيد مهدي مقدسي ادامه داد: حل مشكل اشتغال مددجويان و مهيا كردن بستر درآمد، بهترين خدمت به خانواده هاي ضعيف است و استقلال مالي براي اين خانواده ها امنيت وآرامش را به آنان هديه مي دهد.
وي بيان كرد: بايد روحيه توانمندي و مفيد بودن را در وجود مدد جويان بهزيستي احيا شود تا آنان بدانند كه مي توانند در توسعه و آباداني كشور سهيم باشند.
مديركل بهزيستي استان مركزي نيز در اين نشست گفت: سازمان بهزيستي با نگاهي ويژه به پيشگيري از معلوليت، اعتياد، اختلالات رواني و ناهنجاري هاي اجتماعي طيف گسترده اي از وظايف را برعهده دارد.
دكتر بهروز رفيعي افزود: گستره فعاليت هاي اين سازمان بخش وسيعي از كاركردهاي اجتماعي، فرهنگي و آموزشي جامعه را در برمي‌ گيرد و ارتقاي ارتباط سازمان بهزيستي با سازمان‌هاي غيردولتي يكي از برنامه‌هاي اصلي اين سازمان براي ارائه خدمات بيشتر به مددجويان و معلولان بود.
وي گفت: سازمان هاي مردم نهاد به عنوان حلقه واسط ميان دولت و مردم و تسهيل كننده بسياري از امور هستند كه از توان دولت خارج است و بهزيستي به توان تخصصي و اجرايي اين بخش از اجتماع نيازمند است.

*** نيروي كار توانمند عامل اصلي تحقق اقتصاد مقاومتي است
نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي گفت: نيروي كار توانمند، دلسوز و با انگيزه سرمايه اصلي كشور و عامل تحقق اقتصاد مقاومتي است.
سيد مهدي مقدسي در نشست مجمع نمايندگان استان مركزي با مديركل آموزش فني و حرفه اي استان مركزي افزود: كارگران زبده و كارآزموده،محوريت امور در زنجيره توليد را به دست دارند و هرقدر تعهد و ورزيدگي بيشتري داشته باشند، كيفيت در خدمات و حاكميت خلاقيت و نشاط در وظايف محوله ارتقا مي يابد و اين مهم اساس و روح حاكم بر اقتصاد مقاومتي محسوب مي شود.
وي بيان كرد: آموزش اثر گذار نياز اساسي كشور است و اين مهم بايد از سنين پايين تا سطح تخصصي از سوي مراكز آموزش فني و حرفه اي كشور در دستور كار قرار گيرد.
مقدسي در ديدار با مسئولان سازمان مديرين و برنامه ريزي استان مركزي نيز بر لزوم تشكيل ستادي از خبرگان و كارشناسان در مسئله يابي اساسي و طرح نيازهاي استان براي سفر كاروان تدبير و اميد تاكيد كرد و گفت: بايد بيشترين بهره از اين سفر عايد استان شود و با اتمام سفر پشيماني سودي ندارد.
وي افزود: هدف مسئولان استان از سفر دولت تنها جذب اعتبار نبايد باشد بلكه جذب و كسب امتيازها و مجوزهاي ويژه در بخش هاي مختلف از اهميت زيادي برخوردار است.
علي اكبر كريمي نيز در اين نشست گفت: استان مركزي در ده سال گذشته سهم 22 درصدي در درآمدزايي براي كشور داشته اما رشد يك و نيم برابري را در اعتبارات تجربه كرده كه اين مصداق بي عدالتي است.
وي افزود: استان مركزي با توجه به جايگاهي كه در توليد و درامد سرانه ناخالص ملي دارد بايد از درصد مناسب اعتبار و شتاب گرفتن در اهنگ توسعه برخوردار شود.
مجمع نمايندگان استان مركزي در دو روز اخير با حضور در اراك به صورت دسته جمعي در ادارات و دستگاه هاي اجرايي حضور پيدا كرده و در نشست هاي تخصصي مسائل و مشكلات هر كدام را بررسي كرده اند.
استان مركزي هفت كرسي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي دارد.
3017/6013/