نگرش صنعتی به چاپ، بسیاری از مشكلات این صنعت را حل خواهد كرد

اصفهان - ایرنا - رییس اتحادیه چاپخانه داران استان اصفهان گفت: بسیاری از مشكلات فرا روی صنعت چاپ، زمانی رفع خواهد شد كه مسئولان نسبت به این بخش دید صنعتی پیدا كنند.

محمد علی انصاری پور روز یكشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بسیاری از متولیان صنعت چاپ، این بخش را جزو صنعت به حساب نمی‌آورند و این در حالیست كه صنعت چاپ در حوزه فرهنگی كشور نقش بسیار مهم و موثری دارد.
رییس اتحادیه چاپخانه داران استان اصفهان گفت: امروز بستر فرهنگی كشور توسط اهرم صنعت چاپ انجام می شود و برای بهتر شدن در حوزه فرهنگی باید به توسعه چاپ پرداخت.
وی اضافه كرد: از مجموع 16 هزار میلیارد تومان تسهیلاتی كه دولت برای خروج واحدهای صنعتی كوچك و متوسط از ركود تصویب كرد، حتی یك ریال هم نصیب صنعت چاپ نشده و این مشكل ناشی از نگاه غیر صنعتی به چاپ نشر است .
رییس اتحادیه چاپخانه داران استان اصفهان افزود: در پی تلاش های بسیار برای دریافت این تسهیلات با این جمله منفی روبرو شدیم كه چاپ، صنعت نیست و تنها به واحدهایی تسهیلات پرداخت می‌شود كه از وزارت صنایع مجوز داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: در این راستا مسئولان چاپخانه‌های سراسر كشور خواستار برقراری تعامل بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر صنعت، معدن و تجارت هستند تا بخشی از اعتبار اختصاصی در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات به واحدهای كوچك و متوسط به صنعت چاپ نیز تخصیص داده شود.
انصاری پور تصریح كرد: برای تخصیص این اعتبار به دست اندركاران صنعت چاپ تاكنون هیچ اقدامی انجام نشده است.
رییس اتحادیه چاپخانه داران استان اصفهان افزود: از سوی دیگر واردات در صنعت چاپ نیز انجام می‌شود و به دلیل قیمت پایین‌تر برخی شركت‌ها برای بسته بندی‌ بیسكویت و گز از محصولات چاپی وارداتی استفاده می‌كنند.
وی یادآور شد: در مدت یك سال و نیم گذشته، تعداد چاپخانه‌های تعطیل در استان به 12چاپخانه افزایش یافته است.
رییس اتحادیه چاپخانه داران استان اصفهان افزود: هم اكنون برای حدود 400چاپخانه در استان از سوی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان پروانه تاسیس صادر شده اسدت.
وی تصریح كرد: حدود 90 درصد چاپخانه‌ها زیرمجموعه وزارت ارشاد محسوب می‌شوند ولی تعدادی از آنها كه در شهرك‌های صنعتی واقع شده اند، پروانه فعالیت خود را از وزارت صنعت دریافت كرده اند.
ت/6994 / 1339

سرخط اخبار استان‌ها