روابط ايران و دانمارك ارتقا مي يابد/ افزايش 60 درصدي تقاضاي رواديد دانمارك

تهران - ايرنا - سفير دانمارك در تهران گفت: ‌به دنبال امضاي برجام، تحولات مثبتي در راه بوده و روابط ايران و دانمارك در حال ارتقاء است.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، دني عنان روز يكشنبه در نشست گفت و گوي تخصصي حقوق بشري ايران و دانمارك در سالن فرهنگي تلاش افزود: همكاري ايران و دانمارك در تمام ابعاد وجود دارد و در حال برقراري ارتباط عميق تري با ايران هستيم بطورمثال تاكنون روابط همكاري در حوزه هاي باستان شناسي، نورولوژي، جنگل ها و مراتع، تغييرات آب و هوايي و بيماري هاي مغز بين دو كشور ايران و دانمارك شكل گرفته است.
وي ادامه داد: حتي يكي از دانشگاه هاي ايران خواستار برگزاري دوره آموزش زبان دانماركي و آشنايي با فرهنگ دانمارك شده است.
سفير دانمارك در تهران گفت: در 6 ماهه نخست سال ميلادي، تقاضاي ايرانيان براي رواديد دانمارك ،‌30 درصد افزايش و در پنج ماهه نخست امسال نيز ميزان تجارت بين دو كشور 66 درصد افزايش داشته است.
عنان تاكيد كرد: همچنين رايزني هاي سياسي بين دو كشور در حال افزايش است.
وي در ادامه سخنانش به حقوق معلولان اشاره كرد و گفت: حقوق معلولان در اولويت هاي دولت دانمارك قرار دارد.
وي با اشاره به وجود 500 هزار جانباز بازمانده از دوران دفاع مقدس و پويايي زنان معلول در ايران گفت: بايد به افراد داراي معلوليت به عنوان بخشي از جامعه نگريسته شود.
سفير دانمارك در تهران گفت: افراد داراي معلوليت در دانمارك از خدمات اجتماعي برخوردار بوده و دستگاه هاي مختلفي براي اين افراد، سياست گذاري مي كنند بطورمثال وزارت آموزشي و برابري جنسيتي وظيفه احقاق حقوق معلولان در دانشگاه ها را بر عهده دارد.
عنان ابراز اميدواري كرد تا همكاري هاي بين ايران و دانمارك ادامه يابد.
نشست گفت و گوي تخصصي حقوق بشري ايران و دانمارك كه فردا دوشنبه در سالن فرهنگي تلاش با حضور مسئولان حوزه رفاه ، بهزيستي و حقوق بشر ايران و دانمارك به كار خود پايان خواهد داد.
اجتمام(3)**9185 ** 1569