خروج سفارش ها و حذف معافیت های مالیاتی، چالش های صنعت چاپ سمنان

سمنان- ایرنا- چاپ، در تاریخ قدمتی با آگاهی انسان دارد و در مسیر كاغذی و دیجیتالی شدن، با هنر آمیخته شد و با برخورداری از كاربردهای مختلف، دگردیسی های خاصی را پشت سرگذاشت. چاپخانه داران استان سمنان با بیان مشكلات متعدد خود، ارسال سفارش ها به تهران، حذف معافیت های بیمه ای و مالیاتی و فعالیت دلالان را مهمترین معضلات صنعت چاپ سمنان عنوان كردند.

یازدهم شهریور برای اهالی صنعت چاپ اهمیت بسیاری دارد چرا كه در این روز، صنعت چاپ ایران با بیش از 2 سده قدمت، در تقویم كشور روزی به نام خود ثبت كرد و به نام روز ملی صنعت چاپ ثبت شد. این روز یادآور تلاش مستمر و زحمت مداوم جمع بزرگی از كارگران، صنعتگران و هنرمندان و در یك جمله وامدار تلاش بزرگمردان فرهنگ ایران زمین است.
پیشكسوتان و فعالان صنعت چاپ استان سمنان مشكلات مربوط به مالیات، بیمه، حمایت نكردن از این صنعت، به روز نبودن این صنعت و فعالیت مراكز غیرمجاز چاپ و نیز نبود كار به دلیل انتقال فعالیت های چاپی به دیگر نقاط كشور از جمله تهران و قم را مهمترین مشكلات خود عنوان می كنند و خواستار رفع آن هستند.
برخی دیگر از فعالان صنعت چاپ استان سمنان هم با اشاره به توانمندی های این صنعت در استان خواستار حمایت بیشتر مسوولان و جلوگیری از انتقال كارهای چاپی این استان به ویژه از سوی دستگاههای اجرایی به سایر استانها شدند.
چاپخانه امیر سمنان اولین و باسابقه ترین چاپخانه سمنان است كه به همت سید عباس مشیری در سال 1332 راه اندازی و شروع به كار كرده است.
سید عباس مشیری صاحب امتیاز قدیمی ترین چاپخانه سمنان می گوید: تا چهار سال قبل از انقلاب بزرگترین چاپخانه و تنها مركز چاپ در سمنان متعلق به من بود، ولی پس از پیروزی انقلاب تعداد چاپخانه های استان افزایش یافت و هم اكنون چاپخانه های رسمی استان به عدد هشت رسیده است.
مشیری به فعالیت بیش از 150 تا 170 چاپخانه غیر رسمی تحت عنوان های مختلف و خدمات چاپ در استان سمنان اشاره كرد و گفت: متاسفانه یكی از بزرگترین مشكلات صنعت چاپ استان سمنان، خارج شدن سفارشات چاپی از استان و دلال بازی در این حوزه است.
وی در تكمیل گفته های خود، گفت: چاپخانه های غیر رسمی استان به شیوه های مختلف سفارش های چاپی را گرفته و چون قادر به چاپ آن نیستند برای انجام به تهران برده و این عاملی برای ورشكستگی چاپخانه داران قدیمی و رسمی شده است.
صاحب امتیاز قدیمی ترین چاپخانه سمنان با بیان اینكه برخی از ادارت نیز سفارش های چاپی خود را به دیگر استانها از جمله تهران می برند و به چاپخانه های رسمی استان بهایی نمی دهند، اظهار كرد: این موضوع علاوه بر این كه آسیب بزرگی را به چاپخانه داران سمنان وارد می كند، باعث می شود كه بخش قابل توجهی از اعتبارات نیز به استان های دیگر انتقال یابد.
مشیری با بیان اینكه استان سمنان هم اكنون ظرفیت بیشتر از 8 چاپخانه را ندارد، تصریح كرد: مسولان مربوطه باید از ادامه فعالیت چاپخانه های غیر رسمی تحت عناوین مختلف جلوگیری و به چاپخانه داران توجه بیشتری داشته باشند ضمن اینكه سفارش چاپ به استانهای دیگر هم منطقی به نظر نمی رسد و باید این مشكل را هم حل كرد.
وی پرداخت حق بیمه را از دیگر مشكلات خود عنوان كرد و گفت: قبل از انقلاب قانونی وضع شده بود مبنی بر اینكه چاپخانه هایی كه دارای 5 نفر نیرو یا كمتر هستند از پرداخت حق بیمه معاف و دولت مكلف به پرداخت آن بود و آنان فقط ملزم به پرداخت سه درصد بیمه بیكای بودند، اما در كمتر از یك سال گذشته، این قانون نیز به فراموشی رفته و صاحبان این صنعت باید حق بیمه افراد را پرداخت كنند كه این موضوع نیز بر مشكلات ما افزوده شده است.
مشیری با بیان اینكه بحث معافیت مالیاتی چاپخانه‌داران نیز نیازمند پیگیری جدی دولت و همكاری دست‌اندركاران این حوزه است، اظهار كرد: اصولا ماهیت كار یك چاپخانه‌دار با دیگر اصناف متفاوت است و صنعت چاپ یك كار فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی است و اگر زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كارهای آن دنبال شود، قطعا به نتیجه می‌رسد.
حسین زاهد نیا دیگر چاپخانه داری است كه از حدود 45 سال پیش فعالیت خود را با تاسیس چاپخانه زاهد در گرمسار آغاز كرده است.
زاهد نیا، بی‌توجهی به جایگاه صنعت چاپ را از مشكلات این حوزه اعلام كرد و گفت: چاپ همواره یكی از صنایع مهم و تاثیر گذار در كشور ما بوده و پیشكسوتان این حوزه باید مورد احترام باشند.
وی دلال بازی در این حوزه را از دیگر مشكلات نام برد و گفت: دلال بازی در صنعت چاپ استان باعث به وجود آمدن مشكلات جدی برای چاپخانه داران رسمی شده است.
زاهد نیا با بیان اینكه این افراد سفارشات چاپی را گرفته و به دلیل ناتوانی در چاپ سفارش، آن را به خارج از استان برده و با كیفیت نا مطلوبی به چاپ می رسانند، اظهار كرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آن گونه كه باید با این موضوع برخورد نمی كند و هم اكنون اكثریت ماشین آلات چاپخانه های استان سمنان غیر فعال و ماشین آلات چاپخانه های تهران شبانه روز در حال فعالیت است.
صاحب امتیاز چاپخانه زاهد گرمسار، وجود چاپخانه های غیر رسمی و فاقد مجوز را از مشكلات اصلی دانست و گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با ورود به این موضوع، مشكل را حل كند.
زاهد نیا، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را یكی دیگر از مشكلات این صنعت اعلام كرد و گفت: كار چاپ یك كار فرهنگی محسوب شده و باید از پرداخت مالیات معاف باشد، اما متاسفانه شاهدیم علی رغم اینكه پس از گذشت 50 سال قادر به تامین هزینه های اولیه زندگی همسر و فرزندان خود نیستیم، باید مالیات بپردازیم و اگر هم پرداخت نكنیم مشمول جریمه های سنگین خواهیم شد.
وی با بیان اینكه 40 سال است كه از مشكلات خود با مسوولان می گوییم، اظهار كرد: هیچ كس در این 40 سال به مشكلات ما توجهی نكرده و فقط سخن شنیدیم و امیدواریم رسانه ها بتوانند برای این درد ما درمانی بیابند.
میثم قوانلو، فعال حوزه صنعت چاپ نیز یكی دیگر از افرادی است كه مجوز چاپ دیجیتال خود را از سال 1387 از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه استانی دریافت كرد و در سمنان فعالیت می كند.
قوانلو، نبود هماهنگی سازمان هایی همچون وزارت صنعت، معدن وتجارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از مشكلات جدی برای صاحبان چاپخانه عنوان كرد و گفت: موازی كاری در صدور مجوز برای چاپخانه داران و نظارت این 2 نهاد بر این مراكز مشكلات جدی را به وجود آورده و باعث شده كه برخی از افراد از این شرایط سوء استفاده و بدون مجوز فعالیت كنند و از پرداخت بسیاری از هزینه ها از جمله بیمه و مالیات، فرار كنند.
قوانلو با بیان اینكه باید یك متولی برای صدور مجوز و نظارت بر چاپخانه داران تعیین شود، اظهار كرد: به دلیل نقص قانون، تعدادی از مجوز ها از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی نیز از سوی اتحادیه برای چاپخانه داران صادر می شود و این موضوع باعث سوء استفاده برخی از چاپخانه دارهای بدون مجوز شده است.
وی پرداخت حق بیمه را از دیگر مشكلات اعلام كرد و گفت: با توجه به اینكه صنعت چاپ یك نوع فعالیت فرهنگی محسوب می شود، قاعدتا باید از پرداخت بیمه و مالیات معاف باشد، ولی توجهی به این مساله نمی شود و صاحبان این حوزه را با مشكلات جدی روبرو كرده است.
قوانلو افزود: تا اوایل سال جاری از معافیت بیمه ای مربوط به كار فرما برخوردار بوده ایم و به ازای هر كارمند 75 هزار تومان حق بیمه پرداخت می كردیم، ولی این قانون از ابتدای امسال برای چاپ دیجیتال به اجرا درنیامد و این رقم به 300 هزار تومان افزایش یافته است.
وی افزود: همین موضوع باعث شد تا از امسال نیروی كارمند خود را از 7 نفر به یك نفر كاهش دهم و بقیه از كار بیكار شدند و تا جایی كه خبر دارم، این قانون مشمول حداقل 15 چاپخانه سمنان شده و صاحبان آن نیز مجبور به اخراج یا تعدیل نیروی خود شدند.
نماینده اتحادیه فعالان چاپ سراسر كشور هم با بیان اینكه صنعت چاپ همچون دیگر صنایع در ركود به سر می برد، گفت: مشكل اساسی صنعت چاپ این است كه این صنعت از دید مدیران و بزرگان نظام، هنوز مورد قبول واقع نشده است.
غلامرضا شجاع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سمنان، گفت: دید صرف فرهنگی نسبت به حوزه صنعت چاپ باعث وارد شدن لطمه ها و آسیب های فراوان به این حوزه شده است.
شجاع با اشاره به اینكه صنعت چاپ تنها انتشار كتاب نیست، افزود: شاید 7 درصد گردش مالی صنعت چاپ مربوط به كتاب باشد، ولی بیش از 90 درصد گردش مالی این حوزه مربوط به سایر صنایع از جمله صنایع صنعتی، تجاری وتبلیغاتی است.
وی تصریح كرد: گردش و قدرت مالی صنعت چاپ در خیلی از كشورهای جهان جایگاه چهارم و پنجم را دارد و به عنوان ارز آوری و اشتغال زایی در تمام دنیا به آن نگاه می شود.
شجاع گفت: امروز اگر به صنعت چاپ فقط به دید فرهنگی نگریسته شود، جایگاه آن وزارت فرهنگ و ارشاد نیست، بلكه جایگاهش در بحث ماشین آلات باید در وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد و در ارتباط با نظارت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاه داشته باشد.
نماینده اتحادیه فعالان چاپ سراسر كشور با تاكید بر حفظ تعداد محدود چاپخانه‌های موجود در استانها از سوی مدیران، اظهار كرد: دلیل كم كار بودن و مشكل داشتن این تعداد محدود چاپخانه ها به خاطر این است كه در چاپ ورق به اندازه كافی سرمایه‌گذاری شده و اكنون به هدایت سرمایه‌گذاری نیازمندیم.
شجاع با بیان اینكه همه مشكلات در هدایت سرمایه‌گذاری مرتفع می شود، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید كمیته هدایت سرمایه‌گذاری تشكیل و از متخصصان دانشگاهی دعوت و بررسی كند كه كدام قسمت استان تولیدات و منابع كشاورزی و صنایع‌دستی خوبی دارد و سرمایه‌گذاری را در راستای اشتغال‌زایی به آن سمت هدایت كند و از خروج كار های چاپی از استان جلوگیری كند.
وی شمار واحد های چاپی كشور را پنج هزار واحد اعلام كرد و گفت: 50 درصد از این‌ واحد ها در استان تهران و بقیه نیز در استان‌های مختلف فعالیت دارند.
شجاع افزود: این واحدها، به‌صورت مستقیم برای 100 هزار نفر اشتغال زایی دارند، ولی با محاسبه اشتغال غیر مستقیم این رقم بسیار بالاتر است، بنابراین می توان گفت صنعت چاپ نقش اساسی در گردش مالی و اشتغال‌زایی كشور دارد.
نماینده اتحادیه فعالان چاپ سراسر كشور در خصوص وجود موازی كاری در صدور مجوز و پروانه برای چاپخانه داران نیز گفت: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی چاپخانه ها باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز تاسیس بگیرند و برای فعالیت خود از اتحادیه پروانه كسب دریافت كنند.
شجاع با بیان اینكه وزارت ارشاد امكان ورود به دیگر مسائل را ندارد، اظهار كرد: وزارت فرهنگ فقط باید صلاحیت فرد متقاضی را بررسی و مجوز تاسیس صادر كند و متقاضی پس از اخذ مجوز از وزارت ارشاد باید عضو اتحادیه شده و برای فعالیت خود پروانه كسب دریافت كند.
وی افزود: عده ای از چاپخانه داران در استان سمنان از اداره ارشاد مجوز دارند و از اتحادیه مجوز ندارند یا برعكس كه این موضوع خلاف قانون است.
نماینده اتحادیه فعالان چاپ سراسر كشور تاكید كرد: تنها كسانی می توانند فعالیت كنند كه دارای مجوز تاسیس از اداره ارشاد و پروانه كسب از اتحادیه باشند و درآمد زایی كنند.
مدیركل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم از راه اندازی بانك جامع اطلاعات فعالان صنعت چاپ كشور با جمع آوری اطلاعات فعالان این حوزه در استانهای مختلف خبر داد و با اشاره به راه اندازی آزمایشی این بانك اطلاعاتی در استان البرز، گفت: ایجاد بانك اطلاعاتی فعالان عرصه چاپ در استان البرز مورد استقبال قرار گرفت و هم اكنون مقدمات راه اندازی آن در سایر استانها نیز آغاز شده است.
محمد مهدی احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سمنان، با بیان اینكه استان هایی كه فعالیت و واحد های بیشتری در حوزه چاپ وجود دارند، در اولویت راه اندازی این بانك جامع اطلاعات قرار دارند، گفت: در این بانك جامع، نقاط ضعف و قوت و همچنین دغدغه های اصلی حوزه صنعت چاپ جمع آوری شده است.
احمدی، از راه اندازی كتابخانه های تخصصی صنعت چاپ در بیشتر ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استانها خبر داد و گفت: وزارت ارشاد كتاب های مرتبط با این حوزه را در اختیار كتابخانه های ادارات استانها قرار داده تا كاربران این رشته و علاقه مندان با این موضوع، بتوانند به راحتی از آن استفاده كنند.
وی، از برگزاری بیش از 12 هزار ساعت آموزش به فعالان حوزه صنعت چاپ كشور در 2 سال اخیر خبر داد و گفت: بخشی از فعالان چاپ در كشور دارای سابقه تجربی هستند و با فناوری جدید این حوزه آشنایی ندارند و با برگزاری این آموزش ها سعی شده تا تجربه بیشتری در اختیار آنان قرار گرفته و با فناوری های جدید آشنا و از روش سنتی خارج شدند.
احمدی افزود: كارشناسان حوزه صنعت چاپ استانها و از جمله وزارت خانه هم به نمایشگاه های بین المللی كه در این حوزه فعالیت دارند، اعزام می شوند تا تجربیات بیشتری در اختیار آنان قرار گیرد.
وی گفت: هم اكنون آمار دقیق این چاپخانه ها در حال جمع آوری است تا بحث منابع انسانی و نیروی كار و تفكیك نیروهای متخصص بر اساس این جمع بندی، برای ارایه آموزش های لازم به فعالان این بخش و ارتقای سطح علمی و دانش آن ها اقدام لازم صورت گیرد.
مدیركل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه سه حركت برای تحول در صنعت چاپ صورت گرفته است، گفت: آسیب شناسی، آموزش و ایجاد بانك اطلاعات صنعت چاپ از جمله این حركت هاست.
احمدی با تاكید بر تفاوت صنعت چاپ با سایر صنایع، اظهار كرد: خروجی صنعت چاپ آگاهی است و این مهم ترین تفاوت این صنعت با سایر صنایع است پس فعالیت صنعت چاپ بر روی انسان ها تاثیرگذار است و فعالان صنعت چاپ نباید خود را با سایر صنایع یكی بدانند.
7470/6103

سرخط اخبار استان‌ها