خانواده شهدای منا با رهبر انقلاب دیدار می كنند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان حج و زیارت از دیدار خانواده شهدای منا با رهبر معظم انقلاب در آینده نزدیك خبرداد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سعید اوحدی روز شنبه در نشست خبری پیرامون اعلام برنامه‌های ستاد بزرگداشت شهدای منا افزود: نخستین همایش واكاوی فاجعه منا هم به زودی برگزار می شود.
اوحدی شمار قربانیان فاجعه منا را 465 و حادثه مسجدالحرام در مكه را 12 تن عنوان كرد و گفت: فقط 39 تن از شهدای یاد شده به خواست خانواده هایشان در مقبره الشهدای عربستان دفن شدند.
وی به امدادگری امدادگران كشورمان در فاجعه منا نیز اشاره و خاطرنشان كرد : این امدادگران در این فاجعه توانستند جان 800 زائر از جمله یكصد زائر كشورمان را نجات دهند.
اوحدی برگزاری مراسم بزرگداشت در 14 كشور جهان، تخصیص بخشی از موزه بنیادشهید به آثار، دست نوشته و دل نوشته شهدای منا و شب شعر و خاطره در همه استان ها به ویژه 15 استان را از دیگر برنامه‌های ستاد بزرگداشت شهدای منا عنوان كرد.
وی با اشاره به اینكه 84 شهید این فاجعه از اهل سنت هستند، ادامه داد: برگزاری پنج كاروان فرهنگی در پنج استان و 6 شهر كه از هفته پیش از مهاباد آغاز شد و تا نیشابور ادامه دارد، انجام می شود.
رئیس سازمان حج و زیارت اجرای سرود با حضور 477 بسیجی، تهیه و تولید مستند در خصوص شهدای منا، برگزاری دعای عرفه، تامین پنج موكب اربعین به نام این شهدا و اجرای طرح سپاس را از دیگر برنامه‌های این ستاد بیان كرد.
وی همچنین به این نكته هم اشاره كرد كه تاكنون به هیچ زایری از طرف عربستان ، دیه پرداخت نشده است.
اوحدی ادامه داد: ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد اما اینكه چرا عربستان حاضر نیست كه كمیته حقیقت‌ یاب برای رفع ابهامات داشته باشد ، مشخص نیست .
سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا افزود: همه مردم به ویژه خانواده های قربانیان این حادثه انتظار داشتند مقصران، معرفی شوند و اكنون سوالات زیادی است كه كشور عربستان كوتاهی جدی در این زمینه انجام داده است.
وی خاطرنشان كرد: اولویت جدی خانواده های شهدای منا در پیگیری مسائل حقوقی شان ، محكوم كردن مسببان این قضیه است؛ بنابراین عربستان بایدكمیته حقیقت یاب را معرفی كند تا مسببان این فاجعه به مجازات برسند.
اوحدی به جمع آوری برخی مستندات در خصوص فاجعه منا نیز اشاره كرد و ادامه داد: تاكنون پنج جلد كتاب در این زمینه چاپ شده است كه میان خانواده های شهدا توزیع می شود؛ البته برخی از این كتاب ها ترجمه شده است.
وی اضافه كرد: همچنین تاكنون 410 مورد وكالت نامه و ترجمه شده به زبان عربی از خانواده های این شهیدان جمع آوری شده كه در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است .
وی ادامه داد: اگر وكالت نامه های باقی مانده از دیگر خانواده های شهدا را هم جمع آوری كنیم، آن وقت شكایت رسمی خودمان را انجام دهیم.
اوحدی، اظهار كرد: همچنین مستندات و دست نوشته های خانواده های شهدا آماده شده و در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است؛ ضمن اینكه اقدامات جدی در قوه قضائیه برای بررسی اسناد و طرح شكایت برای عاملان این جنایت نیز انجام خواهد شد.
نشست خبری اعلام برنامه های ستاد بزرگداشت شهدای منا امروز شنبه با حضور سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت و محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور تشریح برنامه های هفته بزرگداشت فاجعه منا، در سالن فرهنگی شهید رسول زاده بنیاد شهید برگزار شد.
اجتمام(3)**7268**1776

سرخط اخبار جامعه