پدافند هوایی در طراحی و تولید اغلب نیاز‌های تسلیحات دفاعی خودكفاست

بیرجند - ایرنا - جانشین فرماندهی منطقه پدافند هوایی شرق قائم آل محمد(عج) گفت: مجموعه پدافند هوایی با پشتیبانی صنایع وزارت دفاع و شركت های دانش بنیان ایرانی در طراحی و تولید اغلب نیازمندی های تسلیحات دفاع هوایی به خود كفایی رسیده است.

سرهنگ عبدالسلام پرویز پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهر طبس در غرب خراسان جنوبی افزود: رادار راهبردی ماورای افق سپهر، موشك پیشرفته باور 373، سامانه موشكی برد متوسط مرصاد، سامانه پدافند هوایی برد كوتاه یا زهرا(س)، سامانه موشكی تلاش و هزاران پروژه بومی پدافند هوایی دیگر از جمله سامانه های بومی طراحی و تولید شده ساخت داخل است.
وی سامانه های پیشرفته راداری در بردهای مختلف و تنوع فركانسی، سامانه های پیشرفته بومی در بردهای مختلف، سامانه های توپخانه ای و پرحجم و مجهز به فناوری های جدید، سامانه های فرماندهی و كنترل تاكتیكی ایمن و پایدار، سامانه های جمع آوری اطلاعات چند طیفی بومی، سامانه های جنگ الكترونیك با قابلیت های فراگیر و ارتباطات پایدار را از جمله تسلیحات و تجهیزاتی برشمرد كه پدافند هوایی در تولید و طراحی آن به خودكفایی رسیده است.
وی بیان كرد: از نظر قدرت هوایی اكنون به لطف خدا و دعای خیر مردم در سطح چند كشور تراز اول دنیا محسوب می شویم.
پرویز با اشاره به دهم شهریور سالروز هشتمین سال تشكیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) گفت: پدافند هوایی به دنبال تامین حفاظت و امنیت دائمی و پایداری از آسمان كشور است و این ماموریت خطیر را در چندین مرحله انجام می ‌دهد.
جانشین فرماندهی منطقه پدافند هوایی شرق كشور ادامه داد: مرحله اول دیدن و كشف اهداف است كه این كار توسط رادارها و تجهیرات شنود اطلاعاتی و دیده بانی انجام می شود.
وی بیان كرد: مرحله دوم شناسایی و تشخیص اهداف است كه هر آنچه در پهنه آسمان كشور است با قطعیت 100 درصد باید شناسایی شود كه هواپیمای خودی، مجاز یا دشمن است.
وی درگیری با دشمن را سومین مرحله از مراحل حراست از آسمان ایران اسلامی عنوان كرد و افزود: در صورتی كه تشخص دهیم پروازی به هر نحو ممكن به عنوان دشمن شناخته شود و پرواز آن با معیارهای پروازی جمهوری اسلامی ایران مطابقت نداشته باشد فرمانده نبرد پدافند هوایی دستور انهدام آن را توسط هواپیماهای شكاری و یا سامانه های موشكی و جنگ افزارهای توپخانه ای خواهد داد.
وی بیان كرد: آنچه كه در این میان مهم است ماموریت كشف و شناسایی اهداف یك ماموریت دائم و همیشگی و مستمر است.
پرویز ادامه داد: وضعیت آمادگی رزمی مستقل از زمان جنگ، بحران و صلح به صورت شبانه روزی انجام می‌شود و این وضعیت آمادگی را همیشه در بالاترین سطح حفظ می كنیم.
وی اظهار كرد: ایكائو كه سازمانی جهانی در زمینه ترددها و حمل و نقل هوایی است چندی قبل اعلام كرد كه آسمان ایران امن ترین فضای منطقه خاورمیانه است.
پرویز ادامه داد: این امنیت باعث شده است تعداد پروازهای خارجی و گذری از فضای ایران چند برابر افزایش پیدا كند.
به گفته وی در صورتی كه دشمنان منطقه ای یا فرامنطقه ای هر نوع حركت احمقانه ای را بخواهند در آسمان كشورمان انجام دهند یا هدایت كنند مطمئن باشند آسمان كشور را جهنمی برای دشمنان تبدیل خواهیم كرد.
وی بیان كرد: آنچه كه امروز پدافند هوایی را به این جایگاه رسانده و مانند چتری امنیت همه تاسیسات حیاتی و مهم كشور مانند پالایشگاه ها، مناطق هسته ای و از همه مهم تر امنیت ملت ایران را تامین می كند به واسطه عنایت ویژه حضرت بقیة الله اعظم (عج)، دعای خیر مردم و حمایت های بی بدیل رهبر فرزانه و فرماندهی معظم و معزز كل قوا حضرت آیت الله خامنه ای است .
وی اظهار كرد: فرمانده معظم كل قوا برای تقویت پدافند هوایی در دهم شهریورماه سال 1387 در فرمان تاریخی استقلال پدافند هوایی را صادر فرمودند.
وی ادامه داد: پس از صدور این حكم پدافند هوایی از پیكره ارتش ایران جدا شده و امروز به عنوان یك یگان فرانیرویی هدایت عملیات پدافند هوایی تمام یگانهای نظامی نیرو های مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج و ناجا را به عهده دارد.
همچنین امام جمعه طبس در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به روز تشكیل قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیا(ص) گفت: در امور نظامی به بركت خون شهدا، بیداری مردم و بصیرت و هدایت مقام معظم رهبری و فداكاری نیروهای مسلح در همه ابعاد به پیروزی های زیادی دست یافته ایم.
حجت الاسلام سید ابراهیم مهاجریان مقدم افزود: به خصوص در پدافند هوایی امروز به جایی رسیده ایم كه با عنایت الهی هیچ پرنده ای نمی‌تواند به فضای سرزمین اسلامی ایران ورود پیدا كند قبل از ورود شناسایی و در همان لحظه های اولیه با هشدارهای جدی مواجه می شود.
وی یادآوری كرد: چند روز قبل یك فروند پهپاد آمریكایی از یكی پایگاه های در اختیار آنها در خاك افغانستان بلند و قصد جاسوسی را در ایران داشت قبل از اینكه وارد فضای كشورمان شود شناسایی و با هشدار پدافند هوایی ایران رو به رو شد و جرات ورود به خاك ایران را پیدا نكرد .
وی تاكید كرد: نظام ما با عنایت خداوند و امام زمان(عج) به موفقیت های بسیار زیادی دست یافته است.
سرهنگ ستاد علی اكبر عباسی تجدد، فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق این هفته در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفته بود، یگان پدافند هوایی شرق كشور در سال 1387با تدابیری رهبری تشكیل شد.
وی افزود: این واحد یگانی جوان است كه برخی نیروهای آن جبهه دیده اند و تعدادی از نیروهای آن ، شاگردان جبهه رفته ها هستند.
وی منطقه ماموریت این یگان را 400 هزار كیلومتر مربع شامل خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان ، جنوب خراسان رضوی و بخشی از استان كرمان ذكر كرد.
وی اظهار كرد كه دلاور مردان این یگان در 24ساعت از آسمان سرزمین پهناور ایران دفاع می كند تا مردم امنیت را كاملا احساس كنند .
عباسی تجدد، تاكید كرد: نیروهای یگان یادشده به هیچ وجه اجازه نخواهند داد وجبی از خاك مورد تجاوز یا زیر پوتین دشمن قرار گیرد.
2047/7217/