۱۲ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۴۵
کد خبر: 82214430
۰ نفر
خواب آلودگي بي موقع براي مردان نشانه خوبي نيست

تهران- ايرنا- يك مطالعه در ژاپن نشان مي دهد كه احساس خستگي و خواب آلودگي زودهنگام و خوابيدن جلوي تلويزيون در مردان نشانه خوبي نيست و مي تواند يك هشدار در زمينه اختلالات قلبي باشد.

به گزارش روز جمعه گروه علمي ايرنا از تلگراف، محققان در 'شوراي تلفات بمب اتمي هيروشيما' دريافتند كه احساس خستگي زودهنگام در مردان مي تواند از علائم هشدار دهنده اصلي ابتلا به پرفشاري خون باشد.
اين مطالعه تازه نشان مي دهد مرداني كه در ابتداي شب به خواب مي روند، بيش از ديگران در معرض ابتلا به پرفشاري خون هستند.
محققان در اين مطالعه، با بررسي وضعيت دو هزار و 400 بزرگسال دريافتند كه به طور متوسط افراد مبتلا به فشار خون 18 دقيقه زودتر از افراد سالم به خواب مي روند. فشار خون بالا از علت هاي اصلي حملات قلبي و مغزي است؛ اين تحقيق تاثير مشابهي را در زنان نشان نداد.
به گفته محققان، ارتباط فشار خون بالا با خواب آلودگي زودهنگام مي تواند ناشي از تاثير آن بر ساعت دروني بدن يا ساعت بيولوژيكي است.
ساعت بيولوژيكي تغييرات فيزيكي، ذهني و رفتاري هستند كه تقريبا از يك دوره 24 ساعته پيروي مي كنند و به نور و تاريكي واكنش نشان مي دهند.
به طور كلي ساعت دروني بدن به فرد كمك مي كـنـد كه فعاليت خود را در ساعات شبانه روزي افزايش داده و در تــاريكي شب از شدت آنها بكاهد تا به استراحت بپـردازد.
علمي **1311**2017