سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: انتقاد آری، توهین و فحاشی ممنوع

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه در عین پذیرش هرگونه انتقاد دلسوزانه و منطقی، با هرگونه توهین و فحاشی آشكار علیه مسئولان كشور برخورد قانونی خواهد كرد.

این مطلب را حسین نوش آبادی روز جمعه در گفت وگو خبرنگار ایرنا و در واكنش به توهین یكی از سایت های خبری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مقام بلندپایه فرهنگی كشور و همچنین اصغر فرهادی كارگردان فیلم «فروشنده» بیان كرد.
سخنگوی وزارت فرهنگ در مورد توهین آشكار یكی از سایت های بدون شناسنامه كه به گفته وی، هر از چندگاهی به بهانه نقد محصولات فرهنگی و هنری با بكارگیری الفاظ ركیك و كلمات توهین آمیز، زشت ترین مطالب را به مسئولان فرهنگی كشور نسبت می دهند، افزود: در قانون مجازات اسلامی برای اشخاصی كه به دیگران نسبت ناروا می دهند و با بكارگیری الفاظ ركیك و كلمات توهین آمیز، شخصیت افراد را تحقیر، تخریب و یا تمسخر می كنند، مجازات هایی در نظر گرفته و در برخی موارد نیز شلاق و حبس پیش بینی كرده است.
وی ادامه داد: چگونه برخی اشخاص و بعضی سایت های بدون شناسنامه به خود اجازه می دهند با زیر پا گذاشتن اخلاق حرفه ای و بی توجهی به شئونات اسلامی، با نقاب انقلابی گری زشت ترین نسبت ها را به مسئول رسمی و قانونی كشور بدهند.
نوش آبادی افزود: نقد و حتی تخطئه كردن در چارچوب های اخلاقی قابل توجیه و پذیرش است، از این رو چه اشكالی دارد محتوای محصولات فرهنگی و هنری مورد انتقاد و نقادی قرار گیرد و همه جریانات و گروه ها و اشخاص صاحبنظر و دلسوز، برداشت ها، تحلیل ها و نقطه نظرات خود را درمورد یك فیلم، نمایش، كتاب و... مطرح كنند و پاسخ مقابل را بشنوند.
به گفته معاون وزیر فرهنگ، در هیچ فرهنگی و جامعه ایی، روش های ضد فرهنگی و ضد اخلاقی برای القا و تحمیل یك برداشت شخصی و گروهی پذیرفته نیست.
نوش آبادی تاكید كرد: اتهام سریع و بی پرده یكی از سایت های خبری بدون شناسنامه، با بكاربردن واژه های سخیف مانند بی غیرت و نسبت دادن آن به یك مقام مسئول بلند پایه فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران و همچنین اتهام «بی غیرتی» به كارگردان با سابقه و تجربه این كشور بابت فیلم «فروشنده» كه مرحله قانونی كسب مجوزهای تولید و نمایش فیلم را دریافت كرده و مورد اقبال عمومی مردم و جامعه قرار گرفته، یك حركت ژشت و یك اقدام غیرمنطقی و غیرقانونی، غیر شرعی و غیر اخلاقی به حساب می آید و عوامل این اقدام باید مورد پیگرد قانونی و تحت تعقیب كیفری قرار گیرند.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: این وزارتخانه در عین پذیرش و استقبال از هرگونه انتقاد و نقد دلسوزانه منطقی و منصفانه، نسبت به برخوردهای توهین آمیز و هتاكانه برخی رسانه نماها، برخورد قانونی را حق مسلم خود دانسته و آن را پیگیری خواهد كرد.
فراهنگ ** 1355 ** 1071