حدود 11 هزار شركت تعاونی زنان در كشور فعال است

تهران- ایرنا- مشاور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده با اشاره به آخرین وضعیت شركت های تعاونی زنان كشور گفت: اكنون 10هزار و 810 تعاونی زنان در كشور فعال است.

وحیده نگین در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به مناسبت هفته تعاون، با بیان اینكه تاكنون حدود 11 هزار شركت تعاونی زنان با عضویت حدود 181 هزار نفر و اشتغالزایی نزدیك به 119 هزار نفر در كشور فعالیت می كنند، افزود: سرمایه ثبتی شركت های تعاونی زنان حدود یك هزار و 545 هزار میلیارد ریال است.
وی به نوع فعالیت تعاونی های زنان اشاره كرد و افزود: بر حسب نوع فعالیت شركت های تعاونی فعال زنان، 61 درصد در بخش تولیدی، 36 درصد در بخش خدماتی و سه درصد در بخش توزیعی مشغول به كار هستند.
مشاور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: از نظر تعداد اعضای تعاونی های فعال زنان بر حسب نوع فعالیت، 54 درصد در بخش تولیدی، حدود 26 درصد در بخش خدماتی و 20 درصد عضو تعاونی های توزیعی هستند.
نگین، تعداد زنان عضو در تعاونی های فعال كشور را نزدیك به 11 میلیون نفر اعلام كرد و گفت: تعاونی های زنان به شركت هایی گفته می شود كه براساس قانون بخش تعاونی اقتصاد كشور تشكیل و ثبت می شوند و حداقل 70 درصد اعضای آن را زنان تشكیل می دهند.
وی افزود: بدون شك تعاونی های زنان بستر مناسبی است كه به دور از تبعیض و با رعایت برابری اعضا و در پرتو فرهنگ مشاركت عمومی برای اشتغال شایسته زنان تشكیل شده و از طریق این تعاونی ها مشاركت فعال تر آنان در فعالیت‌های توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی فراهم شده و تحقق عدالت اجتماعی سرعت می‌یابد.
مشاور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده گفت: از نظر اشتغال ایجاد شده توسط تعاونی های فعال زنان برحسب نوع فعالیت، 65 درصد در بخش تولید، 28 درصد در بخش خدماتی و هفت درصد در بخش توزیع هستند.
وی به شركت های تعاونی زنان از نظر رشته فعالیت نیز اشاره كرد و گفت: شركت های تعاونی زنان از نظر رشته فعالیت به ترتیب در بخش خدمات سه هزار و 693 تعاونی، صنعتی با سه هزار و 321 تعاونی، كشاورزی با 2 هزار و 232 تعاونی و فرش دستباف با 871 تعاونی مشغول به كار هستند.
نگین با بیان اینكه در مجموع شركت های تعاونی فعال زنان در 96 گرایش از رشته فعالیت های تولیدی، خدماتی و توزیعی اشتغال دارند، افزود: بیشترین گرایش برای انجام فعالیت اقتصادی زنان به ترتیب نساجی، چرم و پوشاك، خدماتی، زراعت، تولیدی(شركت های تعاونی صنعتی، معدنی و كشاورزی، تامین نیاز تولیدكنندگان، عمرانی و فرش دستباف تولیدی)، صنایع دستی، خدمات آموزشی، غذایی، دارویی و بهداشتی، خدمات رایانه ای و دامپروری هستند.
وی افزود: كمترین فعالیت ها مربوط به تعاونی سهام عدالت، تامین نیاز مشاغل، مینی بوس داران، مصرف فرهنگیان، مرزنشینان، تعاونی دهیاری ها، اتوبوس داران، مصرف كارمندی و خدمات جمع آوری شیر و فرآورده های لبنی است.
مشاور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده، استان تهران را دارای بیشترین تعاونی زنان اعلام كرد و گفت: در این استان بیش از 12هزار و 770 تعاونی زنان مشغول به فعالیت هستند. استان قم نیز با 514 تعاونی، كمترین تعاونی زنان را در بین استان های كشور دارد.
نگین افزود: بیشترین تعداد مدیران عامل زن مربوط به استان های تهران، خوزستان، فارس، كرمان، مازندران، خراسان رضوی، گیلان و چهارمحال و بختیاری و كمترین تعداد مدیران عامل زن نیز مربوط به استان های قم، قزوین، سمنان، همدان، خراسان جنوبی، كهگیلویه و بویر احمد، البرز و زنجان است.
هفته تعاون سیزدهم تا نوزدهم شهریورماه است.
اقتصام(4)9123 **1561