دنياي اقتصاد و طراح نامرئي سفره خانوار

تهران- ايرنا- روزنامه دنياي اقتصاد در شماره پنجشنبه 11 شهريور در تشريح تيتر يك، نوشت: در يك طبقه‌بندي كلي رشد اقتصادي، ثبات در اقتصاد كلان و كيفيت نهادهاي موجود كه در بستر آنها سياست‌گذاري رشد و ثبـات اقتصـادي صورت مي‌گيرد، سه عامل نامرئي اثرگذار بر سفره خانوار هستند.

اين روزنامه با اشاره به عنوان نبرد با تيم چندمليتي در استارت جام‌جهاني، آورد: تيم ملي فوتبال امشب و از ساعت 21 در ورزشگاه آزادي به مصاف قطر مي‌رود. اين اولين ديدار ما در راه صعود به جام جهاني است، تورنمنتي كه كارلوس كي‌روش، از حضور در آن به‌عنوان فتح قله اورست نام برده است. كي‌روش در اين سال‌ها كه در فوتبال ايران كار مي‌كند، فراز و نشيب‌هاي زيادي را تجربه كرده است. از قهر و استعفا تا صعود به جام جهاني، از اعتراض به نبود امكانات و برخوردهاي نامناسب در فوتبال ايران با تيم ملي تا تعريف و تمجيد از مديران فدراسيون و... اما حالا ديگر زمان جديدي در فوتبال ايران است.
سفر مرموز سلمان به پاكستان، از ديگر عنوان هاي روزنامه دنياي اقتصاد است، در تشريح اين خبر مي خوانيم: محمد‌بن‌سلمان در 28 آگوست در مسير سفر به ژاپن و چين، به مدت 3 ساعت يك توقف غيرمنتظره در اسلام‌آباد داشت. ظاهرا محمدبن‌سلمان جزو كساني است كه در ميان خاندان سعودي اعتقاد دارد خطر اصلي براي اين كشور ايران است و داشتن يك شريك هسته‌اي و دسترسي داشتن به آن سلاح‌ها مفيد و منطقي به‌نظر مي‌رسد، حتي اگر واشنگتن با آن موافق نباشد عربستان سعودي قصد دارد تا هم از طريق كتبي و هم شفاهي براي اجراي قرارداد نظامي دوجانبه با اسلام‌آباد ضمانت‌هاي لازم را اخذ كند.
اين روزنامه با انتخاب عنوان قفل‌گشايي در املاك اداري، مي نويسد: رشد تقاضا براي خريد و اجاره دفتر كار در تهران، قفل معاملاتي بازار املاك اداري را باز كرد. تحقيقات ميداني نشان مي‌دهد نياز به تامين محل اقامت كاري از جانب شركت‌هاي تازه‌ تاسيس به‌خصوص سرمايه‌گذاران خارجي، افزايش فايل‌‌هاي اداري در بنگاه‌‌ها را به همراه داشته و باعث شده مسير فروش برج‌هاي اداري هموار شود. اداري‌سازها بابت فروش،‌ يك منو حاوي پنج نوع حق انتخاب براي مشتري در نظر گرفته‌اند كه در قالب آن، واحدهاي متراژبزرگ را قسطي نيز عرضه مي‌كنند. ساخت‌وساز اداري با لحاظ اشباع بازار ملك تجاري، كشش سرمايه‌گذاري دارد.
اين روزنامه همچنين در صفحه نخست به بررسي عنوان «اپيدمي خشكسالي در جهان» پرداخت و در ستون تحليل عنوان «شوك معكوس عرضه به نفت» را منتشر كرد.
روزنامه دنياي اقتصاد در ستون سرمقاله عنوان «قراردادهاي جديد نفتي و منافع ملي» را به قلم حسين راهداري و ضميمه آخر هفته را با عنوان «غروب معمار صحنه» به چاپ رساند.
*گروه اطلاع رساني
پژوهشم**9368**9128**9131