سرمايه گذاري درآموزش مستمرموفقيت برنامه هاي سوادآموزي راتضمين مي كند

قم - ايرنا - معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش قم گفت: سرمايه گذاري در موضوع آموزش مستمر موفقيت برنامه هاي نهضت سوادآموزي را تضمين مي كند.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام محمدرضا قاسم نيا عصر چهارشنبه در نشستي با خبرنگاران فعال كشوري در عرصه سوادآموزي در سالن اجتماعات خانه معلم قم، با بيان اين كه سوادآموزي از نيازهاي مهم و ضروري براي هر ملتي است بر آموزش و سوادآموزي براي همه قشرها در همه سنين در جامعه تاكيد كرد.
وي با اشاره به اينكه در سرشماري سال 1390 استان قم، 44 هزار و 66 تن طبق آمار در خوداظهاري اعلام كرده اند بي سواد هستند، گفت: از اين تعداد 13 هزار و 600 تن را اتباع غيرايراني كه بيشتر از كشور افغانستان هستند، تشكيل مي دهند.
وي با اشاره به برنامه هاي نهضت سوادآموزي براي آموزش به بيسوادان در گروه سني 10 تا 49 سال، خاطرنشان كرد: آموزش ها در نهضت در سه دوره سوادآموزي، انتقال و تحكيم به سوادآموزان ارائه مي شود.
قاسم نيا بيان كرد: در دوره سوادآموزي كه ويژه افراد بيسواد 400 ساعت آموزشي است كه كساني كه بتوانند در آزمون هاي اين دوره پذيرفته شوند مدركي معادل سوم ابتدايي را دريافت مي كنند.
وي با بيان اين كه در دوره انتقال، سوادآموزان 800 ساعت آموزش را مي گذرانند، افزود: افرادي كه بتوانند در آزمون نهايي اين دوره موفق شوند مدركي معادل پايان دوره ششم ابتدايي دريافت مي كنند و اين افراد مي توانند در دوره متوسطه اول ادامه تحصيل دهند.
وي ادامه داد: در دوره تحكيم سواد، هدف ارائه آموزش ها به صورت مادام العمر و مستمر براي تثبيت آموزش هاي دوره هاي پيشين و جلوگيري از بازگشت افراد به بيسوادي است كه در مدت 200 ساعت ارائه مي شود.
قاسم نيا با بيان اين كه تمام آموزش و هزينه دوره سوادآموزي در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران براي همه رايگان است، گفت: براي آموزش دهندگان در دوره سوادآموزي به ازاي هر فردي كه زير پوشش خود قرار دهند، هفت ميليون ريال، در دوره انتقال هشت ميليون و 200 هزار ريال و در دوره تحكيم يك ميليون و 300 هزار ريال پاداش اهدا مي شود.
وي افزود: اگر در روستايي يك يا دو تن بيسواد در گروه سني 10 تا 49 سال حضور داشته باشند و فردي به عنوان آموزش دهنده به سوادآموزي اين افراد بپردازد به ازاي هر فرد 10 ميليون ريال پاداش دريافت مي كند.
وي گفت: هم چنين به منظور تشويق سوادآموزان شركت كننده در دوره هاي نهضت، به هر كدام از آنها كه بتوانند دوره سوادآموزي را با موفقيت سپري كند مبلغ يك ميليون و 300 هزار ريال پاداش پرداخت مي شود.
قاسم نيا طرح خودآموز را ويژه كساني دانست كه نمي توانند در كلاس هاي نهضت حضور يابند و در اين باره اظهار كرد: افراد بيسوادي كه به صورت خودآموز بتوانند دوره سوادآموزي را بگذرانند هفت ميليون ريال پاداش دريافت مي كنند.
معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش قم گفت: به منظور حمايت از اقشار آسيب پذير جامعه، به كودكان كار و كودكان بي سرپرست و بد سرپرست و كودكان معلول كه در كلاس هاي دوره سوادآموزي نهضت شركت كنند مبلغي به عنوان پاداش به آنها پرداخت مي شود.
وي در بخش ديگر سخنان خود با ارائه پيشنهادهايي گفت: ايجاد شبكه گسترده ملي آموزش زنان خانه دار به منظور آموزش براي همه به عنوان ركن اصلي در راستاي تلاش براي ايجاد خانواده هاي اسلامي – ايراني لازم است.
وي، ايجاد معاونت و يا مشاور رئيس جمهوري براي سوادآموزان بزرگسال، در دستور كار قرار گرفتن سوادآموزي در كميته تخصصي حقوق بشر در سازمان همكاري كشورهاي اسلامي به منظور رشد سوادآموزي در كشورهاي اسلامي، تشكيل گروه خبرنگاران حامي سوادآموزي در سطح ملي و بين المللي، ورود جدي رسانه ها در امر سوادآموزي و ايجاد انگيزه در بيسوادان به ويژه مردان را از ديگر پيشنهادهاي خود در اين امر برشمرد.
معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش قم خاطرنشان كرد: بايد تمهيداتي انديشيده شود تا افراد ترك تحصيل كرده، مردودها يا ديرآموزان و افراد بازمانده از تحصيل نيز بتوانند به تحصيل ادامه دهند.
وي در بخش ديگر سخنان خود، به رشد كمي و كيفي سوادآموزي در استان قم پس از پيروزي انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: حدود 100 تن چهره برتر سوادآموز در استان قم شناسايي شده اند كه امروز چهار تن از اين افراد (خديجه فلاح، معصومه قره داغي، رحيمه ميرفندرسكي و روح الله ذوقي احسان) براي معرفي به رسانه ها در اين جلسه حضور يافته اند.
وي يكي از ثمره هاي نهضت سوادآموزي را در قم چهره هاي موفق سوادآموزي دانست و افزود: چهره هاي موفق سوادآموزي كساني هستند كه در كلاس هاي نهضت سوادآموزي حضور يافته و ادامه تحصيل داده اند و امروز از كارآفرينان، استادان دانشگاه و حوزه و افراد موفق جامعه هستند.
در ادامه اين جلسه روح الله ذوقي احسان يكي از سوادآموزان نهضت سوادآموزي، درس را عاملي براي پيشرفت دانست و گفت: از سن 11 سالگي تحصيل را در نهضت سوادآموزي شروع كردم و با حمايت معلمان و مسئولان نهضت سوادآموزي توانستم تا مقطع كارشناسي ارشد در رشته علوم سياسي تحصيل كنم و امروز يكي از كارآفرينان استان قم باشم.
خديجه فلاح يكي ديگر از سوادآموزان نيز گفت: از 9 سالگي تحصيل را در نهضت سوادآموزش آغاز كردم و تا مقطع كارشناسي ادامه تحصيل دادم و به عنوان معلم نهضت سوادآموزي و امروز به عنوان معاون مدرسه در خدمت آموزش و پرورش هستم.
معصومه قره داغي نيز يكي ديگر از سوادآموزان بود كه تحصيل را با نهضت سوادآموزي شروع كرده است و امروز با داشتن پنج فرزند تحصلات خود را تا مقطع كارشناسي ارشد در رشته تاريخ در دانشگاه و سطح دو حوزه ادامه داده و كتابي را نيز با عنوان امام علي(ع) و سقيفه تاليف كرده است.
هم چنين رحيمه ميرفندرسكي تحصيل را از سن 16 سالگي در نهضت سوادآموزي شروع كرد و تحصيلات دانشگاهي را تا مقطع كارداني و تحصيلات حوزوي را تا سطح سه حوزه ادامه داده است.
وي گفت: خواستن توانستن است و ما اين را در زندگي خود ثابت كرده ايم و امروز از راهي كه انتخاب كرده ام راضي هستم اما قانع نيستم و بايد بيشتر تلاش و كوشش بيشتري كنم.
در اين سفر يك روزه تعدادي از خبرنگاران و عكاسان فعال در عرصه نهضت سوادآموزي رسانه هاي سراسري از تهران به قم سفر كردند و از چهار مدرسه (خاتم الانبيا(ص)، شهداي 15 خرداد، كاردانش فخري و سروش آزادي) از جمله يكي از مدرسه ها كه ويژه آموزش اتباع غيرايراني بود در اين زمينه بازديد كردند.
هشتم سپتامبر مصادف با 18 شهريور ماه روز جهاني سوادآموزي نامگذاري شده است.
7406/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها