رهبر انقلاب: توان دفاعی و تهاجمی را افزایش دهید تا زورگویان احساس تهدید كنند

تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و متخصصان وزارت دفاع اظهار داشتند: توان دفاعی و تهاجمی را افزایش دهید تا زورگویان احساس تهدید كنند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حسینیه امام خمینی(ره) امروز (چهارشنبه) میزبان نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود و حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم كل قوا بیش از دو ساعت از فناوریهای پیشرفته، بومی و دانش‌بنیان كه محصول تلاش، ابتكار و دانش محققان و متخصصان داخلی است و اثر مستقیمی بر افزایش توان رزمی نیروهای مسلح دارد، بازدید كردند.
در این نمایشگاه، دستاوردهایی در زمینه طراحی و ساخت انواع سامانه‌ها و تجهیزات پیشرفته «موشكی»، «راداری» ، «دریایی» ، «اپتیكی» ، «زرهی» ، «پهپاد» و «مراكز ارتباطاتی» به نمایش گذاشته شد.
گزارش از توانایی‌ها و تولیدات سامانه‌های پدافند موشكی در «بُردهای كوتاه، متوسط و بلند» بخش اول این نمایشگاه بود.
بخش «انواع سونارهای پیشرفته شناورهای سطحی» كه به‌دست متخصصان وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، غرفه دیگری بود كه مورد بازدید فرمانده كل قوا قرار گرفت.
سامانه‌های راداری در انواع «مراقبت، كنترل شكاری و كنترل آتش الكترواپتیكی»، قسمت بعدی از نمایشگاه بود. در این بخش، مسئولان وزارت دفاع گزارشی در خصوص بخش راداری سامانه پدافند و تولید داخلِ «باور 373» نیز ارائه كردند. این سامانه قابلیتهای بالاتری نسبت به مشابه خارجی دارد.
«سیستم عامل بومی نیروهای مسلح»، «رایانه امن و ضدبدافزار ملی»، «ارتباطات برد بلند و دیجیتال امن»، «پیشرفتهای ماهواره‌ای»، «تجهیزات جنگ الكترونیك پیشرفته» و «موشكهای دوش پرتاب»، دستاوردهای دیگری بود كه گزارشی از آنها در نمایشگاه به اطلاع رهبر انقلاب اسلامی رسید.
در غرفه‌های دیگر نمایشگاه، دستاوردهای فناورانه متخصصان داخلی در زمینه «افزایش دقت و نقطه‌زنی موشكهای بالستیك» گزارش شد.
رهبر انقلاب اسلامی سپس در جمع وزیر، مسئولان، محققان و متخصصان وزارت دفاع، افزایش توان «دفاعی و تهاجمی» را حق مسلم و قطعی كشور دانستند و با تأكید بر لزوم ادامه مسیر افزایش توان دفاعی گفتند: در دنیایی كه قدرتهای «زورگو، سلطه گر و دارای كمترین جوهره‌ی اخلاق، وجدان و انسانیت» حاكم هستند، و از تجاوز به كشورها و كشتار انسانهای بی گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه صنایع دفاعی و تهاجمی كاملاً طبیعی است، زیرا این قدرتها تا اقتدار كشور را احساس نكنند، امنیت تأمین نخواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی را شیرین و خرسند كننده خواندند و افزودند: علت این خرسندی، علاوه بر دیدن تواناییهای دفاعی كه نقش به‌سزایی در افزایش سطح و ضریب اقتدار كشور دارد، مشاهده نیروهای عالِم، محقق، پژوهشگر، اهل فكر و اقدام، و با ایمان است كه بسیار خوشحال كننده و لذت بخش است.
ایشان خاطرنشان كردند: وجود چنین نیروها و عناصری در مجموعه صنایع دفاعی كشور، همچون جواهری بسیار گرانبها و غیرقابل قیمت گذاری است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس در تبیین دلیل تأكید بر لزوم افزایش توان و گسترش صنایع دفاعی، خاطرنشان كردند: در شرایطی كه قدرتهای زورگوی دنیا، چتر قدرت خود را گسترانیده اند و هیچ رحمی در وجود آنها به چشم نمی خورد و علناً مجلس عروسی و بیمارستان را به بهانه مبارزه با تروریسم بمباران می كنند و صدها انسان بی گناه را به خاك و خون می كشند و به هیچ سازمان و نهادی هم پاسخگو نیستند، باید توان و قدرت دفاعی را افزایش داد تا قدرتهای زورگو، احساس تهدید كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ما برای گسترش صنایع دفاعی محدودیت هایی قائل هستیم و سلاح های كشتار جمعی همچون سلاح شیمیایی و سلاح هسته ای، براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند.
ایشان تأكید كردند: ممنوعیت سلاح شیمیایی در بخش تهاجمی است اما افزایش توان در بخش های دفاعی در برابر حمله شیمیایی اشكالی ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: به غیر از این محدودیت ها، در بقیه زمینه ها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه ها، یك وظیفه است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین حساسیت منطقه غرب آسیا و طمع دائمی قدرتهای سلطه گر خاطرنشان كردند: برای تأمین امنیت ملت، كشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد.
ایشان به ناراحتی قدرتهای سلطه گر از خرید تجهیزات دفاعی ایران از برخی كشورها اشاره كردند و افزودند: این قدرتها كه مدعی عقل و انصاف هستند و درخصوص صلاحیت اخلاقی كشورها برای دارا بودن یا دارا نبودن برخی تجهیزات دفاعی سخن می گویند، خود، به هیچ‌یك از اصول اخلاقی پایبند نیستند.
رهبر انقلاب اسلامی، دولت امریكا را فاقد صلاحیت اخلاقی برای اظهار نظر درباره جمهوری اسلامی ایران دانستند و گفتند: چه حزبی كه دولت آن، امروز در امریكا برسر كار است و چه حزب رقیب كه دولت قبلی را به دست داشت، هیچ‌كدام صلاحیت اخلاقی ندارند، زیرا هر دو حزب، مرتكب جنایات و فجایع گوناگونی شده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای بزرگ‌ترین گناه حزب حامی دولت كنونی امریكا را «ایجاد شبكه های تروریستی خطرناك» خواندند و تأكید كردند: دولت كنونی امریكا، یك گروه تروریستی را به ظاهر مورد حمله قرار می دهد و یك گروه دیگر تروریستی را مستثنی می كند كه معنی آن، حاكمیت سیاست بر اخلاق است.
ایشان افزودند: دولت قبلی امریكا نیز مسئول فجایع و جنایت های انجام گرفته در عراق و افغانستان است؛ به گونه ای كه میلیونها نفر انسان بی گناه كشته شدند و حتی هزاران نفر از دانشمندان عراقی به وسیله گروه آدمكش «بلك واتر» شناسایی شدند و به قتل رسیدند.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: بنابراین هیچ‌یك از دو حزب مطرح در امریكا، از لحاظ صلاحیت اخلاقی، ترجیحی بر دیگری ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: ما در امریكا با چنین دولتهایی طرف هستیم و اینكه تصور كنیم با مذاكره می توان به تفاهم و نقاط مشترك رسید، اشتباه است.
ایشان تأكید كردند: اصرار من بر لزوم مذاكره نكردن با امریكا به همین دلیل است و تجربه ثابت كرده كه امریكایی‌ها در مذاكرات به‌جای تفاهم، به‌دنبال تحمیل خواسته های خود هستند كه نمونه بارز آن نیز همین قضایای اخیر است.
فرمانده كل قوا در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از وزارت دفاع و محققان و متخصصان سازمانهای مختلف نیروهای مسلح، افزودند: یكی از عوامل برجسته در پیشرفت صنایع دفاعی كشور، ارتباط بخش دفاعی با دانشگاه و شركتهای دانش بنیان است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به توصیه مكرر خود به دولتها مبنی بر لزوم همكاری صنعت با دانشگاه خاطرنشان كردند: این همكاری برای هر دو طرف مفید خواهد بود و نمونه بارز آن را اكنون در وزارت دفاع مشاهده می كنیم.
ایشان، این پیشرفتها را نتیجه حركت عظیم علمی كشور در دوازده سال گذشته دانستند و تأكید كردند: جنبش نرم افزاری و حركت علمی كه اكنون به‌صورت «گفتمان عمومی» درآمده و دانشمندان جوان ما موفق به شكستن خطوط مرزی علم شده اند، باید با قدرت ادامه یابد، زیرا پیشرفت در هر عرصه ای، زمینه ساز پیشرفتهای جدید در بخشهای دیگر خواهد شد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ دهقان وزیر دفاع، از اقدامات انجام گرفته در صنایع دفاعی، ایجاد شبكه همكاران وزارت دفاع و ارتباط منسجم صنایع دفاعی با دانشگاهها و شركتهای دانش بنیان، گزارش كوتاهی بیان كرد و گفت: امروز صنایع دفاعی كشور با بهره مندی از زیر ساخت های صنعتی و دانش بنیان، توانایی تأمین نیازهای نیروهای مسلح را دارد.
سیام **6084 /1449