200 هتل پنج ستاره در كشور طی سه سال گذشته ساخته شد/میزبانی ایران از پنج میلیون گردشگر خارجی

تهران - ایرنا - رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، میزبانی ایران از 5 میلیون و 200 هزار گردشگر خارجی و ساخت 200 هتل پنج ستاره در كشور را از جمله اقدامات سازمان متبوع خود در سه سال گذشته عنوان كرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مسعود سلطانی فر در تشریح مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه میراث فرهنگی افزود: در سه سال گذشته شاهد ثبت پنج اثر فرهنگی و تاریخی ایران در یونسكو بودیم كه تا قبل از دولت یازدهم در تمام سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی موفق به ثبت تنها 16 اثر تاریخی در یونسكو شده بودیم.
وی همچنین بیان كرد: در سال اول دولت، شهر سوخته و در سال دوم، بافت تاریخی شهر شوش و بندر فرهنگی میمند كرمان را به عنوان میراث جهانی ثبت كردیم و امسال نیز در یك پروسه بسیار حساس و جنجالی، موفق به ثبت 11 قنات ایرانی و كویر لوت به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار تاریخی سازمان میراث جهانی شدیم.

** ثبت آثار ایران در یونسكو معرفی تمدن كهن به جهانیان
سلطانی فر دستاورد ثبت پنج اثر در مدت سه سال را امری مهم دانست و گفت: بسیار ارزشمند است كه این دولت توانسته ظرف مدت سه سال، پنج اثر را در فهرست آثار جهانی یونسكو ثبت كند و این آثار تاریخی و بناهایی كه به عنوان میراث جهانی ثبت می شوند ضمن آنكه حمایت كل سازمان ها و نهادهای بین المللی را در هویت تاریخی و فرهنگی دریافت می كنند، به عنوان بناهای تاریخی در هزاران سایت گردشگری جهان نیز ثبت می شوند و در معرض دید گردشگران تمام كشورها قرار می گیرند.
وی خاطرنشان كرد: در بخش ثبت بناها علاوه بر 21 اثر ثبت شده در سازمان جهانی یونسكو، حدود 50 بنا را در فهرست انتظار یونسكو قرار دادیم كه به میزان بضاعت در صدد پیگیری و حصول نتیجه در ثبت این آثار هستیم.

** بازگشت30 شی‌ء تاریخی ایران از ایتالیا
معاون رئیس جمهوری تصریح كرد: بازگرداندن چهار محموله اشیاء تاریخی از جمله موثرترین اقدام دولت در اثر تلاش جدی مسئولان در عرصه جهانی بود و تقریبا در تاریخ قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشابه این اقدام و دستاورد را شاهد نبوده‌ایم و با پیگیری‌های حقوقی و كارشناسی اشیاء متعلق به خوروین را از بلژیك برگرداندیم در حالیكه از 50 سال پیش از كشور خارج شده بود. همچنین اشیاء مربوط به چغامیش را از آمریكا بازگرداندیم، به علاوه 30 قلم اشیاء قاچاق شده به ایتالیا با همكاری پلیس و مسئولان میراث فرهنگی ایتالیا كشف و ضبط شد. همچنین مهرهای گلی كه پس از اثبات مالكیت ایران توسط امریكایی‌ها تحویل وزیر امور خارجه ایران شد و با پیگری و صدور احكام قضایی به كشور بازگشت.

** پیگیر بازگشت كامل 30 هزار لوح هخامنشی هستیم
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تشكیل پرونده ای در حوزه میراث فرهنگی خبر داد و افزود: این پرونده مربوط به الواح هخامنشی است و جریان آن به سال 1314 بر می‌گردد كه در كاوش‌های آن سال، حدود 30 هزار لوح گلی كوچك كه بیان كننده امور جاری و مكاتبات اداری و حكومتی دوره هخامنشیان بوده، كشف شده بود و در آن سال به دلیل ضعف كارشناسی در داخل با مصوبه دولت وقت مقرر می شود در اختیار موسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو قرار گیرد.
سلطانی فر ادامه داد: مقرر بود دانشگاه شیكاگو با بررسی سه ساله بر روی الواح گلی این اشیاء تاریخی را به ایران بازگرداند. این اشیاء در سال 1312 كشف و در 1314 با كشتی به آمریكا ارسال می شود و در سال 1316 به آمریكا رسیده اما تا سال 1327 كه بخشی از آثار بازگرانده شد از ارسال آثار تاریخی خودداری كردند و در مقاطع 1350 و 1383 نیز بخش هایی از آن 30 هزار لوح گلی را بازگرداندند و مابقی را مسترد نكرده بودند و حتی این الواح در جریان غرامت گیری از ایران در معرض خطر فروش بود كه اخیرا حكم مثبتی را به نفع میراث گرفتیم كه تنها یك مرحله از صدور رأی باقی است و چنانچه تقاضای تجدید نظر شود دیوان عالی كشور آمریكا می تواند راجع به موضوع نظر دهد و اگر تجدید نظر خواهی نكنند حكم قطعی شده و می توانیم الواح كوچك هخامنشی را برگردانیم و به طور مستمر پیگیری های حقوقی را انجام می دهیم.
وی همچنین از مشاركت با بخش خصوصی برای بازسازی و بهره بردای از میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این مهم برای صیانت از اماكن فرهنگی و تاریخی صورت گرفت و بیش از 80 قرارداد با شهرداری های سراسر كشور منعقد كردیم تا اماكن فرهنگی و تاریخی كه با محدودیت منابع مالی مواجه است با مشاركت بخش خصوصی مرمت و بازسازی شوند و نگهداری آنها را به بخش غیردولتی واگذار كردیم تا سرعت احیاء و مرمت آثار و بناها بیشتر شود.

** راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی در سراسر كشور
رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین از راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی با مشاركت 120 هزار نفر خبر داد و گفت: موفق شدیم قانون تشكیل انجمن های میراث فرهنگی را كه با 10 سال توقف در اجرا مواجه بود، عملیاتی كنیم و انجمن های میراث را با مشاركت مسئولین دولتی و انجمن های مردمی در شهرهای و روستاها تشكیل دادیم تا با مشاركت همه گروه ها از آثار تاریخی و میراث فرهنگی صیانت شود و این موضوع كمك می كند تا از میراث فرهنگی در صدها هزار بنا، سایت و محوطه تاریخی حفاظت كنیم.

** دومین جلسه شورای عالی میراث فرهنگی در هفته دولت
سلطانی فر خاطرنشان كرد: از دیگر اقدامات مهم در حوزه میراث فرهنگی فعال شدن شورای عالی میراث فرهنگی است كه با تعطیلی 10 ساله مواجه بود و سال گذشته فعال شد و با حضور معاون اول رییس جمهوری دومین جلسه آن در هفته دولت امسال تشكیل شد و موفق شدیم مسائل حوزه میراث فرهنگی را در این شورا پیگیری كنیم.

** راه اندازی دوران اسلامی موزه ملی پس از 10 سال توقف
وی از راه اندازی تعدادی از موزه های متوقف شده و بلاتكلیف در نقاطی از كشور خبر داد و گفت: چند موزه مهم كشور را كه متوقف شده بودند، مجدداً راه اندازی كردیم از جمله بخش دوران اسلامی موزه ملی كه حدود 10 سال متوقف شده بود كه هم اكنون یكسال است به بهره برداری رسیده است. همچنین بخش موزه دوران پیش از تاریخ را پس از 37 سال تعطیلی در سال گذشته بازگشایی كردیم.
سلطانی فر ادامه داد: به علاوه موزه بزرگ خراسان را دو سال زودتر از زمان بندی در سال 1393 افتتاح كردیم و در حال بهره برداری است و اكنون موزه های بزرگ تبریز، كرمانشاه و مشاهیر شیراز و موزه اهواز را در دست احداث داریم تا با تكمیل عملیات احداث به بهره بردای برسد. مثال موزه كرمانشاه از سال 1344 در حال احداث بوده و در حال تكمیل آن هستیم.

**مرمت 800 بنای تاریخیِ در مالكیت افراد
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری از اجرای برنامه هایی برای كمك به صاحبان و مالكان بناهای تاریخی خبر داد و اظهار كرد: كمك های مالی محدودی را برای مرمت، بازسازی و نگهداری این بناهای تاریخی به صاحبان آنها ارائه كردیم و حدود 800 بنای تاریخی را در مالكیت افراد مورد حمایت قرار دادیم و در مدت سه سال با مشاركت افراد مرمت كردیم همچنین كار تعیین حریم بناهایی كه ثبت ملی شدند را پس از هشت سال بلاتكلیفی در سطح بالایی تعیین تكلیف كردیم.

** كمانچه ثبت جهانی می شود
سلطانی فر به مقوله میراث ناملموس و طبیعی كه شامل آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف است، پرداخت و گفت: در بخش میراث فرهنگی ناملموس موفق به ثبت 10 مورد ثبت جهانی شدیم كه دستاورد قابل توجهی از دولت یازدهم است و در مجموع 1322 اثر در بخش میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است و میراث طبیعی ثبت شده در میراث ملی 326 اثر است و آثار ملی منقول تعداد 127 اثر است و مهمترین اثر از میراث ناملموس ثبت شده، ثبت آیین باستانی نوروز است كه پرونده مشترك با 12 كشور دیگر است.
همچنین پرونده چوگان را به یونسكو جهت ثبت جهانی ارسال كرده‌ایم و همچنین پرونده ثبت جهانی ساز كمانچه را به یونسكو ارسال كرده‌ایم و شهر تاریخی یزد را نیز در دستور ثبت جهانی داریم.
وی ثبت یادمان های دفاع مقدس را یكی از دستاوردهای مهم در میراث فرهنگی برشمرد و بیان كرد: 21 اثر ثبت شده از میراث به جا مانده از هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را ثبت ملی كردیم از جمله یادمان های دفاع مقدس همچون فكه، شلمچه، كربلای 2، چذابه و موارد دیگر كه در سال گذشته ثبت شده است.
معاون رییس جمهوری همچنین از 50 اثرِ در انتظارِ ثبت در یونسكو خبر داد و گفت: از مهمترین آثاری كه سال آینده برای ثبت در یونسكو پیشنهاد و پیگیری خواهیم كرد بافت تاریخی شهر یزد است و همچنین چندین شهر دیگر و برخی از جنگل ها را به عنوان كاندیدا داریم به انضمام برخی از اماكن مذهبی كه نیاز است مدیریت یكپارچه آنها ساماندهی شود و فرآینده ثبت نیز حدود سه سال زمان نیاز دارد.
وی همچین در تشریح دستاوردهای حوزه صنایع دستی اعلام كرد: ایران با فعالیت دو میلیون نفر در تولید صنایع دستی و فرش یكی از سه قدرت بزرگ تولید صنایع دستی دنیا است. تا امروز 460 رشته شناخته شده در صنایع دستی وجود دارد كه ما در 360 رشته آن فعالیت داشتیم و یا فعالیت داریم. در حوزه بازرگانی و فروش صنایع دستی همواره مشكل داشتیم كه تا حدود زیادی با تلاش همكاران این مشكل حل شده است و با گسترش نمایشگاه های داخلی و خارجی خیز سنگینی در ارتقاء فروش محصولات تولیدی برداشتیم.

** ایجاد 200 فروشگاه اینترنی صنایع دستی در دولت یازدهم
وی از كمك های دولت در ایجاد و توسعه فروشگاه های اینترنتی خبر داد و گفت: تعداد فروشگاه های اینترنتی قبل از این دولت كمتر از 10 فروشگاه بود و هم اكنون به مرز 200 فروشگاه رسیده و در سه سال گذشته بر اساس چهار شاخص، رونق صنایع دستی كشور را رقم زدیم مانند صدور 57 هزار و 200 پروانه تولید انفرادی صنایع دستی و 2 هزار و 100 پروانه تولید كارگاهی كه در سه سال گذشته رقم خورد.
سلطانی فر به برگزاری 1500 بازارچه موقت فروش صنایع دستی در سه سال اشاره كرد و ادامه داد: 41 نمایشگاه داخلی سراسری و منطقه ای برای ارتقاء این صنعت برگزار كردیم و ظرف مدت سه سال 440 میلیون دلار ارزش صادارت صنایع دستی بوده و به رشد متوسط 24 درصدی در این حوزه دست یافتیم.

** ایران چهار شهر صنایع دستی جهانی دارد
وی به ابعاد جهانی صنایع دستی كشور پرداخت و بیان كرد: چند دستاورد بزرگ در عرصه جهان داریم و آن تبدیل شدن چهار شهر كشور به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی است مانند تبریز، شهر جهانی فرش، اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی، لالجین، شهر جهانی سفال و مشهد، شهر جهانی سنگ های قیمتی از سوی شورای جهانی صنایع دستی انتخاب شدند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین بیان كرد: پس از چین كه شش شهر جهانی صنایع دستی دارد، ایران دومین كشور جهان است كه بیشتری شهرهای جهانی ثبت شده صنایع دستی را در خود جای داده است.

** طرح ضربتی اشتغال و ایجاد 70 هزار شغل
سلطانی فر خاطرنشان كرد: بر این باوریم به هر میزان در بخش بازرگانی صنایع دستی فعال شویم رونق بیشتری در این حوزه ایجاد می شود ضمن آنكه حمایت های دولت را از فعالان حوزه صنایع دستی و صاحبان این مشاغل افزایش دادیم و مسائل مربوط به بیمه تولید كنندگان صنایع دستی را دنبال كردیم و طرح ضربتی ایجاد اشتغال برای 70 هزار نفر ظرف دو سال را در دستور كار داریم كه به شورای عالی اشتغال فرستاده شد كه با اختصاص 20 میلیون تومان برای هر تولید كننده در سالهای 1395 و 96 شغل ایجاد خواهیم كرد.

** امكان صدور ویزا برای اتباع 190 كشور در فرودگاه های ایران
وی در بخشی از سخنانش به كارنامه روشن و موفق دولت در حوزه گردشگری پرداخت و اظهار كرد: روند رو به رشد صنعت گردشگری امیدوار كننده است و تسهیل امور ویزا كه یكی از زیر بناهای مهم گسترش بخش گردشگری است را در دستور كار داریم و از دو سال قبل موفق به صدور ویزای فرودگاهی 15 روزه با امكان تمدید تا 15 روز دیگر شدیم، سال گذشته این زمان با مصوبه دولت به یكماه افزایش پیدا كرد و امسال این زمان را به سه ماه افزایش دادیم. هم اكنون اتباع 190 كشور دنیا كه وارد ایران شوند بدون مراجعه به نمایندگی های كشورمان، امكان دریافت ویزای سه ماهه در در 9 فرودگاه را دارند و در صدد افزایش پایگاه های ارائه دهنده این خدمت به 13 فرودگاه هستیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از صدور ویزای الكترونیكی (ای ویزا) تا پایان سال 95 خبر داد و افزود: با هماهنگی های انجام شده با وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی صدور ویزای الكترونیكی تا قبل از اتمام سال اجرایی می شود. همچنین در خصوص لغو روادید، برنامه ای در تعامل با 28 كشور به صورت متقابل در دستور كار داریم كه تا امروز لغو روادید متقابل در 14 كشور را اجرا كرده‌ایم و این موضوع كمك خیلی خوبی به توسعه صنعت گردشگری كشور است.

** ساخت 200 هتل پنج ستاره، دستاورد دولت
سلطانی فر ارتقاء كیفی و كمّی هتل های كشور را از دیگر عوامل مهم در اقبال گردشگران خارجی دانست و بیان كرد: تا قبل از این دولت از مجموع 1100 هتل صرفاً 125 هتل چهار و پنج ستاره داشتیم و در این مدت این تعداد را به مرز 160 هتل رساندیم و از 34 هتل پنج ستاره بهره برداری كردیم و در مجموع 820 هتل آپارتمان و هتل یك تا پنج ستاره توسط بخش خصوصی در كشور توسط بخش خصوصی ساخته می شود و 170 هتل از این تعداد را هتل های چهار و پنج ستاره تشكیل می دهد.
وی همچنین با بیان اینكه در تمام تاریخ هتل سازی ایران تا سال 1392 تعداد هتل های چهار و پنج ستاره فقط 125 هتل بوده، گفت: از آغاز كار دولت تا امروز چهار هتل را به بهره برداری رساندیم و احداث 170 هتل چهار یا پنج ستاره نیز در دست كار است و برنامه ریزی كردیم تا پایان دولت دكتر روحانی تا پنج سال دیگر بتوانیم 170 هتلِ در دست احداث را آماده بهره برداری كنیم و با 35 هتلی كه به این آمار اضافه می شود به مرز 200 هتل پنج ستاره خواهیم رسید و با تحقق این مهم در طول هشت سال، یك و نیم برابر تاریخ هتل سازی كشور هتل چهار و پنج ستاره احداث خواهیم كرد و این تحول دیگری در دولت تدبیر و امید خواهد بود.

** ایران میزبان پنج میلیون و 200 گردشگر خارجی بود
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینكه تعداد گردشگران ورودی سالانه 10 تا 12 درصد در سه سال گذشته رشد داشته، بیان كرد: نرخ میانگین رشد افزایش گردشگران خارجی در دنیا 4.6 بوده است و ما بین 2.5 تا سه برابر آن در دنیا رشد داشتیم و برای اینكه بتوانیم گردشگر بیشتری جذب كنیم 40 كشور را بر اساس سوابق گردشگردی، هدف قرار دادیم و 15 كشور از اینها، كشورهای اطراف ایران هستند كه موفق به فعال كردن دفاتر جذب و اطلاع رسانی گردشگران خود در 25 كشور از بین 40 كشور هدف با كمك بخش خصوصی شدیم و سال گذشته به مرز پنج میلیون و 200 هزار گردشگر خارجی رسیدیم و آمار ورود گردشگران خارجی بر خلاف گردشگران داخلی كه نظام آماری كاملی ندارد قابل دسترس و احصاء بوده و آمار دقیق را از پلیس مهاجرت ناجا دریافت می كنیم.
وی تأكید كرد: در 10 سال نخست اجرایی شدن سند چشم انداز باید به مرز 9 میلیون گردشگر می رسیدیم اما در سالهای گذشته چندان توجهی به این بخش نداشتند و تحریم ها و سوء مدیریت‌ها موجب عدم تحقق اهداف سند چشم انداز شد و در حال حاضر از برنامه عقب هستیم و بنا داریم سالانه با رشد برنامه ریزی شده به اهداف سند چشم انداز دست یابیم.

** پول گردشگران رونق روستاها را رقم می زند
سلطانی فر به طبیعت‌گردی و بوم‌گردی توسط گردشگران داخلی و خارجی اشاره كرد و بیان كرد: بوم‌گردی تا قبل از این دولت كمتر از 40 مورد بود در حالی كه هم اكنون پس از سه سال تلاش در این حوزه به 300 بوم‌گردی و طبیعت‌گردی به عنوان مناطق هدف رسیده‌ایم و بنا داریم تا پایان دو دوره این دولت، این میزان را به دو هزار مورد برسانیم چرا كه این موضوع به تأثیرگذاری گردشگری در اقتصادهای محلی كمك می كند و تبدیل مكان‌های روستایی ارزان قیمت برای گردشگران، یكی از اهداف محقق شدن بوم‌گردی‌هاست و مورد توجه جدی گردشگران خارجی نیز قرار می گیرد و تأثیرات بسیاری بر اقتصادهای بومی كشور خواهد داشت.
وی یادآور شد: برای رشد نرخ گردشگر در سالهای گذشته برنامه‌ریزی داشتیم و پیش بینی می‌كنیم كه با نرخ رشد پنج تا ده درصد هر ساله پیش برویم تا بتوانیم به اهداف پیش بینی شده در سند چشم انداز كه كسب درآمد 25 تا 30 میلیاردی در گردشگری است، برسیم.

** صنعت حمل و نقل هوایی تا 5 سال دیگر نوسازی می شود
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین بیان كرد: برنامه ریزی برای توسعه شبكه حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی در دستور كار است كه با كمك وزارت راه و سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور اجرا می شود و با توجه به فرسوده بودن ناوگان هوایی كشورمان پس از اجرای برجام خوشبختانه شرایط فرهم شده تا بتوانیم از كمپانی های بزرگ دنیا هواپیما خریداری كنیم. قرارداد خرید 114 ایرباس كه اخیراً منعقد شد و همچنین قرارداد بوئینگ به انضمام خرید 20 فروند هواپیما از ای تی آر این امید را ایجاد می كند كه ظرف پنج سال آینده ناوگان هوایی كشور نوسازی می شود.
سلطانی فر به استراتژی دولت در توسعه شبكه ریلی كشور اشاره كرد و ادامه داد: توجه به حمل و نقل ریلی، استراتژی درستی است چرا كه باید بتوانیم بسیاری از خطوط پر ترافیك ریلی را كه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد به ویژه مسیرهای تهران- مشهد و تهران- اصفهان را سریع‌السیر كنیم كه این مساله مورد تأكید رییس جمهور است.
وی در رابطه با یك شبكه آموزشی كوتاه مدت كه سطح كیفی خدمات گردشگری را ارتقاء می دهد اظهار كرد: یكی از مشكلات كشور ما در جذب گردشگر، پایین بودن سطح كیفی خدمات ارائه شده است. ما بسته توسعه خدمات گردشگری را با حدود 1500 پروژه و برآورد 30 میلیارد دلار تهیه و به دو زبان ترجمه كرده و در سایت سازمان میراث فرهنگی منتشر كردیم و در بحث ساماندهی زمانی و مكانی گردشگری، مقاصد عمده هدف گردشگران داخلی محدود به هشت استان بوده كه با ایجاد تنوع و جاذبه و فراهم كردن زیرساخت‌ها، مقاصد گردشگری را توسعه دادیم و از نظر بستر زمانی در حوزه گردشگران داخلی با فراهم كردن تخفیفات و تشویق ها توانستیم محدوده گردشگری در 20 روز فروردین و 2 ماهه مرداد و شهریور را تغییر دهیم و بخش هایی از جمعیت همچون بازنشسته ها و دانشجویان می توانند سفرهای خود را در سایر فصول و ایام سال انجام دهند.

** رونق گردشگری با تعمیم تعطیلی پنجشنبه ها در استانها
سلطانی فر تصریح كرد: آنچه به گردشگری داخلی كمك می كند موضوع تعطیلات پنجشنبه ها در استانهای كشور است و در حال حاضر این تعطیلات در تهران وجود دارد و ما موافق این موضوع هستیم و به نظر ما این تعطیلی می تواند به توسعه گردشگری كمك شایانی كند و در كنار آن، ایجاد اماكن اقامتی ارزان قیمت برای سطوح مختلف درآمدی را در دستور كار داریم و از برنامه های ما این است كه امكان سفر را برای همه فراهم كنیم و این شكل گردشگری كه به كوله پشتی‌دارها و یا رایگان سواری معروف است نوعی از گردشگری است كه توسعه یافته و افراد جوان با امكانات حداقلی به سفر رفته و با كمترین هزینه گردشگری می كنند و ما موظف هستیم علاوه بر هتل های خوب این شرایط سهل را هم فراهم كنیم.
وی به حوزه نظارت بر هتل ها و اماكن نظارتی پرداخت و گفت: وظیفه اصلی ما نظارت است و تمام كارهای تصدی گری بر عهده بخش خصوصی است و ما به عنوان حاكمیت موظف به برنامه ریزی و سیاست گذاری و نظارت بر اجرا هستیم و در این مقوله بسیار جدی عمل می كنیم و نحوه سرویس دهی و نرخ های خدماتی را كنترل می كنیم و مجموعه تشكل های بخش خصوصی در این رابطه نیز به ما كمك می كنند و انتظار داریم گردشگران مشكلات را به ما اعلام كنند. ما امسال حدود 50 مورد دفاتر خدمات مسافرتی را در تهران تعلیق كرده یا مجوز آنها را لغو كردیم و برای حفظ حقوق مردم با كسی شوخی نداریم. رعایت حقوق مردم الزامی است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به مقوله استراتژی گردشگری حلال در توسعه گردشگران خارجی پرداخت و بیان كرد: كشور ایران با توجه به ارائه محصولات حلال، مدینه فاضله گردشگران مسلمان دنیاست و مبانی و اصول گردشگری حلال را در كشورمان رعایت می كنیم و جا دارد كه با توجه به شرایط خوب اجتماعی و فرهنگی كه در كشور وجود دارد ایران را به یكی از مهمترین كانون های گردشگری حلال تبدیل كنیم تا همه گردشگران خارجی بتوانند از این موقعیت بهره مند شوند.
سلطانی فر ساماندهی خانه مسافران را از دیگر موارد مهم حوزه گردشگری برشمرد و گفت: در سه سال گذشته خانه مسافرهای شخصی بدون نظارت به گردشگران، خدمات ارئه می‌دادند و مشكلات امنیتی و اخلاقی در این حوزه داشتیم و در این دولت موفق به ساماندهی 15 هزار خانه مسافری كه به شكل شخصی اداره شده و خدمات ارائه می كردند شدیم و مشخصات آنها را در سایت خود وارد كردیم و بر عملكرد آنها نیز نظارت داریم.

**تركیه و آلمان در ایران هتل می سازند
وی گفت: پس از برجام با 18 گروه سرمایه گذاران خارجی مذاكره كردیم و سه توافق نامه مهم منعقد كردیم و این توافق ها موجب احداث 10 هتل پنج ستاره توسط یك شركت تركیه ای، ساخت 10 تا 15 هتل پنج ستاره ظرف 7 سال آینده توسط شركت هلدینگ گروه هتل سازی اشتاینگن برگر آلمان پس از مطالعه چهار ماهه آنها بر اساس سرمایه گذاری و یا مشاركت با بخش خصوصی ایرانی انجام می شود همچنین با یكی دیگر از شركت های تركیه نیز توافقی برای احداث دو هتل انجام داده‌ایم.
سلطانی فر شركت در نمایشگاه های گردشگری خارجی را از دیگر تلاش های دولت در معرفی جاذبه های گردشگری كشور برشمرد و تصریح كرد: به طور متوسط هر سال در 12 نمایشگاه بین المللی گردشگری در كشورهای دیگر حضور فعال داشتیم و در بخش صنایع دستی نیز به همین شكل و نظام حساب های اقماری را به عنوان تی اس ای برای سهولت در دریافت آمار و اطلاعات حوزه گردشگری دریافت و به‌روز كنیم و موفق شدیم در حوزه توسعه شبكه خدمات بین راهی نیز درصدد رفع مشكلات و اقدام های اساسی باشیم.

** آرامش و ثبات مدیریت را به سازمان میراث فرهنگی برگرداندیم
سلطانی فر در رابطه با استراتژی های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این سازمان در گذشته دچار تغییر و تحولات مدیریتی سریع بوده و با تمركز زدایی های انجام شده در سال 88 كه منجر به انتقال معاونت های میراث فرهنگی به شیراز و صنایع دستی به اصفهان شد، ضربه جدی به پیكر مدیریتی این سازمان وارد شد و با ثبات و آرامشی كه در این سازمان ایجاد كردیم در نظر داریم در فرآیند تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، سازمان میراث فرهنگی به واسطه ظرفیت هایی كه دارد بتواند توأمان به توسعه رشد فرهنگی كشور كمك كند تا رشد اقتصادی خوبی را برای كشور رقم بزنیم.
فراهنگ ** 3079 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ