الحاق به پیمان مودت و همكاری آسه آن؛ پذیرش ایران به عنوان قدرت مهم منطقه ای/شكست سیاست ایران هراسی

تهران-ایرنا- الحاق جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همكاری آسه آن یكی از نشانه های پذیرش ایران به عنوان یك قدرت مهم منطقه ای و تاثیرگذار بین المللی است و شكست سیاست های خصمانه دشمنان منطقه ای و بین المللی ایران در ایجاد سیاست ایران هراسی را اعلام می كند.

به گزارش ایرنا، چهل و نهمین اجلاس وزیران امور خارجه آ سه آن در لائوس در حالی آغاز به كار كرد كه وزیران امور خارجه اندونزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، ویتنام، برونئی، لائوس، مالزی، میانمار و كامبوج اعلام كردند كه موافق پیوستن ایران به پیمان مودت و همكاری آ.سه.آن (تاك) هستند.
همچنین روز دوشنبه «ابراهیم رحیم پور» معاون آسیا و اقیانوسیه و مشترك المنافع وزارت امور خارجه از موافقت كشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به «آ.سه.آن» با الحاق ایران به پیمان مودت و همكاری های جنوب شرق آسیا خبر داد.
وجود اجماع درون كشورهای جنوب شرق آسیا در قبول ایران به عنوان عضو این پیمان، خود حاكی از نوعی پذیرش تعامل با ایران به عنوان یك قدرت مهم منطقه ای و تاثیر گذار بین المللی است.
از سوی دیگر الحاق در پیمانی كه كشورهای عضو آن با جمعیتی بیش از 600 میلیون نفر،هفتمین اقتصاد جهان به شمار می آیند و گسترش و تسریع همكاری ایران و بهره برداری از ظرفیت های دو طرف را می توان از جمله بازخوردهای مثبت این رویداد بین المللی عنوان كرد.
بر همین اساس قرار است سند الحاق ایران به پیمان مودت و همكاری آسه آن از سوی ظریف وزیر امور خارجه در اجلاس آتی وزیران خارجه آسه آن در كه در تاریخ 6 سپتامبر 2016 برابر با 16 شهریور 1395 در لائوس برگزار می شود، امضاء شود.
در حال حاضر به غیر از 10 عضو آسه آن، 22 كشور دیگر به همراه اتحادیه اروپا این معاهده را امضا كرده اند.
با تصویب الحاق 4 كشور دیگر در نشست اخیر در لائوس در ژوئیه 2016، مجموعا تعداد 36 كشور به این پیمان ملحق شده و اصول مندرج در آن را به عنوان مبنا و پایه تنظیم روابط و رفتار با كشورهای منطقه پذیرفته اند.
*پیمان مودت و همكاری آسه آن
پیمان مودت و همكاری آسه آن (TAC) كه به پیمان اول بالی نیز شهرت دارد، در فوریه سال 1976 توسط كشورهای اندونزی، مالزی، تایلند، فیلیپین و سنگاپور كه در آن ز مان اعضای آسه آن را تشكیل می دادند، به امضا رسید.
سایر اعضای آسه آن به تدریج و بعد از عضویت در آسه آن این پیمان را امضا كردند. معاهده مذكور در واقع دستوركاری برای رفتار دولت های عضو آ سه آن با یكدیگر بوده و دو اصل حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و عدم مداخله در امور داخلی یكدیگر مورد توجه جدی آن می باشد.
مهمترین هدف این معاهده تلاش كشورهای عضو برای برقراری صلح دائمی، همبستگی و اتحاد همیشگی و همكاریهای مردمی بوده است.
بر اساس مفاد این معاهده، امضا كنندگان آن باید اختلافات خود را به صورت صلح آمیز و از طریق مشاوره و گفت وگو حل كنند.
بنابراین هدف این پیمان گسترش همكاری در زمینه های مختلف از جمله توسعه اقتصادی و صلح و ثبات در جنوب شرقی آسیا بوده و احترام به استقلال، حاكمیت، برابری، تمامیت ارضی و هویت همه ملتها از جمله اصول مهم این پیمان بشمار می روند.
از نظر معاهده مذكور پیوستن دیگر كشورها اعم از كشورهای حاضر در منطقه و یا خارج از آن مجاز می باشد. ماده 18 معاهده به مساله پیوستن كشورها به معاهده پرداخته است و بر اساس این ماده امكان پیوستن دیگر كشورهای منطقه (به جز امضا كنندگان اولیه آن) پیش بینی شده است.
در راستای زمینه سازی برای پیوستن دیگر كشورها به این معاهده و در واقع در راستای تحقق هدف آسه آن مبنی بر محوریت قرار گرفتن در تحولات و مهندسی منطقه، این ماده طی دو مرحله و در سال های 1987و 1998 اصلاح شد.
بر اساس اصلاحات فوق الذكر الحاق كشورهای خارج از منطقه به این معاهده مجاز بوده و منوط به رضایت كشورهای عضو آسه آن می باشد.
*معیارهای كلی آسه آن برای پیوستن به پیمان (TAC)
برای الحاق به این پیمان كشور متقاضی عضویت در پیمان، باید از جمله كشورهایی باشد كه به عنوان شریك گفت و گویی از طرف آسه آن مورد شناسایی قرار گرفته باشد.
علاوه بر این كشور متقاضی باید در زمره قدرت بزرگی باشد كه می تواند در صلح و پیشرفت آسه آن، ایفای نقش كرده و در شمار كشورهای دارای رابطه ارزشمند و گسترده با آسه آن باشد.
*سابقه اقدامات ایران برای پیوستن به معاهده (TAC)
از آنجا كه الحاق به این پیمان مودت و همكاری آسه آن به عنوان پیش شرط اصلی برقراری روابط سازماندهی شده و منظم با آسه آن تلقی می شود، از سال 1390 تلاش ها جهت پیوستن ایران به پیمان مذكور شروع شد.
در راستای همین اقدامات در سال 1392 نامه ای رسمی به امضای علی اكبر صالحی (وزیر سابق امور خارجه) خطاب به همتای برونیایی خود به عنوان رئیس دوره ای آسه آن مبنی بر تمایل جمهوری اسلامی ایران برای پیوستن به پیمان مودت و همكاری ارسال شد.
از این مقطع تلاش ها و رایزنی های سیاسی فراوانی در مراكز و نمایندگی های حوزه با مقام های كشورهای آسه آن به منظور جلب حمایت آنها به عمل آمد.
برگزاری دو دور جلسه توجیهی مدیركل منطقه ای با سفیران آسه آن در تهران و طرح موضوع الحاق ایران در سفر دوره ای «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه به كشورهای منطقه در اسفند ماه 94 معطوف به همین تلاش ها و جهت گیری در سیاست خارجی ایران محسوب می شود.
تعامل با منطقه جنوب شرق آسیا كه در معادلات سیاسی و اقتصادی جهان بیش از پیش پررنگ شده است، در دولت یازدهم با تحرك بیشتری همراه شد كه ریشه های این تعامل و پیامدهای آن می تواند در آینده روابط دوجانبه تاثیرات بسزایی به جا بگذارد.
سیام**3061**3070**1449