فاز تجاری منطقه ویژه اقتصادی سهلان افتتاح می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت انبارهای عمومی و خدمات گمركی ایران اعلام كرد فاز تجاری منطقه ویژه سهلان با هدف توسعه صادرات و واردات فردا(پنجشنبه)افتتاح می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی انبارهای عمومی و خدمات گمركی ایران، «ولی آذروش» با اشاره به افتتاح رسمی فاز تجاری و ظرفیت‌های بالقوه منطقه سهلان در امور صادرات و واردات گفت: ایجاد مناطق ویژه اقتصادی یكی از راه های توسعه‌ای كشور در بخش واردات و صادرات محسوب می شود.
وی افزود: با استفاده از فرصت‌های اقتصادی دوران پسابرجام(برنامه جامع اقدام مشترك) و حذف بروكراسی‌های اداری افتتاح این فاز تجاری می‌تواند نقش تعیین كننده‌ای در بهبودوضع معیشتی منطقه داشته باشد.
به گفته آذروش، براساس قانون مناطق ویژه اقتصادی، كسب و كار در این مناطق از مزایای قانونی خاصی از جمله امكان واگذاری و اجاره زمین و انبار به متقاضیان سرمایه گذاری در منطقه به صورت كوتاه مدت و بلندمدت، ورود كالا، ماشین آلات، قطعات یدكی وسایل نقلیه، پردازش بدون پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی، تضمین سرمایه‌های خارجی و صدور قبض انبار تفكیكی و گواهی مبدا جهت كالاهای وارداتی و صادراتی برخوردار خواهند شد.
وی با بیان اینكه براساس مصوبه مجلس، شركت انبارهای عمومی و خدمات گمركی از سال 1389 فعالیت های خود را جانمایی كرده است، افزود: براساس این مصوبه، دولت شركت انبارهای عمومی و خدمات گمركی ایران را به عنوان سازمان مسوول این منطقه معرفی كرد تا با اجرایی شدن فاز تجاری منطقه ویژه درسال 1395 گامی مهم در عمل به منویات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل برداشته شود.
آذروش با اشاره به تامین بخش‌های زیرساختی منطقه سهلان خاطرنشان كرد: این منطقه در تقاطع كریدور شمال و جنوب، شرق و غرب قرار دارد و دارای بخش‌های زیرساختی نظیر راه‌های مواصلاتی مناسب، ریل راه آهن، باراندازهای وسیع و بزرگترین انبارهای مسقف كشور، نزدیكی به فرودگاه بین المللی تبریز، آب شیرین كن برای تامین آب شرب، شبكه‌های توزیع نیرو و مخابرات است. با كلید خوردن صنعت انبارداری در این بخش از كشور، شاهد اقدامات قابل قبولی برای بخش‌های صنعتی و تجاری كشور در امر واردات و صادرات خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، منطقه ویژه اقتصادی سهلان در صنعتی ترین نقطه شمال غرب كشور، 15 كیلومتری شهر صنعتی تبریز و در مسیر جاده ترانزیتی ایران – اروپا - قرار گرفته است. این منطقه از دیرباز به سبب واقع شدن در مسیر جاده كهن ابریشم موقعیتی خاص و استراتژیك داشته و مورد توجه دولتها ، بازرگانان و فعالان اقتصادی بوده است .
علاوه بر اینكه این منطقه به عنوان دروازه اروپا شناخته می شود، همجواری و نزدیكی آن با كشورهای عراق و اقلیم كردستان عراق، تركیه، جمهوری آذربایجان و نخجوان و جمهوری ارمنستان نیز از امتیازات خاص این منطقه به شمار می رود.
وجود صنایع قدرتمند در آذربایجان شرقی و شهر تبریز و آشنایی مردم منطقه با فرهنگ كار و الزامات جامعه صنعتی نیز به عنوان منبع تامین نیروی انسانی كارآمد از ویژگی های این منطقه است.
اقتصام **1070**1561

سرخط اخبار اقتصاد