۱۰ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۹:۵۶
کد خبر: 82211560
۰ نفر
شناسايي سود با مهندسي شاخص توسط حقوقي‌ها

تهران- ايرنا- روزنامه تعادل در صفحه اقتصادي گزارشي را درباره تحولات بازار سرمايه منتشر كرد و نوشت: در ماه‌هاي اخير، قيمت سهام در سال 95 در وضعيت اصلاحي قرار داشته و نسبت به قيمت‌هاي پايان سال 94 كاهش چشمگيري داشتند.

در اين گزارش كه در شماره چهارشنبه 10 شهريور 1395 هجري خورشيدي منتشر شد، آمده است: اما همزمان با كاهش قيمت سهام، شاخص كل اصلاح مورد نظر را تجربه نكرده است.
به گزارش «تعادل»، شاخص كل در حال حاضر با رقم 77‌هزار و 313‌واحد نسبت به ابتداي سال كه معادل 81‌هزار و 480‌واحد بود حدود 5‌درصد اصلاح شد، اين در حالي است كه قيمت سهام نسبت به ابتداي سال بيش از 12 و در برخي از نمادها مانند خودرويي‌ها بيش از 25‌درصد اصلاح صورت گرفته است. بر همين اساس بسياري از تحليلگران اين اتفاق را در كنار معاملات بلوكي قرار داده و اينگونه برداشت مي‌كنند كه برخي در حال مهندسي شاخص كل هستند تا بتوانند در موقع لزوم بهره‌برداري لازم را از پتانسيل‌هاي بازار ببرند، زيرا كف قيمتي سهام منجر به رشد جهشي در 6ماهه دوم سال خواهد شد.
بر اساس اين گزارش، معاملات بلوكي در ماه‌هاي اخير با انتقادات زيادي مواجه بوده و برخي از رسانه‌ها، انجام معاملات بلوكي را براي حفظ شاخص در مسير صعودي تعبير كرده‌اند. اين تحليل هر چند از سوي رييس قبلي سازمان با واكنش تند مواجه شد اما تكرار اين رويه قابل مشاهده است.
در همين رابطه و در پي پرسش و پاسخ خبرنگار بورس «تعادل» از فعالان بازار سرمايه، اغلب فعالان بازار معتقدند معاملات بلوكي ازجمله اتفاقاتي است كه در بزنگاه‌هاي تاريخي رخ داده و براي اهداف متفاوتي انجام مي‌شود.
امير جوادي يكي از فعالان بازار سرمايه در اين خصوص معتقد است معاملات بلوكي به دليل اينكه در كدهاي جدا از سهام اصلي به فروش مي‌رسند با قيمت‌هاي خاصي مورد دادوستد قرار گرفته كه اين قيمت‌ها تاثير زيادي بر شاخص دارند. وي به عنوان نمونه معاملات روز گذشته سهامداران حقيقي روي نماد بانك پاسارگاد تحت عنوان «وپاسار» و همچنين معاملات بلوكي روي نماد «وپاسار2» از همين بانك را مثال مي‌زند.
وي در ادامه مي‌گويد، روز گذشته در حالي كه نماد اولي در دامنه منفي دادوستد مي‌شد، نماد دومي رشد 5‌درصدي را تجربه كرده و اين حركت نه تنها تاثير منفي نماد اصلي بانك را خنثي مي‌كند بلكه تاثير فزاينده‌يي بر شاخص كل دارد.
جوادي با استناد به معاملات برخي از نمادهاي در هفته‌هاي اخير مي‌افزايد: برخي مواقع سازمان بورس در زمينه معاملات بلوكي شفاف عمل نمي‌كند. به عنوان نمونه در مورخ 23 و 26 و 27 مردادماه سال جاري روزانه بيش از 410ميليون سهم معادل 90‌درصد معاملات روزانه شركت سايپا از سوي حقوقي‌ها انجام شد در حالي كه اين ميزان معاملات حتما بايد از طريق معاملات بلوكي انجام مي‌شد، لذا سازمان بورس در اين خصوص بايد پاسخگو باشد كه چرا ناظر بازار دخالت نكرده است.
علاوه بر اين محمد دوست محمدي از ديگر فعالان بازار سرمايه در زمينه معاملات بلوكي معتقد است كه بازار سرمايه حيات خلوت برخي نهادها قرار گرفته كه مي‌توانند با اعمال فشار پولي و خبري سياست‌هاي خود را اجرايي كنند.
دوست محمدي مي‌افزايد: بسياري از شركت‌هاي بورسي با تاسيس شركت زير مجموعه اقدام به خريد سهام شركت مادر مي‌كنند. اين رويه با مشاهده سهامداران عمده شركت‌هاي عظيم در سايت معاملاتي بورس قابل مشاهده است. اين شركت‌ها در موقع لزوم به بهره‌برداري خود از نوسانات سهم براي پوشش سود خود اقدام مي‌كنند، علاوه بر اين شركت‌هاي تابع با معاملات بلوكي در راستاي اهداف سياسي نيز حركت مي‌كنند.
در تحولي ديگر، رضا عمو حسني از كارشناسان بورس درخصوص نوسانات شاخص و قيمت سهام معتقد است كه در ماه‌هاي اخير شاهد اصلاح قيمتي سهام بوديم ولي رقم شاخص، اصلاح چنداني انجام نداده، اين تحول گوياي آن است كه با توجه تحليل كارشناسان مبني بر بهبود بازار سرمايه در 6ماه دوم و ماه‌هاي منتهي به انتخابات رياست‌جمهوري مشخص مي‌شود كه به دليل پايداري شاخص در كانال بين 77 تا 80‌هزار واحدي با رشد قيمت شاخص كل رشدي جهشي داشته و به سمت فتح قله‌هاي جديدي مي‌رود.

** دادوستد معاملات سهام
شاخص كل قيمت و بازده نقدي بورس تهران در پايان معاملات ديروز سه‌شنبه 9شهريورماه 95 با افزايش 12واحدي به رقم 77‌هزار و 358‌واحد رسيد. شاخص كل هم‌وزن نيز با افزايش 21واحدي روي رقم 14‌هزار و 396‌واحد ايستاد.
ديروز همچنين شاخص سهام آزاد شناور با افزايش 23واحدي عدد 86‌هزار و 189‌واحد را به نمايش گذاشت. شاخص بازار اول اما در حالي با افزايش 16واحدي به عدد 54‌هزار و 429‌واحد دست يافت كه شاخص بازار دوم با كاهش 12‌واحد كاهش عدد 167‌هزار و 430‌واحد را تجربه كرد.
براساس اين گزارش، ديروز معاملات سهام در نماد معاملاتي 3شركت فولاد مباركه با 28‌واحد و پتروشيمي مبين و فولاد خوزستان هر يك به ميزان 19‌واحد، بالاترين تاثير مثبت را بر محاسبه شاخص كل بورس به نام خود ثبت كردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتي 3شركت سرمايه‌گذاري غدير و ماشين‌سازي اراك هر يك به ميزان 18‌واحد و كشتيراني ج.ا.ا با 11‌واحد كاهش، بيشترين تاثير منفي را در برآورد اين نماگر به دوش كشيدند. طي معاملات ديروز نماد معاملاتي شركت‌هاي پرميت از سوي ناظر بازار سهام بازگشايي و اين در حالي بود كه هيچ نماد معاملاتي متوقف نشد. در گروه وسايل پزشكي اندازه‌گيري و اپتيكي نيز تنها نماينده پرحاشيه اين گروه پس از انتشار گزارش‌هاي تلفيقي سال مالي 94 و آگهي دعوت به مجمع سالانه اين دوره مالي در پنج‌شنبه اين هفته؛ براي سومين بار به دلايل نامعلوم لغو شد.
ديروز كمتر از 504 ميليون سهم بانك پاسارگاد به ارزش بيش از 55ميليارد تومان به صورت بلوكي در بالاترين دامنه نوسان قيمتي از سوي سهامدار عمده حقوقي كدبه‌كد شد. در بيمه كوثر ديروز 24ميليون سهم به ارزش كمتر از 4ميليارد تومان كدبه‌كد شد.
از نكات قابل تامل بازار ديروز اينكه در نماد سايپا سهامدار عمده اقدام به كدبه‌كد كردن حدود 50ميليون سهم كمتر از قيمت پاياني معاملات ديروز كرد. بيمه اتكايي ايرانيان نيز ديروز شاهد معاملات كدبه‌كد 19ميليون سهمي به ارزش كمتر از 4ميليارد تومان در نماد معاملاتي خود بود. 15ميليون سهم صنعتي دريايي ايران اما به ارزش بيش از 4ميليارد تومان كدبه‌كد شد. مطابق برنامه در دستور كار گسترش صنايع انرژي آذراب ديروز نيز 8ميليون سهم به ارزش كمتر از 2ميليارد تومان در اين نماد معاملاتي از سوي سهامدار عمده كدبه‌كد شد. بر اساس اين گزارش ديروز بازار سهام در رخوت و سكوت محض در حالي فرو رفت كه عمق معاملات سهام به‌شدت كاهش يافته و بازاري سراسر فرسايشي و كسالت‌آور را براي معامله‌گران به نمايش گذاشت.
غلبه عرضه بر تقاضاي سهام از سوي معامله‌گران اغلب نوسان‌گير با هدف نقد كردن بازدهي‌هاي كوتاه‌مدت در حالي پيگيري مي‌شود كه نوعي انتظار بر بازار سهام حاكم است به‌طوري كه اگر چه بازار با ضعف نقدينگي مواجه شده، اما در عين حال فروشنده چنداني نيز در بازار يافت نمي‌شود، اين انتظار با نزديك شدن به پاييز امسال براي چشم‌انداز بازار برآورد و پيش‌بيني‌هايي را ترسيم كرده كه حاكي از پديدار شدن رونق در 6 ماهه دوم سال 95 دارد. ديروز در عين حال در نشست خبري سرمايه‌گذاري آتيه صبا از تجديد ارزيابي دارايي‌هاي گروه سرمايه‌گذاري ملي به عنوان هلدينگ اصلي برند كفش ملي خبر داده شد كه در حال كار كارشناسي است. در عين حال ديروز همچنان تك‌سهم‌ها و شركت‌هاي برخوردار از سرمايه پايين در حالي مورد توجه بازار قرار گرفتند كه گروه‌هاي قطعه‌سازي زمينه‌يي براي سفته‌بازان در روز بيقراري قندي‌ها ايجاد كردند.
در گروه معدني‌ها اما ديروز گروه زغال‌سنگ ليدر شد و با رِنج شدن قيمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قيمتي همراه شدند. ‌ديروز بازار سهام بازاري رخوت‌آور و كسل‌كننده بود كه به قول برخي معامله‌گران تالار شيشه‌يي ركود، خستگي و خواب‌آلودگي پيرمردها به بورس نيز سرايت كرده، بازاري كه در سكوت محض فرو رفته اما به نيمه دوم امسال چشم اميد بسته است.
** 130سكه طلا در سبد خريد سرمايه‌گذاران
حجم معاملات گواهي سپرده سكه طلا در بورس كالاي ايران طي معاملات ديروز به 130سكه به ارزش يك ميليارد و 446 ميليون ريال رسيد كه رشد 8 درصدي را نسبت به روز گذشته تجربه كرد؛ به‌طوري كه حجم معاملات طي روز گذشته به 120 سكه در قالب گواهي سپرده رسيده بود. معاملات سكه در كنار سهام در سامانه برخط معامله‌گران سهام يكي از جذابيت معاملات گواهي سكه در بورس كالاست به‌طوري‌كه سرمايه‌گذاران مي‌توانند سكه و سهام را در كنارهم در پرتفوي خود مشاهده‌كننده و در هر لحظه از نوسانات و سود و زيان خود مطلع شوند.
همچنين به گفته كارشناسان با توجه به ارائه مجوز سازمان بورس به صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري براي ورود به معاملات گواهي سپرده كالايي، به زودي شاهد رشد قابل توجه اين بازار خواهيم بود. در همين راستا به تازگي صندوق سرمايه‌گذاري گنجينه آرمان شهر به عنوان نخستين صندوق در اين زمينه از سازمان بورس مجوز گرفته تا طلا در پرتفوي اين صندوق قرار گيرد.
** عرضه‌هاي بورس كالا
تالار محصولات صنعتي و معدني بورس كالاي ايران روز سه‌شنبه 9 شهريورماه شاهد عرضه 121 هزار تن سبد ميلگرد و تيرآهن شركت ذوب‌آهن اصفهان بود. همچنين عرضه 200 تن بيلت و 200 تن شمش هزار پوندي شركت ايرالكو و 350 تن سبد ميلگرد مخلوط شركت ذوب‌آهن اصفهان نيز در تالار محصولات صنعتي و معدني صورت گرفت. اين گزارش حاكي است، 12هزار تن وكيوم باتوم، 4هزار تن لوب كات سنگين و سبك، 58هزار و 500 تن قير و 400 تن عايق رطوبتي در تالار صادراتي بورس كالاي ايران عرضه شد. همچنين تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي بورس كالاي ايران ميزبان عرضه 12هزار تن وكيوم باتوم، يك هزار تن لوب كات سبك، 2هزار و 500تن گوگرد، 35هزار و 200تن انواع قير، 2هزار تن سلاپس واكس و 28 هزار و 123 تن مواد پليمري بود.
تالار محصولات كشاورزي در اين روز شاهد عرضه 145هزار و 263تن جو دامي در قالب طرح قيمت تضميني بود. همچنين 100تن روغن خام، 725 تن مرغ منجمد، يك‌هزار و 500 تن گندم دوروم، 3 هزار تن كنجاله سويا، يك هزار و 500 تن شكر سفيد و 2 كيلوگرم زعفران در تالار محصولات كشاورزي عرضه شد.
** بورس انرژي
روز گذشته كالاي برش سنگين پتروشيمي‌ها، كوره بلند و سوخت كوره سبك، حلال 402 پالايش نفت، حلال 404، حلال 410، آيزوفيد، آيزوريسايكل، نفتاي سنگين، بلندينگ نفتا حلال 410 و ميعانات گازي در بورس انرژي داد و ستد شد.
به گزارش «تعادل» در جلسه معاملاتي آتي بورس انرژي علاوه بر معاملات مستمر در بازار قراردادهاي سلف موازي استاندارد با سررسيد يك‌سال و بيشتر در بازار مشتقه، كالاهاي حلال 410 پالايش نفت آبادان، قطران (عمده) ذوب‌آهن اصفهان، پنتان پلاس پتروشيمي پارس، متانول پتروشيمي فن‌آوران و پتروشيمي شيراز، آيزوريسايكل پالايش نفت بندرعباس و ميعانات گازي مجتمع گاز پارس جنوبي در رينگ داخلي و هيدروكربن سبك حاصل از برش اول ميعانات گازي ايلام ساينا شيمي بهشت و هيدروكربن سنگين حاصل از بلندينگ (D) ساينا شيمي بهشت در رينگ بين‎الملل بازار فيزيكي بورس انرژي ايران عرضه خواهند شد.
شايان ذكر است كه در جريان معاملات روز دوشنبه 8 شهريورماه 95، در بازار فيزيكي بورس انرژي كالاهاي برش سنگين پتروشيمي جم، برش سنگين و سوخت كوره سبك پتروشيمي تبريز، حلال 402 پالايش نفت اصفهان، حلال 404، حلال 410، آيزوفيد، آيزوريسايكل، نفتاي سنگين تصفيه نشده و بلندينگ نفتا حلال 410 پالايش نفت شيراز، ميعانات گازي پتروشيمي رازي، پالايش گاز ايلام و مجتمع گاز پارس جنوبي در رينگ داخلي و حلال 402 پالايش نفت تبريز و نفتاي سنگين پالايش نفت لاوان در رينگ بين‎الملل بازار فيزيكي بورس انرژي ايران مورد عرضه قرار گرفت كه كل معاملات صورت گرفته در اين عرضه‌‌ و عرضه‌هاي مازاد معادل 36,318 تن و به ارزش 425 ميليارد و 902 ميليون ريال بود.
*منبع: روزنامه تعادل
**گروه اطلاع رساني**9368**9131

سرخط اخبار پژوهش