هند خواستار پیوستن امریكا به اتحادیه بین المللی انرژی خورشیدی شد

دهلی نو- ایرنا- وزیر امور خارجه هند در نشست اقتصادی و راهبردی هند و امریكا ،خواستار پیوستن واشنگتن به اتحادیه بین المللی انرژی خورشیدی شد.

به گزارش ایرنا،'سوشما سواراج ' روز سه شنبه در نشست اقتصادی و راهبردی هند و امریكا كه باحضور وزیر امور خارجه امریكا در دهلی نو برگزار شد افزود: دهلی نو انتظار دارد امریكا فعالانه در این اتحادیه كه می تواند نقشی مهم در تامین انرژی پاك و مقابله با گرمایش زمین داشته باشد،شركت كند.
سازمان بین المللی انرژی خورشیدی از سوی هند و فرانسه در پاریس در جریان امضای توافق گرمایش هوا ایجاد شد.
175 كشور از جمله هند، چین و امریكا توافق گرمایش هوای پاریس را در سازمان ملل امضا كردند.
بسیاری از كشور های بزرگ در انتظار اقدام اولیه امریكا برای عملی كردن این توافق هستند زیرا این كشور با وجود امضای توافق كیوتو به عنوان نخستین توافق مبارزه با گرمایش زمین در سال 1998 تاكنون آن را اجرا نكرده است .
وزیر خارجه هند در ادامه خواستار حمایت امریكا از عضویت دهلی نو در سازمان اقتصادی آسیا - اقیانوسیه شد.
وزیر امور خارجه امریكا نیز در این نشست با اشاره به اهمیت توجه به تهدیدات سایبری اظهار كرد ما به دنبال نهایی كردن چارچوبی برای در امان ماندن از تهدیدات سایبری هستیم .
'جان كری ' درادامه با اشاره به همكاری هند و امریكا برای مبارزه با گرمایش زمین از پیشنهاد هند به امریكا برای به عهده گرفتن ریاست اتحادیه بین المللی قدردانی كرد و گفت امریكا در نظر دارد با قراردادن تكنولوژی به هند برای دستیابی به انرژی تجدید پذیر كمك كند.
وی با اشاره به همكاری هند و امریكا در زمینه فعالیت های هسته ای غیر نظامی تصریح كرد امریكا با نصب راكتورهای هسته ای به هند در تامین برق برای مردم این كشور كمك می كند.
جان كری وزیر خارجه امریكا و 'سوشما سواراج ' وزیر خارجه هند پیش از برگزاری نشست اقتصادی دو كشور باهم دیدار و گفت وگو كردند.
وزیر خارجه امریكا شب گذشته برای شركت در نشست اقتصادی هند و امریكا و دیدار با نخست وزیر هند وارد دهلی نو شد.
'كری' را در سفر به هند 'پنی پریتزكر' وزیر بازرگانی و مقامات ارشد 12 موسسه و آژانس دولتی كشورش همراهی می كنند .
وی قرار است فردا (چهارشنبه )با 'نارندرا مودی ' نخست وزیر هند در خصوص روابط اقتصادی ، تجاری و سیاسی 2 كشور گفت وگو كند.
*آساق*267*1600