۸ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۱۰
کد خبر: 82208835
۰ نفر
امید تازه برای تشخیص ابتلا به پاركینسون در مراحل اولیه

تهران- ایرنا- محققان آزمایشی ابداع كرده اند كه در آن یك مولكول مرتبط با بیماری پاركینسون در نمونه آب نخاع بیمار تشخیص داده می شود؛ این یافته می تواند راه را برای تشخیص زودهنگام این بیماری و تقویت چشم انداز درمان آن هموار كند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی فیز دات او آر جی، محققان دانشگاه ادینبورگ لازم است این آزمایش در یك گروه نمونه بزرگتر تایید شود اما در عین حال معتقدند كه می تواند روزی به تقویت تشخیص بیماری پاركینسون كمك كند.
در این آزمایش، یك مولكول پروتیینی مهم به نام alpha-synuclein شناسایی می شود كه نسخه های مضر آن توده های چسبناكی موسوم به Lewy bodies را در داخل سلول های مغزی افراد مبتلا به پاركینسون و برخی انواع زوال عقل تشكیل می دهد.
به واقع، پیش از این نیز تلاش هایی برای ابداع آزمایشی كه مولكول alpha-synuclein را شناسایی كند، صورت گرفته بود كه نتایج متناقضی داشت زیرا این پروتیین در مغز افراد سالم نیز یافت می شود و تنها زمانی كه به صورت توده بهم می چسبند، مشكلات ایجاد می كند.
محققان دانشگاه ادینبورگ با استفاده از یك فناوری بسیار حساس قابلیت چسبندگی این پروتیین ها را اندازه گرفتند.
این رویكرد می تواند با تشخیص و شناسایی اختلاف های ظریف میان ویژگی های پروتیین های مغز، انواع مضر و یا سالم این پروتیین ها را نشان دهد.
در آزمایش های اولیه این روش، از 20 نمونه گرفته شده از آب نخاع بیماران مبتلا به پاركینسون، 19 نمونه به دقت تشخیص داده شد.
همچنین این آزمایش در 15 نمونه افراد سالم كه در گروه كنترل قرار داشتند، هیچ نتیجه نادرستی به دنبال نداشت.
در عین حال، این روش بیماران مبتلا به یك نوع زوال عقل ناشی از توده های Lewy bodies را تشخیص داد، اما قادر به نشان دادن سایر انواع زوال عقل مانند بیماری آلزایمر نبود.
پاركینسون یك بیماری عصبی پیش رونده است كه حركت بدن، تعادل و سخن گفتن بیمار را مورد هدف قرار می دهد.
این بیماری در اثر تحلیل سلول ‌های مغزی در سنین بالای 60 سال رخ می‌ دهد و تقریبا 66% بیماران طی 5 سال اول بیماری و 80% پس از 10 سال دچار ناتوانی می ‌گردند.
علمی**2038**2017