۸ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۲۳
کد خبر: 82208431
۰ نفر
بيژن ارژن در شب شاعر تجليل شد

تهران - ايرنا - بيژن ارژن شاعر و غزل سراي معاصر، در جديدترين مراسم شب شاعر به خاطر يك عمر فعاليت ادبي و هنري تجليل شد.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا از سازمان هنري رسانه اي اوج، مراسم شب شاعر روز گذشته(يكشنبه) در نخلستان اين سازمان با تجليل از بيژن ارژن و با حضور تعدادي از چهره هاي ادبي، هنري و علاقه مندان به اين شاعر برگزار شد.

** بيژن ارژن رباعي مجسم است
مصطفي عليپور شاعر و منتقد ادبي گفت: بيژن ارژن رباعي مجسم است. هر چند او در قالب‌هايي مانند شعر نيمايي هم شعرهايي دارد اما رباعياتش، او را از ساير شعرا متمايز كرده است.
وي ادامه داد: مي‌توانم قاطعانه بگويم اگر كسي در تاريخ ادبيات معاصر ما بخواهد سير تحول رباعي را بررسي كند با هيچ عذري نمي‌تواند از رباعي هاي بيژن ارژن بگذرد.
عليپور افزود: او يكي از موثرترين رباعي سرايان شعر امروز ما و انتخاب رباعي‌هاي او بسيار سخت است زيرا در هر كدام يك كار فرمي و محتوايي جديد انجام داده است.

** ارژن طلايه دار رباعي در دوران معاصر است
يوسفعلي ميرشكاك شاعر نيز با اشاره به تقدم معنا بر ظاهر در شعر ارژن، وي را طلايه دار رباعي در دوران معاصر دانست و تاكيد كرد: احياي تفكر عرفاي قرن چهارم و پنجم در زبان رباعي امروز توسط ارژن رقم خورد.
وي افزود: بيژن ارژن مي‌توانست با غزل‌سراها و نيماسراهاي روزگار خود معارضه كند. با آنها كه پي هر بادي مي‌روند كه البته معارضه نيز كرد.
ميرشكاك ادامه داد: او سر 100 مدافع شعر حجم، چنان كلاهي گذاشت كه 200 سال طول مي‌كشد روشنفكران متوجه آن بشوند.
كيومرث عباسي قصري ديگر سخنران مراسم بود كه از سروده هاي كردي فاخر ارژن گفت و سپس غزلي از وي خواند.

** ظرفيت بالاي هنري شهداي مدافع حرم
وهب همداني فرزند سردار شهيد حاج حسين همداني نيز درباره ظرفيت هاي عظيم مدافعان حرم و لزوم توجه هنرمندان به اين مقوله مهم گفت و پس از قرائت جملاتي از كتاب «پيغام ماهي ها»، اين كتاب را به بيژن ارژن تقديم كرد.
«پيغام ماهي ها» به قلم گلعلي بابايي روايتگر زندگاني شهيد همداني است.
فاضل نظري، عليرضا قزوه، ميلاد عرفان پور و كامران شرفشاهي در اين مراسم حضور داشتند.
مرتضي اميري اسفندقه، ناصر فيض و محمدحسين جعفريان نيز در مراسم پيشين شب شاعر موسسه اوج تجليل شده اند.
فراهنگ ** 9157 ** 1071