رئيس جمهور نيجريه: «تيكاد» موجب توسعه ظرفيت هاي اقتصادي قاره سياه خواهد شد

تهران - ايرنا - « محمد بوهاري» رئيس جمهوري نيجريه تاكيد كرد: «تيكاد» ظرفيت هاي اقتصادي قاره آفريقا را توسعه خواهد داد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا و به نقل از روزنامه 'ديلي تراست' چاپ آبوجا، «محمد بوهاري» رئيس جمهوري نيجريه كه در نايروبي (پايتخت كنيا) به سر مي برد گفت: تقويت مناسبات اقتصادي و تجاري با توكيو در چارچوب نشست «كنفرانس بين المللي توسعه آفريقا» مي تواند اقتصاد كشورهاي قاره آفريقا را غني تر كند.
بوهاري ضمن تشكر از «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن براي اعطاي كمك 800 ميليون دلاري به نيجريه براي مبارزه با مالاريا و سل و ديگر بيماري ها، گفت: اين وام بخشي از مبلغ 1.3 ميليارد دلاري «صندوق جهاني مبارزه با ايدز، سل و مالاريا» به نيجريه است.
بوهاري تصريح كرد: تنوع بخشي به بخش هاي اقتصادي قاره آفريقا بويژه در مورد آن دسته از كشورهايي كه از اقتصاد نفتي رنج مي برند، امري ضرور و بايسته است كه اهميت نشست «تيكاد» را دوچندان كرده است.
در همين خصوص شبكه تلويزيوني ان.اچ.كي ژاپن گزارش داد «شينزو آبه» نخست وزير اين كشور در حاشيه نشست «كنفرانس بين المللي توسعه آفريقا» و در ديدار با «ماكي سال» همتاي سنگالي خود گفت: دو وام 270 ميليون دلاري و 80 ميليون دلاري به ترتيب براي حذف مواد معدني زايد از منابع طبيعي و بهبود بخش بهداشت و درمان كشور سنگال اختصاص داده خواهد شد.
آبه هم چنين در ديدار با «هري راجائوناريمامپيانينا» رئيس جمهور ماداگاسكار افزود: هم چنين وام 440 ميليون دلاري براي توسعه بنادر ماداگاسكار اختصاص داده خواهد شد.
منابع طبيعي و زيرزميني (سنگ هاي معدني و باارزش، نفت، گاز، ذغال سنگ) و همچنين زمين هاي مستعد كشاورزي از ديگر ظرفيت هاي قارۀ آفريقا محسوب مي شود ضمن آنكه اين قاره 10 درصد از منابع نفت جهان را در اختيار دارد.
ششمين نشست مشترك آفريقا و ژاپن با عنوان «كنفرانس بين المللي توسعه آفريقا» با حضور مقامات سياسي و شخصيت هاي اقتصادي آفريقا و ژاپن در نايروبي پايتخت كنيا امروز پايان مي يابد.
خاورم**9377**1144