ديپلمات ارشد ژاپن: «تيكاد» صلح و امنيت قاره سياه را تضمين مي كند

تهران - ايرنا - «توشيستسوگو اوساوا» سفير ژاپن در كنيا تاكيد كرد: كنفرانس بين المللي توسعه آفريقا ( تيكاد)، صلح و امنيت قاره سياه را تضمين خواهد كرد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا و به نقل از روزنامه 'ديلي نيشن' چاپ نايروبي، «توشيستسوگو اوساوا» سفير ژاپن در نايروبي در مصاحبه با اين روزنامه با اشاره به حضور نزديك به يكصد شركت كلان اقتصادي ژاپن در سفر
«شينزو آبه» نخست وزير اين كشور به كنيا گفت: ساختار «تيكاد» كه مبتني بر توسعه مناسبات اقتصادي در بازه زماني بلند مدت است، اقتصاد قاره آفريقا را شكوفا خواهد كرد.
وي با اشاره به روابط ديرينه ژاپن و كشورهاي آفريقايي گفت: تيكاد نشان دهنده عمق روابط اقتصادي ميان بخش هاي اقتصادي ژاپن و كشورهاي قاره آفريقاست كه از نگاه توكيو از اهميت بالايي برخوردار است.
اين ديپلمات ارشد ژاپن تصريح كرد: سرمايه گذاري در بخش زيرساخت هاي عمراني، انتقال فناوري و دانش نوين صنعتي، بهداشت و درمان و آموزش آفريقا از اصلي ترين محورهاي راهبردي ژاپن و كنيا است.
پيشتر اوساوا در سمپوزيوم «آموزش عالي و توسعه» تصريح كرده بود: حضور بلند مدت بخش هاي گوناگون ژاپن در كشور هاي آفريقايي با هدف بهره مند كردن شهروندان آفريقايي از آخرين توليدات و كالاي روز جهاني است.
اوساوا ابراز اميدواري كرد همكاري هاي مبتني بر راهبرد اقتصادي ژاپن در قاره آفريقاست روز به روز افزايش يابد.
در همين خصوص، شبكه تلويزيوني ان.اچ.كي ژاپن گزارش داد: حضور «شينزو آبه» در كنيا و شركت در
«كنفرانس بين المللي توسعه آفريقا» راهبردي و عميق است.
به باور كارشناسان قاره سياه تنها جايي است كه از بحران اقتصادي در امان مانده و امروزه به اعتقاد بسياري از اقتصاددانان مهمترين و مستعدترين مقصد براي سرمايه گذاري است.
منابع طبيعي و زيرزميني (سنگ هاي معدني و باارزش، نفت، گاز، ذغال سنگ) و همچنين زمين هاي مستعد كشاورزي از ديگر ظرفيت هاي قارۀ آفريقا محسوب مي شود ضمن آنكه اين قاره 10 درصد از منابع نفت جهان را در اختيار دارد.
ششمين نشست مشترك آفريقا و ژاپن با عنوان «كنفرانس بين المللي توسعه آفريقا» با حضور مقامات سياسي و شخصيت هاي اقتصادي آفريقا و ژاپن در نايروبي پايتخت كنيا امروز پايان مي يابد.
خاورم**9377**1144