90 درصد آنتی بیوتیك ها در دامداری مصرف می شود/
مقاومت آنتی بیوتیك در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بیشتر است

تهران - ایرنا - معاون مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: 90 درصد آنتی بیوتیك ها در دامداری ها و 10 درصد آن در مراكز درمانی مصرف می شود بنابراین دامپزشكان باید آنتی بیوتیك ها را معقولانه استفاده كنند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا ، محمود نبوی این مطلب را روز یكشنبه در پانل نظام مراقبت عفونت های بیمارستانی و مقاومت های میكروبی ششمین كنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشكی و مواد حوزه كنترل عفونت و استریلیزاسیون عنوان كرد.
نبوی افزود: زمانی از آنتی بیوتیك ها در دامپروری ها به عنوان هورمون رشد استفاده می شد كه مقاومت های درمانی را در پی داشت اما اكنون دستور این است كه آنتی بیوتیك ها در دامپروری ها جز در موارد بیماری استفاده نشود.
وی خاطرنشان كرد: به طورمثال میكروب وبا تا دهه 90 به آنتی بیوتیك ها پاسخ می داد اما از آن به بعد مقاوم شد چراكه آنتی بیوتیك های مصرفی در دامداری ها وارد محیط و آب می شوند و مقاومت میكروبی ایجاد می كنند.
معاون مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: نهادهای مسئول در حوزه دامپروری ، پزشكی و كشاورزی باید همه با هم برای كاهش مقاومت آنتی بیوتیكی همكاری كنند كه اگر همكاری نباشد ، مقاومت های درمانی دامن گیر جامعه می شود و میزان مرگ و میرها افزایش می یابد.
نبوی افزود: اكنون عمرها طولانی شده است و به همین علت تعداد افراد دارای ضعف ایمنی بیشتر می شود و یك عفونت ساده جان آنان را به خطر می اندازد ؛ به طورمثال در پاندمی (همه گیری جهانی)آنفلوآنزا میزان مرگ كودكان كمتر از پنج سال، چهار در صد هزار ، میزان مرگ جوانان 15 تا 20 در صد هزار و میزان مرگ و میر افراد بالای 65 سال ، 104 در صدهزار بود.
وی با اشاره به متوسط سن امید 88 سال در ژاپن و 72 سال در ایران گفت: ژن ژاپنی ها بهتر نیست بلكه روش های كنترل عفونت بهتری داشته اند.

**كم شدن تولید آنتی بیوتیك جدید و ضرورت بسنده كردن به داروهای موجود
معاون مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: صنعت داروسازی، نوعی تجارت است و باید سودآور باشد ؛ كارخانه های داروسازی مایلند داروهایی تولید كنند كه مصرف آنها طولانی و مداوم باشد و برای آنها تولید داروی بیماری هایی مانند فشارخون، دیابت و رماتیسم صرف دارد اما آنتی بیوتیك ها بطورمقطعی مصرف می شوند بنابراین از چند سال گذشته، كارخانه های داروسازی به سمت تولید آنتی بیوتیك های جدید نرفته اند.
نبوی افزود: ساخت هر داروی جدید بیش از یك میلیارد دلار برای كارخانه داروسازی هزینه دارد بنابراین نهادهای بین المللی باید برای تولید داروهای جدید به كارخانه های داروسازی ، گرنت (اعتبار پژوهشی) اعطا كنند كه تا آن زمان بدیهی است كه تعدادی از بیماران به خاطر مقاومت های دارویی ، جان خود را از دست خواهند داد.
وی خاطرنشان كرد: بنابراین باید از آنتی بیوتیك ها عاقلانه استفاده كنیم و دوز و دوره مصرف آنها باید معفول باشد.
وی یادآور شد: بیشتر آنتی بیوتیك ها از قارچ ها گرفته شده اند و میكروب ها با سیستم آنزیمی خود می توانند آنها را خنثی كنند .
به گفته نبوی ، مقاومت آنتی بیوتیك ها در بخش های مراقبت های ویژه ICU بیشتر از محیط های بیرون است چراكه در بخش های مراقبت های ویژه بطورمرتب از آنتی بیوتیك استفاده می شود.
ششمین كنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشكی و مواد حوزه كنترل عفونت و استریلیزاسیون كه امروز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران آغاز به كار كرد تا فردا هشتم شهریور به كار خود ادامه می دهد.
برپایی نمایشگاه تجهیزات پزشكی و تقدیر از آثار و تحقیقات برتر و پیشگامان تجهیزات پزشكی و مواد حوزه كنترل عفونت از جمله تقدیر از پروفسور علیرضا یلدا چهره ماندگار رشته پزشكی (بیماری های عفونی) از برنامه های جانبی این كنگره است.
اجتمام(3)**9185**1776

سرخط اخبار جامعه