نوبخت: دولت گندم داخلی را گرانتر از محصول خارجی آن قیمت گذاری كرده است

بجنورد- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت برای حمایت از گندم كاران داخلی این محصول را گرانتر از گندم وارداتی قیمت گذاری كرده است و با توجه به همكاری مجلس و تامین منابع مالی، بزودی مطالبات همه گندم كاران پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت كه از روز شنبه در سفر2 روزه وارد خراسان شمالی شد، شنبه شب با حضور در برنامه تلویزیونی شب های اترك ، گزارشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید ارائه كرد و از تمهیدات دولت یازدهم برای رشد و رونق اقتصادی سخن گفت.
وی همچنین به ركوردشكنی بخش كشاورزی و افزایش خرید گندم در كشور از چهار میلیون و 200هزار تن در سه سال قبل به رقم 11میلیون تن در سال جاری اشاره كرد.
نوبخت شاخص سرمایه انسانی خراسان شمالی را مطلوب ارزیابی كرد و ضمن یادآوری مهم ترین مصوبات دولت برای توسعه این استان و برخی طرح های زیربنایی، تصریح كرد: دولت در این راستا توجه بیشتری به مباحث آمایش سرزمین خواهد داشت و برای اولویت سنجی و تدوین برنامه های توسعه از همكاری نخبگان بیشتر سود خواهد جست.
وی با افزودن اینكه امسال سهم مناسبی از اعتبارات ماده180 به خراسان شمالی اختصاص خواهد یافت، به تدابیر اتخاذ شده برای حمایت از بنگاه های تولیدی اشاره و خاطرنشان كرد: برای این منظور 160هزار میلیارد ریال پیش بینی شده تا به هفت هزار و 500 واحد تولیدی پرداخت شود و با فعال شدن این واحدها تا پایان سال برای 150هزار جوان جویای كار، شغل ایجاد شود.
وی در ارتباط با خروج بنگاه های اقتصادی كوچك از ركود نیز گفت: خراسان شمالی سهم خوبی از اعتبارات 90هزار میلیارد ریالی توازن منطقه ای برای ماده 180 دارد از سوی دیگر تسهیلات باید برای بخش كشاورزی ارزان تر باشد كه امیدواریم با پرداخت این تسهیلات شاهد تحول در بخش بنگاه های زود بازده باشیم.
سخنگوی دولت تصریح كرد: از محل اعتبارات بودجه استانی، اعتبارات توازن منطقه ای ماده 180 واعتبارات سفر رییس جمهور می توان برای تكمیل پروژه های نیمه تمام در استانها هزینه كرد.
نوبخت در ارتباط با حمایت از كالاهای داخلی نیز اظهار داشت: برای حمایت از كالاهای داخلی بسته مقابله با ركود اقتصادی موقت مطرح شد كه با توجه به این بسته، كارت های اعتباری نیز تعریف شد كه زمینه را برای تشویق خرید داخلی فراهم می كند.
وی همچنین خراسان شمالی را استانی ثروتمند و برخوردار عنوان كرد و گفت: این استان ظرفیت های خوبی در بخش های مختلف دارد كه باید بدرستی از آن بهره گرفت.
نوبخت به موضوع آمایش سرزمین نیز اشاره كرد و افزود: برای اینكه بتوانیم بودجه خراسان شمالی برای سال 96 را آماده كنیم باید شاخص ها مورد بازبینی قرار گیرد لذا كار كوتاه مدتی انجام شده اما شرط لازم آن ریل گذاری برای اهداف و شاخص هاست ،بنابراین برنامه ششم توسعه می تواند این ریل گذاری و اهداف را به سرانجام برساند.
به گزارش ایرنا، هفته دولت امسال 602طرح عمرانی و زیربنایی با هزینه بیش از 5112میلیارد ریال در خراسان شمالی به بهره برداری رسید.
7184/1744/ 6042

سرخط اخبار اقتصاد