ایران درهای خود را برای هرگونه روابط تجاری و بانكی گشوده است

تهران- ایرنا- رییس كل بانك مركزی ایران گفت: پس از برنامه جامع اقدام مشترك(برجام) و پایان تحریم های هسته ای، ایران درهای خود را برای هرگونه رابطه تجاری از جمله در زمینه های بانكی، مالی و سرمایه گذاری خارجی گشوده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از بانك مركزی، ولی الله سیف در سخنرانی خود در اجلاس گروه منطقه ای سیانزا (SEANZA) كه در نپال در حال برگزاری است، تاكید كرد: نظام بانكی ایران پیمان بال 1 در زمینه كفایت سرمایه مبتنی بر ریسك را پذیرفت و تلاش دارد چارچوبی برای اصلاحات جامع بخش مالی از جمله قوانین و مقررات بانكداری و بانك مركزی تدوین كند.
كمیته بال یا كمیته بازل (Basel Committee on Banking Supervision یا BCBS) مركب از نمایندگان ارشد بانك‌های مركزی تعدادی از كشورهای گروه ده است كه معمولاً هر سه ماه یك بار توسط بانك تسویه‌های بین‌المللی به عنوان دبیرخانه دایمی آن در شهر بازل سوئیس تشكیل می شود و به همین دلیل به كمیته بازل معروف شده‌است. كمیته بازل دارای قدرت قانونی نیست، ولی اكثر كشورهای عضو آن بطور ضمنی موظف به اجرای توصیه‌های آن هستند.
اعضای كمیته بازل كشورهای آرژانتین، استرالیا، بلژیك، برزیل، كانادا، جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، هنگ كنگ، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، كره جنوبی، لوكزامبورگ، مكزیك، هلند، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تركیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریكا هستند
از مهمترین اقدام های كمیته بال تهیه و انتشار اصول پایه در نظارت بانكی كارآ و مؤثر و همچنین مقررات مربوط به كفایت سرمایه‌است.
سیف در ادامه با بیان اینكه اقدام های زیادی در نظام بانكی ایران دست انجام است تا مسیر حركت به سمت بال 2 و 3 هموار شود، افزود: ما آزمون استرس و طبقه بندی مجدد دارایی ها را در سطحی گسترده انجام دادیم. الزام های ذخایر نیز شدیدتر شدند تا با استانداردهای بهترین اقدامات هم راستا شوند.
سیف ادامه داد: به منظور تقویت الزام های شفافیت و افشا، بانك ها و موسسات اعتباری موظف شدند تا صورت های مالی خود را بر مبنای استانداردهای گزارش دهی مالی بین المللی (IFRS) تهیه كنند.
رییس كل بانك مركزی ایران تاكید كرد: به خاطر تحولات سریع و پیچیدگی های محیط مالی و بانكی، لازم است تا بخش نظارت بهبود یابد و از این رو بخش نظارت خود را تجدید ساختار و ادارات جدیدی با وظایف و مسئولیت های مشخص و دقیق به آن اضافه كردیم.
وی ادامه داد: همچنین بانك مركزی ایران با بازرسی های دوره ای و سرزده نظارت خود بر تك تك موسسات را تشدید كرده است.

* تلاش برای رسیدن به ارز تك نرخی
رییس كل بانك مركزی ایران با برشمردن دستاوردهای سه ساله دولت در حوزه اقتصاد كلان و نظام بانكی اظهار داشت: در سه سال گذشته اقتصاد ایران توانست اهداف مهمی را محقق سازد. نرخ تورم از اوج 40 درصدی خود در اواسط 2013 به كمتر از 9 درصد كاهش یافت. بازار ارز به ثبات و آرامش رسید.
سیف خاطر نشان كرد: در حالی كه كشورهای صادر كننده نفت در اوایل سال 2013 با افت شدید قیمت آن مواجه شده بودند ایران توانست از ارزش پول ملی و ذخایر ارزی خود محافظت كند.
وی افزود: بانك مركزی ایران با مهار موفقیت آمیز انتظارات تورمی توانست فرآیند كاهش ملایم تورم به سمت نرخ تك رقمی را پیش ببرد و همزمان رشد اقتصادی را مثبت كند و امروز انتطار داریم در سال جاری نرخ رشد تولید ناخالص داخلی به پنج درصد برسد.
رییس كل بانك مركزی تاكید كرد: یكسان سازی نرخ ارز از دیگر اولویت هایی است كه امسال محقق می شود.
وی افزود: بازار آرام و باثبات ارز به همراه روابط كارگزاری بهتر بانكی پس از برجام شرایط مطلوبی را برای اجرای موفقیت آمیز سیاست یكسان سازی نرخ ارز فراهم كرده است كه خود در آینده به تقویت بیشتر صادرات و رشد تولید ناخالص داخلی منجر خواهد شد.

**ضرورت همكاری های منطقه ای برای مقابله با بحران های مالی
ربیس كل بانك مركزی ایران با اشاره به تغییرات بازارهای منطقه ای پس از بحران های جهانی گفت: وجود ارتباط درونی بازارهای مالی این ضرورت را ایجاب می كند همكاری های منطقه ای و جهانی با هدف مقابله با بحران های مالی تقویت شوند.
وی خاطر نشان كرد: تغییرات سریع بازارهای منطقه ای و جهانی به ویژه پس از بحران مالی، ضرورت، ارتباط و ارزش این همایش را آشكار می كند.
سیف ادامه داد: وجود ارتباط درونی بازارهای مالی این ضرورت را ایجاب می كند همكاری های منطقه ای و جهانی با هدف مقابله با بحران های مالی تقویت شود.
رییس كل بانك مركزی ایران تاكید كرد: لازم است تا تعاملات و همكاری ها افزایش یابد تا اجرای مقررات و نظارت مستمر بر بازارها و موسسات مالی تضمین و از هر گونه مصلحت اندیشی مقرراتی در این اقتصاد سریع و باز جهانی پیش گیری شود.
سیف افزود: این موارد و سایر مسایل مربوط به بانكداری مركزی باعث می شود سیانزا در چشم انداز آینده خود نقش موثرتری در پرداختن به موضوعات مورد علاقه اعضا ایفا كند و بتواند اقدامات نوآورانه ای در حل مسایل به اجرا گذارد.
رییس كل بانك مركزی ایران گفت: بانكداری معكوس (De-banking) و قطع رابطه كارگزاری بانك های ما و عواقب شدید و تاثیرات آن بر نظام های پرداخت و تجارت منطقه ای یكی از مسایل مهمی است كه در همایش هایی مانند سیانزا می توان به آن پرداخت.

* تهران میزبان دوره بعدی اجلاس سیانزا
رییس كل بانك مركزی همچنین گفت، ایران برای تقویت و پشتیبانی از سیانزا داوطلب شد تا میزبانی سی و یكمین اجلاس روسای كل را سال آینده در تهران بر عهده گیرد.
سیف با بیان اینكه سیانزا فرصتی بی نظیر فراهم می سازد تا اعضا دیدگاه های خود را به اشتراك بگذارند و از نزدیك با پیشرفت های كشورهای عضو آشنا شوند، ابراز امیدواری كرد كه در اجلاس آینده سیانزا در تهران، سیانزا بتواند به استانداردهای بالاتری دست یابد.
گروه منطقه‌ای سیانزا (SEANZA) با هدف تبادل تجربیات و اطلاعات و نیز برگزاری دوره های آموزشی به ویژه در زمینه موضوعات نظارتی در سال 1956 تأسیس شده است. این گروه متشكل از بانك های مركزی و نهادهای كشورهای جنوب شرقی آسیا، نیوزلند و استرالیاست. از جمله اعضای اصلی این نهاد می توان به 20 عضو اصلی و از آن میان به مطرح ترین اعضای آن شامل چین، ژاپن، هند، سنگاپور و استرالیا اشاره كرد.
این نهاد منطقه‌ای دبیرخانه دائمی ندارد و با موافقت اعضا، یك كشور به عنوان رئیس دوره‌ای انتخاب و به مدت دو سال رویدادهای سیانزا شامل دوره های آموزشی با همكاری نهادهای بین المللی مانند موسسات ثبات مالی FSI، نشست مشورتی، دوره بانكداری مركزی CBC و اجلاس روسای كل GS را راهبری و برگزار می‌كند.
بر اساس اصول بانكداری و بر اساس مقررات كمیته بال به منظور مهار درجه ریسك پذیری مدیران بانك ها در استفاده از سپرده های افراد جامعه، لازم است بانك ها یك سطح حداقلی از پوشش ریسك را از طریق سرمایه سهامداران فراهم كنند.
اقتصام**2025 **1561