ظریف: روابط خوب سیاسی و اقتصادی ایران و بولیوی، دو كشور را در كنار هم قرار داد

سانتاكروز- ایرنا- وزیر امور خارجه كشورمان با ابراز اطمینان از اینكه روابط خوب سیاسی و اقتصادی ایران و بولیوی دو كشور را در شرایط دشوار در كنار هم قرار داده، تصریح كرد: دو كشور اكنون می توانند در زمینه های مختلف در كنار هم قرار گیرند و با توجه به اراده مشترك رهبران دو طرف، این مهم دست یافتنی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدجواد ظریف روز جمعه در همایش بزرگ اقتصادی ایران و بولیوی كه با حضور وزیران امور خارجه دو كشور و وزیر تجارت بولیوی به همراه شمار زیادی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی دو كشور برگزار شد، با قدردانی از استقبال گرم و صمیمانه دولت و مردم بولیوی از هیأت ایرانی گفت كه ایران همواره در كنار مردم و دولت بولیوی بوده و از پیشرفت ها و تلاش های آنان در دوره ریاست جمهوری «اوا مورالس» برای ارتقای سطح زندگی مردم این كشور همواره خرسند است و با افتخار از این پیشرفت ها یاد می كند.
وی، استقامت دولت بولیوی در مقابل دولت های بزرگ را برای دولت و مردم ایران یادآور استقامت بزرگ آنان در برابر تحریم های خارجی خواند و گفت: امروز می خواهیم این پیوند سیاسی را به گسترش پیوندهای اقتصادی در بخش های مختلف دولتی و خصوصی و به صورت همه جانبه تقویت كنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان، حضور گسترده كارآفرینان ایرانی و بولیویایی را در این همایش، نشانه امكانات مكمل دو كشور برای دو منطقه آمریكای لاتین و خاورمیانه دانست.
وی تأكید كرد: از دیدگاه ایران، بخش خصوصی موتور متحرك دو كشور است و حضور آنان در بولیوی می تواند استحكام روابط دو كشور را تضمین كند.
ظریف با اشاره به اینكه از بخش های دولتی، نمایندگان امور بانكی، ضمانت صادرات، حمل و نقل، فناوری، كشاورزی، علوم و نفت در تركیب هیأت ایرانی در بولیوی حاضر هستند، افزود: در تركیب این هیأت، نمایندگان بخش خصوصی نیز از حوزه ساخت و ساز، انرژی، انرژی تجدید پذیر، حمل و نقل، دارو سازی، صنایع غذایی، خودرو سازی و نیز صنعت و معدن حضور فعال دارند.
وی ابراز امیدواری كرد؛ روابط بین بخش خصوصی دو كشور هرچه بیشتر رو به گسترش قرار گیرد.
ظریف اطمینان داد: روابط خوب سیاسی و اقتصادی ایران و بولیوی، دو كشور را در شرایط دشوار در كنار هم قرار داده بود؛ اكنون می توانند در زمینه های مختلف در كنار هم قرار گیرند و با توجه به اراده مشترك رهبران دو كشور، این مهم دست یافتنی است.
وی همچنین از دولت و ملت بولیوی بخاطر دفاع از انرژی صلح آمیز هسته ای ایران قدردانی كرد.
«داوید چوبكه هوانگ» وزیر خارجه بولیوی نیز در این آیین، همایش برگزار شده را فرصتی خوب برای شركت های ایرانی و بولیویایی برشمرد.
وی، فقر و اخراج كاركنان از محل كار را از جمله مسایل جدی برای جوامع دانست و ابراز امیدواری كرد: در زمینه تغذیه و تغییرات زیست محیطی و دیگر مسایلی كه با آنان روبرو هستیم از حضور شركت های ایرانی استفاده كنیم.
وزیر خارجه بولیوی گفت: ما باید به یكدیگر بیشتر نزدیك شویم و ظرفیت های همدیگر را كشف كنیم و با اقدامات هرچند كوچك و مشترك، از آنان برای دستیابی به اهدافی كه داریم استفاده كنیم.
وی ضمن عرض تبریك برای انجام نخستین ملاقات شركت های ایرانی و بولیویای در سانتاكروز، گفت: ما ظرفیت های بسیاری از پیشرفت و فناوری كشف كردیم كه می توانند به برادران خود در بولیوی انتقال دهند كه نمونه های آن، داروسازی، صنایع و معادن است.
چوبكه هوانگ ادامه داد: باید به روابط خود نه تنها در حوزه سیاسی، بلكه در روابط تجاری نیز تنوع دهیم؛ چون نمی توانیم در دنیای امروز به تنهایی مشكلات خود را حل كنیم.
در ادامه این آیین، فرهاد شریف معاون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و شماری از مسوولان بولیویایی اظهاراتی را در باره ظرفیت های اقتصادی دو كشور بیان كردند و شماری از شركت كنندگان بخش دولتی نیز دیدگاه های خود را ابراز داشتند. ظریف پس از استماع اظهارات شركت كنندگان، اظهار امیدواری كرد كه ایران، بهار سال آینده میزبان شركت های بولیویایی در تهران باشد.
وی همچنین پیشنهاد كرد كه یك گروه كاری برای تقویت و حل و رفع مشكلات مرتبط به دو طرف تشكیل و فعال شود.
اوا مورالس رییس جمهوری بولیوی در دیدار با ظریف دستور داد كه بخش بانكی برای ایجاد مكانیزمی با هدف حل مشكلات بخش خصوصی در این زمینه فعال شود.
این جلسه كه با حضور وزیران خارجه دو كشور همراه بود، بیش از سه و ساعت نیم طول كشید.
شبد**1528**1504