تهدیدبه افشاگری درباره مخالفان جذب سرمایه گذاری/ریزش پول فروش نفت در دوران تحریم

عسلویه- ایرنا- وزیر نفت با بیان اینكه در دوران تحریم میلیاردها دلار پول حاصل از فروش نفت دچار ریزش شد، گفت: «برخی تلاش می كنند در كشور سرمایه گذاری انجام نشود، اگر لازم باشد نام آنها و اینكه به كجا وصل هستند و از كجا دستور می گیرند را می آورم».

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، «بیژن زنگنه» صبح امروز(جمعه) در نشست خبری درباره مخالفت ها با امضای قراردادهای جدید نفتی و جذب سرمایه گذار افزود: انجام طرح های سرمایه گذاری داخلی و خارجی به امنیت نیاز دارد؛ اینكه برخی رسانه ها هر روز یك بمب خبری درباره نبود امنیت منتشر می كنند كمكی به جذب سرمایه گذاری نمی كند.
وی اضافه كرد: ایران مركز ثبات در منطقه است پس چرا خودمان طوری رفتار كنیم كه گویا ایران با ثبات نیست.
زنگنه ادامه داد: به طور نمونه درباره قراردادهای جدید نفتی پس از اظهارات اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی، دوباره عده ای بحث های جدیدی را مطرح كردند.
وی گفت: در واقع این افراد با طرح اینگونه انتقادها و مسائل، به خارجی ها پیام می دهند كه برای سرمایه گذاری به ایران نیایند.

** دنبال زنده باد، مرده باد نیستم
زنگنه در ادامه با بیان اینكه «دنبال زنده باد، مرده باد و وجیه المله شدن نیستم»، افزود: پس از اصلاح قرادادهای نفتی و تائید آن توسط مجلس شورای اسلامی، گفت و گوی مشروحی با رسانه ها خواهم داشت.
وی اضافه كرد: اصلاحات مورد نیاز این قراردادها ممكن است هفته آینده در دولت اعمال و سپس به مجلس فرستاده شود.
وی با بیان اینكه این مدل قراردادی، مدل جدید بیع متقابل به شمار می رود افزود: در جلسه اخیر مجلس برخی نمایندگان و منتقدان قانع شدند و البته تعدادی نیز همچنان مخالف این قرارداد بودند.
وزیر نفت ادامه داد: لازم نیست این قراردادها در مجلس تصویب شود بلكه یك نسخه از قراردادها به صورت محرمانه به مجلس ارسال می شود.

** جریان نفت كش های گم شده
زنگنه درباره ماجرای گم شدن نفت كش ها در دولت گذشته نیز گفت: این ماجرا در نتیجه تحریم بوده است؛ یك فرد یونانی قرار بود نفت كش هایی را برای ما و به نام خودش خریداری كند.
وی اضافه كرد: این شخص پول ها را تحویل گرفته اما مشكلاتی در تحویل تعدادی از نفت كش ها بروز كرده اما وی پول ما را هم پس نداده است.
زنگنه ادامه داد: خوشبختانه با ترفندهایی به تازگی این شخص به ایران آورده و بازداشت شده است.

** ریزش 17 درصدی پول حاصل از فروش نفت در دوران تحریم
وی با بیان اینكه در دوران تحریم پول های زیادی از كشور از دست رفته است گفت: برای وصول پول های حاصل از فروش نفت در چین 10 درصد و در كره جنوبی 17 درصد از پول ها دچار ریزش می شدند.
وی ادامه داد: مساله مهم این است كه این پول های ناشی از ریزش به كجا می رفته و به جیب چه افرادی سرازیر می شده است؟ در واقع این هزینه ها را ملت ایران در دوران تحریم پرداخت كرده است.
وی ادامه داد: اكنون در هیچ كشوری به جز چین ریزش پول نداریم كه امیدواریم پس از سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به این كشور كه در هفته گذشته رخ داد این موضوع نیز حل شود.
وی گفت: زمانی كه حقوق 400 میلیون ریالی یك فرد مطرح می شود به دلیل ملموس بودن، مردم به آن توجه زیادی نشان می دهند اما وقتی كه از سوء استفاده ها و زیان های چند هزار میلیارد ریالی صحبت می شود انعكاس چندانی ندارد زیرا به قدری مبلغ زیاد است كه قابل درك و تصور نیست.

** خسارت ناشی از تاخیر در امضای قراردادهای جدید نفتی
وزیر نفت درباره خسارت های ناشی از تاخیر در امضای قراردادهای جدید نفتی و برداشت از میدان های مشترك گفت: به عنوان نمونه تاكنون یك هزار میلیارد مترمكعب از پارس جنوبی گاز برداشت كرده ایم در حالی كه قطر 2 هزار و 400 میلیارد مترمكعب گاز از این میدان برده است كه ارزش آن حدود 340 میلیارد دلار برآورد می شود.
وی ادامه داد: هر چند تا پایان امسال با راه اندازی فازهای جدید تولید ایران و قطر برابر می شود اما برداشتی كه این در گذشته از این میدان كرده است، هیچگاه قابل جبران نخواهد بود.

** ارزش گذاری 20 هزار میلیارد ریال از دارایی بابك زنجانی
زنگنه درباره انتقال 20 هزار میلیارد ریال اموال بابك زنجانی به وزارت نفت نیز گفت: مبلغی در كار نیست بلكه قرار است اموال مختلف وی كه حدود 16 هزار میلیارد ریال است ارزش گذاری شود.
وی اضافه كرد: 79 میلیون دلار نیز پول نقد هست كه مجموع ارزش آن 20 هزار میلیارد ریال می شود. این مبلغ كمتر از یك چهارم بدهی بابك زنجانی است.
وزیر نفت به پرونده های متعدد سوءاستفاده در دولت گذشته نیزاشاره كرد و گفت: پرونده ای در وزارت نفت گم نشده و موضوع هایی مانند بابك زنجانی، موضوع خرید دكل و خریدهای مشابه را دنبال می كنیم.
زنگنه اضافه كرد: بحث مربوط به هزینه سه هزار میالیارد ریالی برای خرید كه هنوز بازپس گرفته نشده است نیز پیگیری می شود.
وی تاكید كرد: همه این پرونده ها ناشی از فساد نبوده بلكه به بی انضباتی مالی مربوط می شود كه زمینه ساز فساد است.
به گفته وزیر نفت، اكنون به دلیل این بی انضباطی مالی در گذشته، بیش از 50 میلیارد دلار به بانك مركزی بدهی داریم.
وی ادامه داد: همچنین بخشی از این موضوعات نیز مربوط به تحریم بوده كه نمی توانسته ایم از فروشنده دست اول، خریدهای خود را انجام دهیم.
زنگنه افزود: در قراردادهای جدید نفتی باید دقت شود اما نباید به این بهانه فرصت های طلایی را ازدست بدهیم.

** آغاز برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی تا پایان امسال
زنگنه در ادامه به شتاب در توسعه فازهای پارس جنوبی اشاره كرد و گفت: اكنون فازهای ١٧ تا 21 برای بهره برداری آماده می شوند و همچنین نصب تجهیزات در بخش خشكی فازهای ١٣، 22، ٢٣ و ٢٤ نیز در حال انجام است و به بهره برداری نزدیك می شوند. همچنین تا پایان امسال، برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز می شود.

** واریز 400 هزار میلیارد ریال به خزانه كشور
زنگنه همچنین به اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی اشاره كرد و گفت: امسال و سال آینده واحدهای پتروشیمی بسیاری وارد مدار تولید می شوند.
وی افزود: روند پیشرفت هشت مجتمع 60 هزار بشكه ای طرح فراگیر پالایشی سیراف مطلوب است و پیشرفت این طرح اكنون از مرز ١٠ درصد فراتر رفته است.
وزیر نفت با تاكید بر اینكه صنعت نفت باید در تامین نیازهای كشور و مردم نقش آفرینی كند، اضافه كرد: نفت بالاترین حجم درآمد ملی را واریز می كند.
وی اضافه كرد: پارسال وزارت نفت بابت یارانه ها، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض فروش فرآورده های نفت و گاز، 400 هزار میلیارد ریال به خزانه كشور واریز كرد.
زنگنه گفت: این رقم واریزی به غیر از سود سهام و مالیات های دریافتی از شركت ها و پولی كه بابت فروش نفت خام و میعانات گازی به خزانه وارد می شود، بوده است.

**برابر شدن تولید ایران و قطر در پارس جنوبی تا پایان امسال
زنگنه درباره ٦ طرح اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت گفت: طرح های اقتصادی مقاومتی كنونی كوتاه مدت هستند و اهداف كوتاه مدتی دارند.
وی افزود: طرح نخست «افزایش تولید از پارس جنوبی» است كه از آغاز به كار دولت یازدهم تاكنون، تولید گاز از این میدان ١٥٠ میلیون مترمكعب در روز افزایش یافته و تا آخر امسال نیز باید ٨٠ تا ٨٥ میلیون مترمكعب به این رقم اضافه شود.
وزیر نفت ادامه داد: با تحقق این اهداف تا پایان امسال یا اواخر سال آینده، برداشت ما از پارس جنوبی با قطر برابر می شود.
وی گفت: دومین طرح كوتاه مدت اقتصاد مقاومتی، «افزایش برداشت نفت خام از میدان های مشترك غرب كارون» است كه در زمان آغاز به كار دولت یازدهم، تولید از این میدان ها حدود ٧٠ هزار بشكه در روز بود و اكنون بیش از سه برابر شده و به ٢١٥ هزار بشكه در روز رسیده است.
زنگنه اضافه كرد: تولید نفت از میدان های مشترك غرب كارون تا پایان امسال به ٢٨٠ هزار بشكه در روز می رسد.
وزیر نفت درباره ارتقای توسعه و فناوری در بخش بالادستی بویژه نفت نیز گفت: در این باره ما برای توسعه ٢٠ میدان شامل ٥٢ مخزن نفتی با ٩ دانشگاه و مركز پژوهشی كشور توافقنامه امضا كرده ایم.
وی افزود: بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس از دیگر طرح های كوتاه مدت اقتصاد مقاومتی به شمار می رود كه امیدواریم اواخر امسال راه اندازی شود.
وزیر نفت با بیان اینكه ١٢ مجتمع پتروشیمی راه اندازی می شود، ادامه داد: امسال بیشتر این طرحها به بهره برداری می رسد.
وی افزود: پتروشیمی پردیس تا چند ماه دیگر آماده بهره برداری است و پتروشیمی های كاویان، تخت جمشید، پلی استایرن، انتخاب و متانول كاوه نیز تقریبا آماده هستند.
زنگنه بر توسعه صادرات گاز نیز تاكید كرد و گفت: ایران برای صادرات گاز به عراق آماده است اما طرف عراقی هنوز آمادگی دریافت را ندارد.

** سطح ایمنی در مجتمع های پتروشیمی پایین آمده است
وزیر نفت درباره برنامه برای ارتقای سطح ایمنی در صنایع نفت و گاز نیز گفت: بیشتر مجتمع های پتروشیمی خصوصی هستند و فقط می توانیم دستورعمل هایی بدهیم و توصیه هایی داشته باشیم و آنها را پیگیری كنیم.
زنگنه گفت: می توانیم تاكید كنیم این مجتمع ها مدیران حرفه ای و صاحب صلاحیت داشته باشند؛ مدیران اچ اس ایی(ایمنی) صاحب صلاحیت برگزینند؛ از سامانه های ایمنی قوی استفاده و بر اجرای این سامانه ها نظارت كنند؛ آموزش های لازم را مدنظر قرار دهند؛ تجهیزات مناسب استفاده و مانورهای آمادگی برگزار كنند.
وی ادامه داد: ابزار چندانی برای كنترل مجتمع ها در اجرای برنامه های ایمنی نداریم و متاسفانه برخی فعالیت های ارتقای ایمنی را كارهای سرمایه ای می دانند.
زنگنه گفت: قطع خوراك تنها تهدیدی بود كه ما برای پتروشیمی ها در صورت رعایت نكردن مسائل ایمنی در نظرگرفتیم كه البته این كار خوبی نیست، اما تولید خطرساز را باید متوقف كرد.
وی افزود: متاسفانه سطح ایمنی در مجتمع های پتروشیمی پایین آمده است و به جای توجه به اصول ایمنی بیشتر به سود توجه كرده اند.

** برنامه ای برای افرایش قیمت بنزین نداریم
وزیر نفت در ادامه درباره مصوبه مجلس برای حذف كارت سوخت نیز گفت: مجلس با این مصوبه، تصمیم گیری برای حذف كارت سوخت را به دولت واگذار كرده است؛ بر این اساس، كارت سوخت بنزین حذف می‌شود اما كارت سوخت گازوییل باقی می ماند.
زنگنه وی درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: اكنون تصمیمی برای افرایش قیمت بنزین نداریم.
اقتصام**2022**1063** 2023

سرخط اخبار سیاست