۴ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۲۱
کد خبر: 82203210
۰ نفر
ایران به نشست غیرعلنی اوپك در الجزایر می رود

تهران- ایرنا- وزیر نفت از شركت در نشست غیرعلنی اوپك (سازمان كشورهای صادركننده نفت- IEF) كه در حاشیه اجلاس مجمع بین المللی انرژی در الجزایر برگزار می شود، خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه) در حاشیه سفر به استان بوشهر اعلام كرد: در اجلاس مجمع بین المللی انرژی شركت خواهم كرد.
وی درباره سفر «محمد باركیندو» دبیركل اوپك، به ایران گفت: آقای باركیندو در آینده نزدیك به تهران می آید.
به گزارش ایرنا، این اجلاس اواخر سپتامبر امسال در الجزایر برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری انگلیسی «رویترز» دوم مرداد ماه به نقل از یك منبع سازمان اوپك نوشت ایران تایید كرده است در نشست غیررسمی اوپك در حاشیه اجلاس سپتامبر مجمع بین‎المللی انرژی در الجزایر حضور می یابد.
به گفته این منبع، ممكن است یكی از موضوع های مطرح میان اعضای اوپك با تولیدكنندگان غیرعضو این سازمان، مربوط به تثبیت تولید نفت باشد.
پیش از این، نشست تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك برای تثبیت تولید نفت كه در ماه آوریل (بیست و نهم فروردین ماه) در دوحه قطر برگزار شد، به دلیل كارشكنی عربستان و پافشاری این كشور بر لزوم همراهی ایران با این برنامه، به شكست انجامید.
مسئولان صنعت نفت ایران بارها اعلام كرده‎اند تا زمان بازپس‌گیری سهم خود از بازار نفت، هیچ محدودیتی را برای تولید نفت نمی پذیرند.
از سوی دیگر، بانك «مورگان استنلی» آمریكا اعلام كرد از هم‌اكنون تا زمان برگزاری نشست تولیدكنندگان نفت در حاشیه اجلاس سپتامبر مجمع بین المللی انرژی در الجزایر، به احتمال زیاد بازار نفت در تلاطم باقی می‎ماند.
به گزارش اوپك، برخی ابراز نظرها درباره احتمال توافق میان تولیدكنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپك سبب شده است از آغاز ماه اوت امسال، قیمت نفت رو به افزایش بگذارد.
قرار است اعضای اوپك در حاشیه نشست مجمع بین‎المللی انرژی كه مهرماه در الجزایر برگزار می شود، برای گفت‎و‎گو درباره شرایط بازار گرد هم بیایند.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران سوم شهریورماه در دیدار با رهبر معظم انقلاب اعلام كرد: در زمینه نفت و گاز از تولید یك میلیون و ۲۳۰ هزار بشكه نفت و میعانات گازی، به دو میلیون و ۵۷۹ هزار بشكه در روز رسیده ایم.
وی همچنین از افزایش تولید نفت از دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشكه به سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشكه خبر داد.
اقتصام**9123**1961