وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا به ایران سفر می كند

كوالالامپور – ایرنا – 'هون استیون سیوبو' وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا با هدف شناسایی ظرفیت هایی كه در تجارت دو جانبه با ایران با توجه به لغو تحریم ها به وجود آمده است به تهران سفر می كند.

به گزارش ایرنا، وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا با تایید سفرش به ایران برای توسعه همكاری ها و برخی تنگناهای بانكی و مالی پیش رو، گفت: دولت به بانك های این كشور سیاستی را دیكته نمی كند.
به نوشته روز پنجشنبه شبكه خبری 'ای.بی.سی' استرالیا، وی برخی از شرایط موجود در بخش مالی استرالیا را به شرایط 'دوره پساتحریم' نسبت داد و گفت كه شماری از مسائل وجود دارد كه باید روی آنها كار شود.
شبكه خبر 'ای.بی.سی' استرالیا به زمان دقیق سفر وزیر تجارت این كشور به ایران اشاره نكرد، اما 'هون استیون سیوبو' گفته است این سفر سال جاری میلادی انجام می شود.
'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه كشورمان اسفند ماه سال گذشته در كانبرا با وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا دیدار و دو طرف در مورد حل مشكلات بانكی بین دو كشور پس از اجرای برجام و لغو تحریم ها رایزنی كردند.
'عبدالحسین وهاجی' سفیر ایران در استرالیا نیز اخیرا با اشاره به تسهیل نقل و انتقال پول و امور مالی پس از برجام بین دو كشور، گفت:‌ در بخش تجاری و سرمایه‌ گذاری كه به بازگشایی 'ای.سی' نیاز دارد، بانك ‌های استرالیا در انتظار تصمیم و اقدام طرف آمریكایی هستند و مسئولان استرالیایی با خزانه ‌داری آمریكا بر سر تعاملات مالی و بانكی با ایران مذاكره می ‌كنند.
مقام های استرالیایی امیدوارند در آینده نزدیك همكاری‌ های بانكی بین دو طرف اتفاق بیفتد.
استرالیا 12 اسفند ماه سال گذشته به طور رسمی پس از اجرایی شدن برجام، تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو و اعلام كرد تجار و بازرگانان این كشور برای معاملات بالای 20 هزار دلار استرالیا (معادل 14 هزار و 436 دلار آمریكا) نیازی به مجوز ندارند و این شامل تجار ایرانی نیز می شود.
وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا با اشاره به رفع تحریم ها علیه ایران، تاكید كرده است استرالیا خواهان عادی سازی روابط با ایران و گسترش آن در حوزه های مختلف است.
تجار استرالیایی علاقه زیادی به تجارت با ایران دارند، اما وجود برخی موانع كه ریشه در قوانین بین المللی نهادهای مالی و موسسات بانكی این كشور دارد، آنها را از توسعه همه جانبه روابط تجاری با ایران باز داشته و همین امر نارضایتی برخی از تجار این كشور را به دنبال داشته است.
تجار استرالیایی بر این باورند كه شركت های آلمانی، ژاپنی، چینی، هندی، كره ای و همچنین سایر شركت های معتبر جهانی راه همواری برای ورود به بازار ایران دارند، اما با این وجود و برغم اینكه دولت استرالیا تحریم های خود علیه ایران را لغو كرده است، همچنان امكان نقل و انتقال مالی بین دو كشور در بسیاری از بخش ها امكانپذیر نیست.
وزارت خارجه استرالیا اواخر سال گذشته هنگام سفر رییس دستگاه دیپلماسی كشورمان به استرالیا، اعلام كرد كه موانع صادرات و واردات به ایران حذف و امكان توسعه تجاری بین دوكشور فراهم شده تا نسبت به این موضوع كه استرالیا از فرصت های موجود در ایران عقب نمی ماند، اطمینان حال شود.
استرالیا كه در گذشته و ابتدا با تحریم های غرب علیه ایران همراه شد و سپس خود برخی تحریم ها علیه ایران اعمال كرد، اكنون به این نكته پی برده است كه از دست دادن یكی از بزرگترین بازارهای خاورمیانه كه در دهه های پیش نیز استرالیا از منافع آن بهره مند شده، می تواند پیامدهای اقتصادی نامطلوبی برای تجار این كشور به دنبال داشته باشد.
تجار استرالیایی كه در سال های تحریم ایران از سوی قدرت های غربی رقم بسیار پایین 350 میلیون دلاری را در تجارت با كشورمان تجربه كرده اند، اكنون پس از لغو تحریم ها مصمم هستند با استفاده از ظرفیت های بازار ایران با جمعیت بیش از 80 میلیون نفر، ارزش تجارت خود را افزایش دهند.
اراده استرالیا در توسعه مناسبات تجاری با ایران را می توان در بازگشایی دفتر تجاری استرالیا پس از 6 سال در ایران مشاهده كرد كه پیشتر در دیدار وزیر تجارت استرالیا با وزیر امور خارجه ایران مطرح شد.
دولت فدرال استرالیا 5 میلیون و 300 هزار دلار در طول كمتر از چهار سال آینده برای بازگشایی دفتر تجارت خود در ایران فراهم كرده است.
'استیون سیوبو' وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا پیش بینی كرده است دفتر تجاری دائمی استرالیا در تهران نیمه دوم سال جاری میلادی در سفارت این كشور بازگشایی شود و احتمال می رود این دفتر همزمان با سفرش به تهران گشایش یابد.
آساق**241**1611