حجتی: 70 هزار میلیارد ریال بابت خرید گندم به كشاورزان پرداخت شده است

كرمانشاه - ایرنا- وزیر جهاد كشاورزی از پرداخت 70 هزار میلیارد ریال بابت خرید گندم به كشاورزان كشور خبر داد و گفت: دولت با شدت و جدیت به دنبال تامین 25 هزار میلیارد ریال باقی مانده است كه آن را به زودی تامین و به كشاورزان پرداخت خواهیم كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود حجتی چهارشنبه شب در جلسه كارگروه آب و كشاورزی استان كرمانشاه كه با حضور استاندار برگزار شد با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، تمام تلاش دولت را رفع دغدغه كشاورزان و توجه و رسیدگی به مسایل و مشكلات این قشر دانست و افزود: دولت با وجود مشكلات منابع مالی و بانكی، خود را موظف به تامین بدهی های خود به كشاورزان می داند.
او قیمت تضمینی هر كیلوگرم گندم را امسال 12 هزار و 700 ریال ذكر كرد و گفت: در سال 92 با همین تعداد كشاورز فعلی و با گندم به قیمت هر كیلوگرم هشت هزار و 500 ریال، دولت 40 هزار میلیارد ریال به كشاورزان پرداخت كرد اما در دولت تدبیر و امید با همین وضعیت خرید، تاكنون 70 هزار میلیارد ریال پرداخت كرده ایم.
وزیر جهاد كشاورزی در ادامه سخنان خود گریزی به كم آبی در مناطق مختلف كشور زد و گفت: ایران از هزاران سال قبل همواره درگیر كم آبی و بی آبی بوده و این موضوع جدیدی نیست و این موضوع نباید باعث كم كاری در حوزه كشاورزی شود.
حجتی با بیان اینكه در مناطقی كه بالای 300 میلی متر باران می بارد نباید دغدغه بی آبی داشته باشیم افزود: در بسیاری از مناطق از جمله كرمانشاه بیش از 300 میلی متر باران به طور متوسط می بارد و از این رو با برنامه ریزی و مدیریت می توان از وضعیت فعلی آب به طور مناسبی استفاده كرد.
او متوسط بارندگی در استان كرمانشاه را 800 میلی متر ذكر كرد و گفت: باید به سمت استفاده بهینه از منابع آبی با استفاده از فن آوری و علم روز برویم و از منابع آب و خاك موجود در جهت افزایش بهره وری، افزایش درآمد و ایجاد اشتغال بیشتر بهره بگیریم.
او استان كرمانشاه را نیز به دلیل بارش های مناسب مستعد برای ایجاد باغ دانست و تاكید كرد در زمین های شیب دار می توان باغات فراوانی ایجاد كرد.
او با بیان اینكه دولت به طور جدی از بخش كشاورزی حمایت می كند گفت: ما در دولت به مشكلات حوزه كشاورزی و كشاورزان واقف هستیم و تمام تلاش خود را برای رفع مشكلات این قشر می كنیم و معتقدیم هیچ بخشی به اندازه بخش كشاورزی مسائل و مشكلات ندارد.
وزیر جهاد كشاورزی همچنین در ادامه به ظرفیت های بالای استان كرمانشاه در بخش گیاهان دارویی اشاره و تاكید كرد دانش آموخته گان رشته های كشاورزی در قالب شركت های تعاونی و خدماتی در این بخش ها مشغول به كار شوند.
حجتی با اشاره به اینكه وزارت جهاد كشاورزی متولی ایجاد اشتغال برای دانش آموخته گان بخش كشاورزی نیست افزود: این افراد باید آستین های همت را بالا بزنند و با استفاده از دانش و علمی كه دارند در مزارع مشغول به كار شوند و وزارت جهاد كشاورزی نیز از آنها حمایت می كند.
او افزایش تولید محصولات كشاورزی را از مهمترین اهداف و برنامه های وزارت جهاد كشاورزی دانست و گفت: باید خود را از واردات محصولات و وابستگی به كشورهای خارج بی نیاز كنیم.
در این جلسه برخی از اعضای تشكل های كشاورزی استان كرمانشاه نیز مسایل و مشكلات خود را مطرح كردند.
وزیر جهاد كشاورزی به نمایندگی از هیات دولت به مناسبت گرامیداشت هفته دولت مهمان مردم كرمانشاه است و قرار است امروز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان شركت كند و همچنین از چند طرح و پروژه بخش كشاورزی نیز بازدید نماید.
در استان كرمانشاه بیش از 940 هزار هكتار زمین كشاورزی و باغ وجود دارد و این استان یكی از قطب های تولید كشاورزی در كشور محسوب می شود.
3033/8066