ایران در بانك های بین‌المللی 542 حساب باز كرد/ تمایل بانك ام.سی.بی پاكستان به گشایش شعبه

تهران- ایرنا- رییس سازمان توسعه تجارت پاكستان در شرایطی كه افتتاح حساب ایران در بانك های بین المللی به 542 مورد رسیده است، از تمایل بانك ام.سی.بی كشور خود (MCB) برای گشایش شعبه در ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، «سیدمحمد منیر» امروز (چهارشنبه) در دیدار با قائم بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در تهران گفت: حجم روابط بانكی و كارگزاری ایران و پاكستان كافی نیست.
وی افزود: امیدواریم با افتتاح شعبه ها بتوانیم به همكاری های همه جانبه اقتصادی در ایران جامه عمل بپوشانیم.
منیر لازمه افزایش حجم مبادلات دو كشور را گسترش روابط بانكی بین دو كشور دانست و اضافه كرد: ایران از ظرفیت بالایی برای گسترش همكاری ها برخوردار است و امیدواریم كه برقراری روابط كارگزاری و گشایش حساب های بانكی به تسهیل روابط تجاری با ایران منجر شود.

** شكلگیری كمیته های مشترك تخصصی راهگشای فعالیت بانكی ایران و پاكستان است
قائم مقام بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از توافق هسته ای با كشورهای گروه 1+5، روابط تجاری ایران با سایر كشورها گسترش یافته است. بر این اساس شكلگیری كمیته های تخصصی میان دو كشور می تواند به رفع موانع و تسهیل روابط بانكی و تجاری كمك كند. همچنین سایر سازمان ها و نهادهای فعال در زمینه های تجاری و اقتصادی مانند اتاق بازرگانی ایران می توانند در این باره كمك كنند.
«اكبر كمیجانی» افزود: اقتصاد ایران در دوران پسابرجام تحولات بسیاری داشته و بسیاری از موانع تجاری كشور ما برطرف شده است. اكنون ایران با بسیاری از كشورهای آسیایی مانند ژاپن، هند، كره جنوبی، مالزی و اندونزی روابط بانكی برقرار كرده است و امیدواریم بتوانیم این روابط را بیش از پیش با كشورهای منطقه مانند پاكستان گسترش دهیم.
به گفته وی،‌ فرصت مناسب پیش آمده در پسابرجام به انتقال تجارب میان بانك های مركزی ایران و پاكستان و گسترش روابط تجاری میان دو كشور كمك می كند.
كمیجانی یادآوری كرد: نرخ تورم نقطه به نقطه در آغاز دولت یازدهم 45 درصد بود كه با به كار بردن سیاست های مناسب و دقیق بانك مركزی، این نرخ به نزدیك 9.2 درصد كاهش یافته است. همچنین نرخ ارز در روزهای آغازین دولت با ناپایداری ها و نوسان های بسیاری روبرو بود كه اكنون به شرایط پایدار نزدیك شده است.
وی افزود: خوشبختانه ریال ایران توانسته است در مقایسه با سایر ارزهای خارجی قدرت خود را بازیابد و نرخ ریال در برابر نرخ دلار به ثبات نسبی رسیده است.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.

** گشایش 542 حساب با بانك های بین‌المللی
معاون ارزی بانك مركزی در این نشست برقراری روابط كارگزاری را در توسعه روابط تجاری و اقتصادی موثر دانست و گفت: بانك مركزی ایران برای گسترش و افزایش روابط كارگزاری با سایر كشورها فعالیت های بسیاری را انجام داده است و اكنون در كشورهایی مانند آلمان، اتریش و ایتالیا، افتتاح حساب شده و براساس آخرین آمار، شمار 542 حساب با بانك های بین‌المللی گشایش یافته است.
«غلامعلی كامیاب» درباره نشست های برگزار شده با رییس كل بانك مركزی پاكستان و امضای چهار توافق میان دو كشور گفت: «اشرف واترا» در این نشست ها، بر گسترش همكاری ها میان دو كشور تاكید و از افزایش این همكاری ابراز رضایت كرد.
به گفته وی، ایران نیز از این همكاری ها استقبال می كند و ایجاد كمیته های مشترك میان دو كشور می تواند به عملیاتی شدن توافق های دو كشور یاری رساند.
به گزارش ایرنا، رییس سازمان توسعه تجارت پاكستان در صدر یك هیات تجاری متشكل از 30 نماینده از 25 شركت به تهران آمده است.
اعضای این هیات در بخش های پوشاك و نساجی، مواد غذایی، برنج، میوه و سبزی، تجهیزات پزشكی، صنایع دستی، جواهرآلات و سنگ های قیمتی فعالیت دارند.
ششم فروردین ماه امسال «حسن روحانی» سفری دو روزه به پاكستان داشت. در این سفر ٦ سند و توافقنامه همكاری میان جمهوری اسلامی ایران و پاكستان به امضای مسوولان دو كشور رسید.
این سندها شامل سند همكاری راهبردی تجاری پنج ساله، یادداشت های تفاهم میان اتاق های بازرگانی و صنایع پاكستان و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و كشاورزی ایران، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ایران و شورای روابط خارجی كراچی، بیمه مركزی ایران و كمیسیون اوراق بهادار پاكستان، همكاری فرهنگی و دانشگاهی میان آكادمی وزارت خارجه پاكستان و دانشكده روابط بین الملل وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و همكاری متقابل بهداشتی و آموزشی بود.
اقتصام**9186**1961