ظريف: ايران آماده مشاركت در ساخت كانال بين اقيانوسي نيكاراگوئه است

ماناگوا- ايرنا- «محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه كشورمان آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي مشاركت در ساخت كانال بين اقيانوسي نيكاراگوئه اعلام كرد.

محمدجواد ظريف كه در راس يك هيات بزرگ اقتصادي در ماناگوا بسر مي برد، امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران گفت: نمايندگان بخشهاي مختلف اقتصادي اعم از خصوصي و دولتي در اين سفر همراه ما هستند و مي توانند در پروژه هاي مختلف ساخت و ساز از جمله كانال بين اقيانوسي نيكاراگوئه مشاركت كنند.
وي همكاري در زمينه هاي صنعت و معدن، كشاورزي و مواد غذايي، علوم پيشرفته، نانو، بيوتكنولوژي و داروسازي، بخش بانكي و ضمانت صادرات براي تضمين همكاري بخش خصوصي را از ديگر زمينه هاي مورد علاقه ايران براي همكاري با اين كشور آمريكاي مركزي برشمرد.
وي تاكيد كرد كه هدف اصلي از حضور شركت‌هاي ايراني در نيكاراگوئه گسترش روابط دوجانبه با اين كشور دوست و برادر است.
ظريف گفت: بسيار خوشحالم كه در كشور انقلابي و مقاوم نيكاراگوئه هستم و سفر خود را با ديدار از مجلس نمايندگان آن آغاز كرده ام.
وي گفت: مردم ايران و نيكاراگوئه در جهان بخاطر انقلابشان و مقاومت در برابر فشارهاي خارجي شناخته مي شوند.
وزير امور خارجه تصريح كرد: اميدوارم علاوه بر روابط بسيار قوي سياسي و مردمي بين دو كشور روابط اقتصادي گسترده اي نيز با يكديگر داشته باشيم.
گفتني است، به دليل طولاني شدن ديدارهاي خصوصي ظريف با مسئولان مجلس ملي نيكاراگوئه و لزوم حضور بموقع او درهمايش اقتصادي دو كشور، سخنراني او در مجلس لغو شد و به جاي آن، وي با خبرنگاران اين كشور در آنجا مصاحبه كرد.
به گزارش ايرنا، نيكاراگوئه با بيش از 130 هزار كيلومترمربع مساحت بزرگترين كشور آمريكاي مركزي به شمار مي رود كه از اين نظر 21 هزار كيلومتر مربع بزرگتر از كوبا است؛ هر چند از نظر جمعيت شرايط آنها كاملا بر عكس است به گونه اي كه كوبا بيش از 11 ميليون نفر جمعيت دارد، اما شمار ساكنان نيكاراگوئه از 6 ميليون نفر تجاوز نمي كند.
نيكاراگوئه در حد فاصل دو اقيانوس بزرگ اطلس در شرق و آرام در غرب اين كشور قرار گرفته و همين مساله باعث شده است كه از سالها پيش در انديشه ايجاد كانالي براي اتصال آنها همانند پاناما باشد.
ايران يكي از كشورهايي است كه نيكاراگوئه پيشنهاد احداث اين كانال بين اقيانوسي را به آنها داده و قرار است، اين موضوع امروز در جريان نشست هاي مديران شركت هاي دولتي و خصوصي ايراني با مسئولان نيكاراگوئه مطرح شود.
كار ساخت اين كانال 270 كيلومتري دو سال پيش به يك شركت چيني واگذار شده و طبق برنامه بين نخستين مرحله آن در سال 2019 به بهره برداري برسد؛ اگر چه اجراي كامل مراحل پيش بيني شده براي آن تا سال 2030 طول خواهد كشيد.
با اين حال، مقامهاي نيكاراگوئه همواره علاقه مند بوده اند كه شركتهاي ايراني نيز بتوانند در روند اجرا و توسعه اين طرح مشاركت كنند.
شبد**1953 ** 1095

سرخط اخبار جهان