۲ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۰۴
کد خبر: 82199947
۰ نفر
حمله گرگ به گله گوسفندان در رزن

همدان - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست رزن گفت: یك قلاده گرگ با حمله به گله گوسفندان در حاشیه روستای جامشلو بخش مركزی شهرستان رزن دو راس از آنها را تلف كرد.

جوادنوری اظهر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اوایل هفته جاری یك قلاده گرگ از یك كارخانه متروكه حاشیه روستای جامیشلو خارج شده و به گله گوسفند حمله می كند.
وی اضافه كرد: هجوم گرگ به سمت گله موجب رم كردن گوسفندان و جدا شدن 17 راس گوسفند از گله 100 راسی شده همچنین دو راس دیگر توسط گرگ تلف می شود.
وی بیان كرد: پس از گزارش این موضوع به محیط زیست، كارشناسان این اداره اقدام به رصد كارخانه متروكه كرده كه در داخل آن ردپایی از گرگ و بقایای گوسفند دیده می شود.
رئیس اداره محیط زیست رزن تاكید كرد: گله داران باید از سگ های تربیت شده و چوپانهای قوی و توانمند برای نگهداری و حراست از گله استفاده كنند.
نوری اظهر افزود: استفاده از كودكان، زنان و افراد سالخورده برای گله داری كاری اشتباه بوده چون هنگام حمله گرگ آنها نه تنها توان نگهداری گله را ندارند بلكه احتمال طعمه شدنشان بسیار زیاد است.
وی اضافه كرد: شمار گوسفندان با تعداد چوپان و سگ نگهبان نیز باید تناسب داشته باشد چون یك چوپان نمی تواند یك گله 100 راسی را مراقبت كند و زمان حمله گرگ ، گله پراكنده و بعلت گرسنگی تلف شده یا طعمه حیوانات درنده می شوند.
رئیس اداره محیط زیست رزن تاكید كرد: چوپانها باید از نزدیك شدن به محدوده هایی كه احتمال حمله گرگ زیاد بوده و سابقه حمله این حیوان درنده نیز از ان مكانها وجود داشته پرهیز كنند.
نوری اظهر خواستار بیمه احشام توسط گله داران به منظور جبران خسارت های احتمالی شد و گفت: درباره احتمال حمله گرگ به دهیاران هشدارهای لازم داده شده است.
به گزارش ایرنا اهالی شهرستان رزن نیز از اوایل سال 90 تاكنون مورد هجوم و حمله گرگ قرار گرفتند بگونه ای كه مدیر كل حفاظت محیط زیست اقدم به برگزاری جلسه ای در بخشداری رزن و ارائه توصیه هایی به مسئولان بویژه دهیاران برای ایمن ماندن شهروندان بویژه كودكان و افراد مسن از حمله گرگ ها كرد.
اواسط تیرماه سال گذشته گرگ در سه نوبت وارد دو روستای تخت و ملابداغ از توابع بخش سردرود شهرستان رزن شد.
در دو حادثه كه در دو روز متوالی رخ داد گرگ از ناحیه گردن و صورت یك دختر و پسر حدود چهارساله را در روستاهای تخت و ملابداغ زخمی كرد كه با حضور به موقع اعضای خانواده گرگ متواری شد.
همچنین در سانحه سوم كه برای دومین بار در روستای ملابداغ رخ داد یك قلاده گرگ قصد حمله به یك پدر و فرزند را داشت كه با هیاهو و حضور همسایه ها گرگ پا به فرار گذاشت.
انتظامی شهرستان بهار نیز اواخر بهمن ماه سال گذشته جسد یك مرد 30 ساله در حواشی روستای رسول آباد (تاج آباد) كشف كرد كه طبق بررسی های صورت گرفته این مرد طعمه حیوانات درنده شده بود بگونه ای كه تنها بخشی از نیم تنه بدن آن باقی مانده بود.
در آخرین گزارش منتشره در ایرنا نیز گرگ در دو نوبت 19 خرداد امسال اقدام به حمله به دو كودك خردسال در روستای عمان از توابع بخش قروه درجزین شهرستان رزن كرد.
شهرستان رزن با سه بخش مركزی، قروه درجزین و سردرود، 126 روستای دارای سكنه و در مجموع با 119 هزار نفر جمعیت در 81 كیلومتری مركز استان قرار دارد.
روستای جامیشلو با حدود یك هزار و 200 نفر جمعیت در 15 كیلومتری شهر رزن قرار دارد.
7526/6993