بزرگترین واحد تولیدی تخم مرغ نطفه دار در قزوین به بهره برداری رسید

قزوین-ایرنا- در اولین روز از هفته دولت بزرگترین واحد تولیدی تخم مرغ نطفه دار در خاورمیانه با نام تجاری مرغك، با حضور معاون اول رئیس جمهوری در شهرستان آبیك افتتاح شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا این واحد تولیدی اولین پرورش دهنده جوجه یكروزه مادر تخمگذار و تامین كننده جوجه یكروزه تخمگذار تجارتی در كشور و نماینده انحصاری نژاد 'های لاین' در ایران می باشد.
شركت مرغك با 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری، 74 نفر اشتغالزایی، در زمین به مساحت 12 هزار متر مربع به مرحله تولید رسیده و سالانه 40 میلیون دانه تخم مرغ نطفه دار تولید و روانه بازار می كند.
این شركت با داشتن هشت فارم مادر تخمگذار در استان های البرز، خراسان رضوی، قم، قزوین و آذربایجان شرقی می باشد و در حال حاضر
تامین كننده بیش از 45 درصد جوجه یك روزه تخمگذار تجارتی كشور بوده و با چهار كارخانه جوجه كشی، بكارگیری روش های روز دنیا به تولید جوجه با كیفیت بالا می پردازد.
در كنار این واحد تولیدی دو طرح جانبی دیگر نیز به نام پخت ضایعات و سیستم سپتینگ راه اندازی می شود كه هر دو در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط عمل خواهند كرد.
نژاد های لاین با كمترین میزان مصرف دان، كمترین حد تلفات در مقایسه با سایر نژادهای تخمگذار، بی نیازی به نوك چینی، پایین ترین اشتباه تعیین جنسیت، عدم خودخوری و روده كشی، تولك بری ساده و دارای سازگاری با مناطق مختلف آب و هوایی كشور می باشد.
دوره رشد این نژاد تا سن 17 هفتگی و دوره تخمگذاری تا سن 110 هفتگی است.
گفتنی است فریدون همتی استاندار قزوین، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد رضا اسكندری مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر و حجت الاسلام سید محمد علی شهیدی محلاتی معاون رئیس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم حضور داشتند.
شهرستان آبیك در 60 كیلومتری شرق قزوین واقع شده است.
1058/ 7388/ 6128