منطقه ويژه اقتصادي خراسان جنوبي مستعد سرمايه گذاري داخلي و خارجي است

بيرجند - ايرنا - رئيس منطقه ويژه اقتصادي خراسان جنوبي گفت: منطقه ويژه اقتصادي استان مستعد و مناسب براي فعاليت واحدهاي اقتصادي و سرمايه گذاري داخلي و خارجي است.

مرتضي صفدري‌زاده دوشنبه ‌شب در همايش سرآمدان مقيم و غير مقيم خراسان جنوبي افزود: اين استان از پتانسيل ها و فرصت هاي زيادي براي سرمايه گذاري برخوردار است كه نياز به معرفي براي جذب سرمايه گذاران دارد.
وي وجود نيروهاي فرهيخته را از ديگر ظرفيت هاي استان ذكر كرد و يادآور شد: برگزاري همايش سرآمدان و برپايي كارگروه و كميسيون هاي تخصصي آن فرصتي مناسب براي معرفي پتانسيل هاي خراسان جنوبي به نخبگان مقيم و غير مقيم كشور است.
وي با اشاره به اينكه استان به لحاظ برخورداري از موهبت هاي طبيعي و وجود نخبگاني كه در كشور سرآمد بوده و هستند در هيچ نقطه اي محروميت ندارد، اظهار كرد: اميدواريم در آينده اي نزديك با عزم و اراده نخبگان و معرفي پتانسيل هاي بالقوه اين منطقه، شاهد توسعه و پيشرفت استان باشيم.
وي از منطقه ويژه اقتصادي به عنوان موتور محرك اقتصادي در استان نام برد و گفت: همكاري نخبگان و سرآمدان استان در داخل و خارج كشور مي تواند به بالندگي استان كمك كند.
وي با بيان اينكه همجواري استان با افغانستان سبب شده كه منطقه ويژه اقتصادي خراسان جنوبي از مزيت خوبي برخوردار شود، افزود: وجود امنيت و آرامش در استان با توجه به 460 كيلومتر مرز مشترك با افغانستان، فضاي مناسبي را براي فعاليت هاي اقتصادي ايجاد كرده است.
به گزارش ايرنا، صفدري زاده بر فراهم كردن فضاي لازم براي جذب سرمايه گذار در استان تاكيد كرد و گفت: در حال حاضر منطقه ويژه اقتصادي با همكاري و عزم جدي مديران ذيربط در استان از شرايط لازم براي جذب سرمايه‌گذار برخوردار است.
منطقه ويژه اقتصادي خراسان جنوبي يكي از راهكارهاي اساسي براي ايجاد مزيت هاي رقابتي انتخاب مناطق بالقوه مستعد براي ايجاد شرايط مناسب جهت فعاليت واحدهاي اقتصادي است.
در اين ارتباط طرح ايجاد منطقه ويژه اقتصادي بيرجند در برنامه چهارم توسعه مطرح و به تصويب هيات وزيران رسيد و سال 1389 توسط مجلس تصويب و سپس شوراي نگهبان آن را تاييد كرد.
اين منطقه در زميني به مساحت 730 هكتار در فاصله 12 كيلومتري شمال شرق بيرجند در نزديكي فرودگاه بين المللي بيرجند مكان يابي شده است و داراي يك قطعه منفصله در ميل 78(ماهيرود) به مساحت 100 هكتار در نقطه صفر مرزي است.
منطقه ويژه اقتصادي بيرجند تنها منطقه اي است كه يك قطعه منفصله دارد.
همايش سرآمدان مقيم و غير مقيم خراسان جنوبي با ميزباني بنياد نخبگان استان از يكم شهريور ماه در بيرجند آغاز شده و تا سوم شهريور ماه نيز ادامه دارد.
6054